Kalori Alımını Azaltacak 5 İpucu | Diyetisyen Tavsiyesi

Kilo vermek aslında çok basit bir mantığa dayanıyor. Gün içerisinde harcadığımız enerji, besinlerden aldığımızda fazlaysa kilo veriyoruz.

Bunu sağlayabilmek için her zaman kalori saymak gerekli değil. İşte sizin için kalori alımını azaltacak 5 ipucu!

1-Lif alımını arttırın

Lifli yiyecekleri parçalamak için vücudumuz daha fazla enerji harcar, bu da sindirim sırasında daha fazla kalori yakmak anlamına gelir. Kurubaklagil, sebze, meyve ve tahıllar lif içeriği çok yüksek besinlerdir. Beslenmenizde bunlara daha çok yer vermek, lif alımınızı arttıracaktır.

2-Daha sade besinler tüketin

İçerisinde çok çeşitli malzeme bulunan, soslu, kremalı yemeklerdense ızgara balık, tavuk göğsü gibi besinleri sade olarak tüketmek daha sağlıklı besin içeriği ile daha az kalori almanızı sağlayacaktır.

3-Bağırsak sağlığınızı koruyun

Bağırsaklar, besinlerin sindirim ve emiliminde büyük rol oynar. Sağlıklı mikrobiyotaya sahip bireylerde besinlerden emilen kalori daha azdır. Yoğurt, kefir, turşu gibi fermente besinler bağırsaklarda yararlı bakteri gelişimini arttırarak bu duruma destek olur.

4-Daha çok çiğ besin tüketin

Beslenmede çiğ sebze ve meyvelere yer vermek birçok açıdan avantaj sağlar. Vitamin-mineral kaybının en aza inmesinin yanı sıra çiğ tüketim; daha fazla posa, daha uzun çiğneme süresi ve daha uzun süre tokluk demektir.

5-Eklenti şeker içeren yiyecek/içecekleri azaltın

Eklenti şeker, besinin içeriğinde aslında bulunmayan, sonradan eklenen şeker anlamına gelir. Maalesef satın aldığımız birçok yiyecek/içecek eklenti şeker içeriyor. Atıştırmalık bisküviler, kekler, barlar; kremalı, şuruplu kahveler, meyve suları, gazlı içecekler ve aromalı sütler farkında olmadan fazla miktarda şekeri (yani boş kaloriyi) kısa süre içerisinde tüketmemize neden oluyor.

Bu yöntemlerle kalori alımınızı ciddi oranda azaltmanız mümkün. Fakat metabolizma hızınızı düşürmemek, vücudunuzun ihtiyacı olan kalori miktarını öğrenmek için bir diyetisyene danışmanız şart.


Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Başa dön tuşu