İş Yerinde Doğru Beslenmek İçin Öneriler

Çoğu kişinin düşüncesi; iş yerinde sistemli beslenememek, ne yiyeceğini bilememek, dışarıdan yediği/ yemek zorunda kaldığı için dengelemekte, dengeleyici bir öğün oluşturmada zorlanması oluyor.

Günün yaklaşık 8-12 saatini işte geçirdiğimizden bu kadar uzun mühlet aç kalmak; zihinsel ve bedensel performansınızın düşmesine, sorun yaşamanıza, yanınızda çalışanlara (müşteri, iş arkadaşı, danışan) karşı sabrınızın azalmasına, çabuk sinirlenmenize sebep olur. Bunun için işinizi kolaylaştıracak teklifler hazırladım.

Sabah kahvaltınızı konutta yapıp çıkabiliyorsanız meselemiz yok lakin her gün dışarıdan yiyorsanız ve bu tek bir besin ile yapılan bir kahvaltı ise gereğince beslenemezsiniz. Bunları tek tek inceleyelim:

* Simit, poğaça üzere unlu mamullerden alacaksanız:

Poğaça çeşidi yiyecekler, içerisine ne kadar yağ girdiğini tam olarak bilemediğimiz, yüksek yağ içeriği ve bilhassa doymuş yağ oranından ötürü çok sık tüketmenizi önermediğimiz çeşitlerdir. Tüketim sıklığınız, haftada bir olabilir. Bu durumda yanına peynir, zeytin, mevsim sebzelerinden ekleyerek istikrarlı bir kahvaltı oluşturabilirsiniz. Zira her poğaçanın içerisindeki peynir-zeytin ölçüsü, kâfi olmadığından karbonhidrat yüklü bir öğün olmasını engellemiş olursunuz.

Simit tüketmeyi tercih ediyorsanız, bir simidin dört dilim ekmek yerine geçtiğini söylemeliyim. Tekrar yanına 1-2 dilim peynir, 5-6 zeytin, mevsim sebzelerinden ekleyerek istikrarlı bir kahvaltı oluşturabilirsiniz. Haftada iki kez öteki öğünlerdeki ekmek kümesi besinleri ayarlayarak tüketebilirsiniz.

*Öğlen yemeğinizi dışarıdan yemek zorundaysanız;

Dürüm yerine tabakta servis halini tercih edin. Böylelikle ne kadar ekmek tükettiğinizin farkında olarak hareket edersiniz.

Dört Yapraklı Yonca kuralını uygulayın. Tabağınızdaki/menüdeki yiyeceklerin tek tip olup olmadığını denetim edin. Konuttan getirebiliyorsanız yeniden bu modeli örnek alarak hazırlık yapabilirsiniz.

*Susuzluk hissi geldiğinde bedeninizdeki suyun büyük ölçüsü tükenmiş oluyor. Bu yüzden susamayı beklemeden su için. Böylelikle konsantrasyonunuz da azamî seviyede olacaktır. Su içmeyi unutuyorsanız telefonunuzu kurun ya da saat başı bir su bardağı su için. Masanızda ya da çalışma ortamınızda su şişesi bulundurun.

* Ana öğünler ortasına, dört saatten daha uzun mühlet aç kalacaksanız, ara öğünler eklemek yararlı olabilir. Bunun için ofisinizde, çekmecenizde, varsa buz dolabında leblebi, kuruyemiş, kuru meyve, günlük getirdiğiniz taze meyve, süt, yoğurt üzere yiyecekler bulundurun.

*Gün içinde konsantrasyon/ keyif maksatlı çay, kahve tüketiyorsanız kesinlikle ne kadar içtiğiniz konusunda şuurlu olun. Bedene alınan fazla kafein su kaybettirir, susuzluğu arttırır. Çay-kahve-asitli içecekler, asla su yerine geçmez. Suyu su olarak tüketin, mümkünse bir kota belirleyin ve kendinizi denetleyin.

Başa dön tuşu