İŞ VERİMİ İÇİN SAĞLIKLI BESLENME

Gün içerisinde vaktimizin büyük bir kısmı işyerlerimizde geçiyor. Böylelikle günlük beslenmemizi mesken ortamında sağlamak çok da mümkün değil. Esasen çoğumuzun içinde bulunduğu ağır iş temposu, bizi işyerinde beslenmeye zarurî kılıyor.
Günümüzdeki iş hayatının masa başında, bilgisayar karşısında geçirilen uzun çalışma saatleri, vardiyeli çalışma sistemi ve sık seyahatler,   beraberinde gerilimi getiriyor. Bu ömür tarzı obezite görülme sıklığının çalışanlar ortasında her geçen gün artmasına neden oluyor. Olumsuz beslenme davranışlarınızın farkında olun ve çalışan bireyler de olsak gerçek ve sağlıklı beslenmekten asla vazgeçmeyin.

Sağlıklı Beslenme = Memnunluk =Başarı
İşyerlerindeki beslenme biçimi, sağlıklı, yanlışsız ve onları tatmin edecek usulde olduğunda bu çalışanların sıhhatlerini, iş gücünü ve randımanını ve iş motivasyonunu da direkt etkiliyor. Böylelikle beraberinde muvaffakiyet ve memnunluk da geliyor.

Son vakitlerde kimi işyerleri de mevzunun ehemmiyetinin farkında.
Örneğin; Sağlıklı Beslenme ve Menü Planlama konusunda Diyetisyenlerden danışmanlık alan, çalışanlarının sağlıklı beslenme konusunda bilgilenmelerini ve hayata geçirmelerini sağlayan işyerlerinin sayıları gün geçtikçe artıyor. Zira çalışanların sağlıklı beslenmesi, çalışanları her açıdan olumlu etkilediği üzere; ileriye dönük patronu de olumlu etkiliyor.
Peki neler yapalım?

 • Sabah güne kesinlikle kahvaltıyla başlayın. Açlık bireyde yorgunluk, isteksizlik, kan şekerinde düşüklük yapar bunların hepside kişinin iş motivasyonunu ve randımanını olumsuz tesirler.
 • İş gerilimini azaltmak için iş yerinde gün içinde 15 dakikalık yürüyüşler yapın.
 • İşe giderken daha çok yürümeyi tercih edin ya da Birkaç durak evvel inin yahut aracınızı uzak bir yere park edin.
 • Daha az asansör kullanın.
 • İşyerinde çalışanlara öğlen yemeğinde, Diyetisyen dayanağıyla hazırlanmış bir menü verilebilir böylelikle çalışanlar, işyerinde Kâfi ve istikrarlı beslendikleri için; oluşabilecek sıhhat meseleleri da büyük çapta azalacak; hatta ortadan kalkabilecektir. Zira sağlıklı beslenme ile kişinin beden direnci artacak ve böylelikle hastalıklara yakalanma riski de azalacaktır.
  Böylelikle; işyerinde devamsızlıklar azalacak, işe devam artacak yani oluşabilecek aksaklıklar ortadan kalkabilecektir.
 • Meşrubat şekli içecekleri tüketmek yerine masalarınıza bir sürahi su alın içine limon dilimleri +taze nane ve kabuk tarçın ekleyin bu daha zinde hissetmenizi sağlayacaktır.
 • Çay, kahve yerine bitki çaylarını tercih edin. Bilhassa gerilimi azalttığı için, öğlen yemeğinde oluşabilecek hazımsızlığı ortadan kaldırmak için rezene, bağışıklık sistemi içinse adaçayı ve ıhlamur tüketin. Metabolik suratınızı arttırması için yeşil çay ve mate çayı tercih edin.
 • Sık seyahat etmek zorunda olan bireyler kilolarını korumak ve sağlıklı beslenmek için az ve sık yemek zorundadır. Yağsız kraker ile ayran, kuru kayısı, hurma, ceviz yahut badem, 1 porsiyon meyve, yarım çay bardağı leblebi, yarım simit ile peynir, yağsız tost ve ayran her yerde bulunabilecek, pratik ve sağlıklı tercihlerdir.
 • Toplantılarda ikram edilen kurabiyelerden uzak durun. Bunlar yerine yağsız kraker, diyet bisküviler, kepekli galeta, çeyrek simit, kuru kayısı, çekirdekli kuru üzüm ceviz, peynirli kepekli sandviçler, çiğ sebzeler ve bitki çayları tercih edebilirsiniz.
 • Kişilere sunulan yemekler toplumsal ortamın keyifli bir modülü olmalı, düzgün, pak, havadar, rahatlıkla sohbet edilecek bir yemek salonu hazırlanmalı böylelikle tüketilen yemekler, insan ilişkililerini kuvvetlendirmede de tesirli olacaktır. Bu da; bilhassa küme çalışmaları üzere iş kısmının gerektiği durumlarda iş randımanını ve başarıyı arttıracaktır.
 • Sunulan yemeğin imajının, tadının, kokusunun beğenilen oluması gerekir böylelikle tüketiciyi her açıdan doyur; kişi, yemekten kalktığında tok olurve abur cubura yönelmez.
 • Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) ‘nün yaptığı çalışma sonucunda; işyerlerinde yetersiz beslenmenin, çalışanların sıhhatini ve iş verimliliğini olumsuz etkilediği kanıtlanmıştır.
  Çalışmada; gelişmekte olan ülkelerde makûs beslenme ve obezitenin çok sık görüldüğü ve sadece bu sebepten ötürü; tüm dünyada % 20 oranında iş verimliliğinde kayıp kelam konusu olduğu belirtilmiştir.
  Araştırmada, işyerinde beslenmenin, patronlar tarafından ekseriyetle bir “gereklilik” yahut “dert” olarak görüldüğü, böylelikle işte verimliliğin ve çalışanların moralini yükseltme fırsatının kaçtığı tespit edilmiştir.
Başa dön tuşu