KABIZLIK PROBLEMİNİZİ ÇÖZMEYE NE DERSİNİZ?

KABIZLIK SORUNUNUZU ÇÖZMEYE NE DERSİNİZ?

Kabızlık ,  çağımızın en  önemli meselelerinden birisi bana nazaran. Hareketsiz bir hayat, az su içmek, fastfood yiyecekler, çok yağlı ve tuzlu besinlerin tüketimi ve posası düşük besinler tüketmek kabızlığı da beraberinde getirmekte.

Ramazan ayında da, uzun süren açlık ve yetersiz su tüketimi nedeniyle kabızlık sık görülmekte. Gelin birlikte kabızlığınıza tahlil bulalım!

KABIZLIK NEDİR?

Dışkılamanın hacmi ve sıklığı bireyden bireye değişmekle birlikte , dışkılamanın gecikmesi ve sert, kuru olması kabızlık olarak kabul edilir. Olağan dışkılama haftada 3 ile 12 defa dir. Bunun dışında ki seyrek ve az dışkılama kabızlıktır.

NEDENLERİ NELERDİR?

Fiziksel aktivite azlığı, az su tüketimi ve yetersiz posa alımı, yaşlandıkça metabolizmanın yavaşlaması, gerilimli bir ömür ,vücutta kalsiyumun artması, tiroit bezlerinizin az çalışması, kimi demir ilaçları, vb. kabızlığa neden olan durumlardır.

KABIZLIK İÇİN TEKLİFLERİM ŞUNLAR;

2.5-3 litre su içmeye çalışın. Su metabolizmanızı hızlandıracaktır. Ben çok su içemiyorum diyorsanız 1 ya da yarım litrelik şişenizi yanınızdan ayırmayın, daima göz önünde bulundurun. Böylelikle siz farkında olmadan bile su içmeye başlayacaksınız. Bilhassa ramazan ayında kabızlık sorunu olanlara şekersiz kaynatılan kompostoyu önerebilirim.

Her gün 40-45 dk yürüyüş yapmanızı tavsiye ederim. Hatta bu kural herkes için geçerlidir.

Kahve ve çay  tüketiminizi mümkün olduğunca azaltın. Çay ve kahve, suyu bedeninizde tutacaktır. 5 bardak çayın, içtiğiniz suyun 1 litresini tuttuğunu biliyor muydunuz ? Bu yüzden 3 litre su içseniz bile 5 bardak çay içtiğinizde bu 2 litreye düşecektir. Buda bizim için kâfi sıvı alımına girmemektir.

Tuzlu besinler de tıpkı biçimde bedeninizdeki suyu tutmakta. Tuz tüketiminiz günde 5 gramı(1 tatlı kaşığı ) geçmesin.

Bol posa tüketin. Posa bağırsak hareketlerinizi arttırarak dışkının bağırsaklarda uzun müddet kalmasını maniler. Buda sizi kolon kanseri riskinden koruyacaktır. Ayrıyeten posa, su emilimini arttırır ve dışkının yumuşamasını sağlar. Posadan güçlü besinler; Kuru baklagiller, tam tahıllı eserler, taze sebzeler ve taze meyvelerdir. Kabuğu yenilen meyveleri mümkün olduğunca kabuklu tüketmeye çalışın.(mide sorununuz varsa kabuksuz tüketin.). Bilhassa size önerebileceğim meyvelerden biri kabuklu armuttur. Zira ; kabuklu tüketildiğinde, posası en yüksek meyvedir.

Kuru meyveler çokta pak değildir. Fakat çoka kaçmamak kaidesiyle tüketebilirsiniz. Sabahları aç karına 1 bardak ılık su ve yanında 2 adet gün kurusu kayısı tüketebilirsiniz(diyabet hastası iseniz; kuru meyve tüketmeyin.). Ayrıyeten, kuru erik ve yaban mersini de dışkılamayı arttırmaya yardımcıdır.

Süt, yoğurt tüketirken içerisine eczanelerde bulabileceğiniz muteber markaların probiyotiklerinden günde bir sefer ek edip , içerisine 1 tatlı kaşığı keten tohumu katarak tüketebilirsiniz.

Sağlıklı kalın…

Başa dön tuşu