Kafein ve Egzersiz

Ergojenik takviye; bireyin sportif performansını arttırmak hedefiyle başvurulan ögeler ve tekniklerdir. Kafein, toplumsal olarak en kabul edilebilir ergojenik takviyedir. Yani kafein bedenin fizikî aktivite sırasında daha yeterli performans göstermesine yardımcı olabilmektedir. Kafeinin ergogenik tesiri, bir insanın idman yaparken ne kadar uğraş harcadığına dair algısını değiştirmesini sağlayabilmektedir. Diğer bir deyişle, kafein, idman yapan bireyde enerjiyi arttırır ve birey kendisini daha fazla zorlar halde antrenmanı gerçekleştirir.

KAFEİN NEDİR?

Kafein, kimi tohumlarda ve bitkilerde doğal olarak bulunan bir besindir, kafeinin en yaygın bulunduğu tohumlar ise kahve ve kakao çekirdekleridir. Tarihî olarak, kahve ve çay, insanların kafein tüketmelerinin en yaygın yollarından biriydi, lakin üreticiler onu kimyasal olarak üretmeye ve bireylerde fizikî ve ruhsal performans artışı için çok sayıda içecek ve yiyeceğe eklemeye başladılar. Günümüzde birden fazla kişi, yorgunluğu azaltmaya ve fizikî performansı düzgünleştirmeye yardımcı olabilecek güç içeceklerini bilmektedir. Artık birçok kişi, daha fazla antrenman yapma durumunun avantajlarından yararlanmak için yüklü olarak güç içecekleri yahut jelleri kullanarak, antrenman öncesi kafein tüketmektedir.

KAFEİN NASIL ÇALIŞMAKTADIR?

Kafein, belirli alıcılara bağlanarak, bedenin gerilim ve travma sırasında daha fazla ürettiği bir kimyasal maddeyi bloke ederek hudut sistemi (kaslar, kalp ve başka organlar dahil) üzerinde uyarıcı vazifesi görür.

Araştırmalar, kafeinin fizikî performans üzerindeki olumlu rolünü dengeli bir biçimde desteklemektedir, lakin kafein herkesi birebir formda etkilememektedir. Eşit ölçüde kafein tüketiminde, koşma yahut spor yapma üzere dayanıklılık aktifliklerine katılan bireyler , yük kaldırma üzere direnç aktiflikleri yapanlardan daha fazla fayda görebilmektelerdir. Tertipli olarak kafein tüketmeye alışkın olmayan bireyler ise tertipli olarak kafein tüketen bireylere nazaran daha fazla fayda görebilmektelerdir.

NE KADAR KAFEİN TÜKETİMİ SAĞLIKLIDIR?

Amerikalılar için Diyet Kılavuzu (Dietary Guidelines for Americans) 2015-2020 datalarına nazaran, kahve halinde kafeinli içecekler içermeyi seçen yetişkinlerin günde 400 miligramdan fazla kafein tüketmemesi gerekmektedir. Bir shot espressoda yaklaşık 75 miligram kafein bulunurken, güç içeceklerinin litreleri başına 19 ila 65 miligram kafein bulunabilmektedir.

İnsanların günlük hayatlarında bu türlü bir alışkanlıkları yoksa kafeinli içecekler tüketmeye başlamaları tavsiye edilmemektedir. Gerçek biçimde kullanıldığında ve önerilen ölçülerde kafein tüketiminde olumlu sonuçları olabilmektedir. Bununla birlikte, birçok kafeinli içecek  ilave şekerler de içerebileceğinden ve bu sebeple ekstra kalori kaynağı olduğundan, makul seçimler yapmak epey kıymetlidir.

Başa dön tuşu