Kalp- Damar Hastalıklarında Beslenme

Obezitenin, kalp-damar hastalıkları için tek başına bir risk faktörü olmasının yanı sıra, hipertansiyon üzere başka sorunlara de yol açtığı artık bilinmektedir. Obezite, koroner kalp hastalıkları, hipertansiyon ve kolesterol düzeyinin yüksek olmasına direkt sebeptir.
Yaşanacak riskleri azaltabilmek için, kâfi ve istikrarlı beslenmeyi içeren yanlışsız beslenme alışkanlıklarını kazanmak koroner kalp hastalıkları ve hipertansiyona karşı sizleri koruyacaktır.

Vücut yağlanması arttıkça total kolesterol ve LDL yükselmekte bu da damarların tıkanmasına neden olmaktadır. Bilhassa göbek bölgesinde ki yağlanmanın artması kalp hastalıkları riskini daha çok artırmaktadır. Bel / kalça oranı bayanlarda 0.88 erkeklerde 0.95’in üzerine çıkmamalarıdır. Haftada en az 3 gün 40 dk süratli tempo yürüyüş kalp sıhhatini korumakta, kolesterol ve trigliserit oranını düşürmektedir.

Yağ tüketiminiz, günlük aldığınız gücün %30 undan fazla olursa total kolesterolünüzün yükselmesine, %20 den düşük olursa HDL kolesterolünüzün düşmesine neden olur. Bu nedenle günlük aldığınız kalori ölçüsüne nazaran yağ tüketiminizi düzenlemeye çalışmalısınız. Günlük aldığınız yağ ölçüsünü azaltmak ve kalp hastalıklarına karşı korunmak için birkaç yol izleyebilirsiniz.

*Sağlıklı beslenme sistemi için, diyetinizdedoymamış yağ oranınıarttırın. Çoklu doymamış yağlar (ayçiçeği, mısırözü) toplam gücün %10 unu, tekli doymamış yağlar (zeytinyağı, fındık yağı) %15 i olmalıdır.

*Günde en az beş porsiyon zerzevat ve meyve tüketmelisiniz. Zerzevat ve meyvelerin yağ içeriğinin düşük olması ve posa içeriğinin yüksek olması kalp damar sıhhatini muhafazada olumlu tesir yapmaktadır.

*Beslenmenizde balığa daha çok yer verin. Kırmızı et yerine balık tüketmeniz hem aldığınız yağ ölçüsünü azaltırken hem de omega-3 alımınızı artıracağı için kalp damar sıhhatinizi muhafazada tesirli olacaktır.

*Süt ve süt eserlerinin yağsız olanlarını tercih edin. Yağı azaltılmış süt ve süt eserlerinin besin kıymeti ,tam yağlı süt eserlerinin besin bedelinden farksız olduğu için bu eserleri tercih etmek gözetici olmak açısından kıymetlidir.

*Tam tahılları tercih edin. Günlük güç ihtiyacınızın büyük bir kısmını, kaloriye dikkat ederek, karbonhidrattan güçlü besinlerden karşılamanız yağ alımını azaltmanıza yardımcı olur.

*Pişirme tekniğinize dikkat edin. Kızartma yerine ızgara yahut fırınlama tercih edin.

*Nar antioksidan içeriği yüksek bir meyvedir ve damar tıkanıklığını önlemek için meyve porsiyonlarınızdan en azından birini nar olarak tercih edebilirsiniz.

*Zerdeçal, damar paklığında en tesirli baharatlardan biridir. Ayrıyeten damar sertliğini önler ve yağ depolanmasını maniler. Yağsız yoğurtlarınızla karıştırıp tüketmek orta öğün alternatifi olarak düşünülebilir.

Başa dön tuşu