KALP VE DAMAR HASTALIKLARINDA BESLENME

KALP VE DAMAR HASTALIKLARINDA BESLENME

Günümüzde gerek teknolojinin gelişmesi gerekse çalışma şartları; yaşama biçimimizi ve beslenme alışkanlıklarımızı eskiye oranla epeyce değiştirdi.Toplum olarak daha az hareket etmeye fakat daha fazla yiyecek tüketmeye başladık. Tüm bunların yanında artan fast food ve yağlı yiyecekler pek çok sıhhat meselesine yer hazırlıyor.Bunlar şişmanlı,kalp damar hastalıkları, kalp krizi, yüksek tansiyon ve öteki hastalıklardır.Özellikle kalp damar hastalıkları ve kalp krizinde son yıllarda artış görülmüştür.

KALP DAMAR HASTALIKLARI NELERDİR?

Kalp damar hastalığı denince akla kalp ve damarlardaki tüm bozukluklar gelir. Kalp kaslarına giden kanın tümüyle durması ya da azalmasından kaynaklanır. İskemik kalp hastalıkları ise vefat nedenlerinin dörtte birini oluşturur.Bu tip hastalıkların temeli damar sertliği denilen aterosklerozdur ve damarların daralması ya da tıkanması olarak tanımlanır.

Ateroskleroz, damarların esnekliğinin azalması ve daralmasıdır.Kolesterol üzere yağlı hususlar damar çeperinde birikir ve damar yapısının esnekliğini bozarak daralmasına sebeb olur ve esnekliğini azaltır. Daralma müddeti erken yaşta başlayabilir ve yavaş yavaş ilerler, ömür usulümüz ve beslenme alışkanlıklarımzla da sürat kazanmış olur.

KALP HASTALIKLARI NEDENLERİ NEDİR?

 • Kandaki kolesterol seviyesinin çok yüksek olması

 • Yüksek tansiyon

 • Sigara alışkanlığı

 • Hareketsizlik ve şişmanlık

 • Şeker hastalığı (Diyabet)

 • Stres

KALP HASTALIKLARINDA BESLENME NASIL OLMALI?

 • Yeterli ve istikrarlı beslenin!

Besinler bedenimiz için gerekli besin öğelerini içerir.Gereke enerjiyi karbonhidrat,protein ve yağlardan alırız.Vücudumuzun vitamin,mineral ve suya muhtaçlığı vardır.Bütün bu hususlar gün içerisinde beslenme planında kâfi ölçülerde yer almalıdır. Günlük beslenme planı kesinlikle 3 ana öğün ve orta öğünlerden oluşmalıdır.

 • Beslenme palanınızda antioksidan içeren besinler bulundurun!

Çevre kirliliği, metabolizma ve besinlerin işlenmesi oksidatif gerilime neden olur. oksidatif gerilim berbat kolesterol olarak bilinen ldl oksidayonunu artırarak damar içinde plak oluşturur. Antioksidan unsurlar oksidatif gerilimin neden olduğu plak olşumunu maniler. Bu nedenle C ve E vitaminleri, karotenler, falvonoidler, selenyum, çinko üzere antioksidan hususları beslenme planımızda

bulundurmamız gerekir.

 • Doymamış yağları tercih edin! Ve yağ kullanımında ölçülü olun!

Besinlerdeki yağlar gücümüzün değerli bir kaynağını oluşturur.Hatta kimi yağlar A,D ve E vitaminleri sağlar ve yemeklere lezzet verir.Yiyeceklerimizdeki yağlar doymuş ve doymamış olarak ikiye ayrılır.

Hayvansal yağların birden fazla doymuştur ve kolesterol içeriğini artırırlar.Bitkisel yağların birçok doymamıştır ve kolesterol içermezler.

Doymamış yağlarda tekli doymamış ve çoklu doymamış olarak ikiye ayrılırlar.

Çoklu doymamış yağlar: Mısır özü, ayçiçeği, soya yağları vb

Tekli doymamış yağlar: zeytin yağı, Kalp sıhhati için omega 3 ve tekli doymamış yağ aitleri hayli kıymetlidir ve öğünlerimizde yeteri kadar bulunmalıdır.

Tam yağlı süt eserleri yerine yarım yağlı süt, yağsız yoğurt tüketin.Tam yağlı etler yerine yağsız kıyma,yağsız et eserleri ve tavuk etini daha çok yiyin.Sosis, pasta, yağlı peynir ve fıstık üzere çok yağlı yiyecekleri yemeyin. Doymamış yağ içeren eserleri yiyin.

 • Besinler yoluyla alınan kolesterole dikkat edin!

Kolesterol hayvansal besinlerde bulunur. Sakatat, yumurta, birtakım deniz eserleri,etler daha çok kolesterol içerir.Bu nedenle beyin, karaciğer, böbrek ve karidesi fazla tüketmeyin. Yumurtayı haftada bir iki defa haşlanmış olarak tüketin.

Meyve(Elma, portakal, muz), sebze(Fasülye, soğan, lahana) ve bitkisel yağlar(Soya, mısır, keten tohumu.)da bulunan stenoller, emilirken kolesterolle yarışarak kolesterol emilimini azaltır.Her gün 2 gr bitkisel stenol kolesterolü % 10 oranında düşürür.

 • Kompleks karbonhidrat ve posa içeren besinleri tüketin!

Sebze ve meyveler posa, vitamin ve minerallerden zengindir. Kuru baklagiller, yulaf, mercimek. buğday ekmeği üzere posa ve kompleks karbonhidrattan varlıklı besinleri tercih edin.

 • Aşırı şekerden kaçının!

Kahve çayı şekersiz ya da çok az tüketmeye çalışın. Tatlılar ,pastalar,şekerleme ve kolalı içeceklerden kaçının,Hazır meyve suyu yerine meyvenin kendisi ya da taze sıkılmış meyve suyu tercih edin.

 • Alkol kullanmayın ya da en aza indirin!

 • Tuza dikkat edin!

Tuz tüketimi ve hipertansiyon arsında doğrusal bir bağlantı vardır.Bu yüzden et suları,soslar, salamura, tuzlu peynir,tuzlu zeytin, tuzlu kuru yemişlerden uzak durulmalı.Tuz tüketimi günde

5 -6 gr altında olmalıdır.

Başa dön tuşu