Karaciğer Yağlanmasına Karşı Önlemler Neler Olmalı?

Vücutta tam bir organizatör vazifesi gören, tüm sistemleri bir teşkilatın başı üzere düzenleyen karaciğerine ne kadar yeterli bakabiliyorsun?

En büyük organ olmasının sebebi de bu kadar çok misyonu üstlenmesinden midir sanki? Bizi toplayan koruyan, kötülükleri bizden uzaklaştıran biricik yegâne organımız KARACİĞER.

Gün geçtikçe hazır besinlere olan ilginin artması ile bir arada zerzevat meyve yüklü beslenmekten çok, doymuş yağı fazla olan besinlere yönelim derken artık her 5 şahıstan birinde karaciğer yağlanması görülmektedir.

Sağlıklı beslenme alışkanlığı olmayan okul çağındaki, çocuklar, bilhassa ofis üslubu masa başı işlerde çalışan, sistemsiz yemek saatleri olan ve antrenmandan mahrum erişkinler ve menopoz sonrasında, risk faktörleri arttığı için bu hastalık daha sık görülüyor. Kolay bir durum üzere görünse de karaciğer yağlanması aslında tüm bedenimizi etkilenmektedir. Yenilen besinler, fazla tüketilen alkol derken karaciğer yağlanmaya başlıyor. Fazla bir belirti göstermediği için de genelde fark edilmiyor. Farkına varılmadığı durumlarda ise tehlikeli boyutlara ulaşabiliyor. Çok az halsizlik, karın sağ üst kısmında dolgunluk üzere yakınmalar gösterebiliyor. Karaciğer yağlanması kimi hastalarda ise direkt siroz ve karaciğer kanseri bulguları ile yola çıkıyor.

Peki, bu türlü bir durumda ne yapmak gerek?

Karaciğer yağlanmasının tedavisinde en kıymetli adım beslenme tertibinin sağlanması. Yani şayet varsa fazla olan kiloların verilmesi, kan şekeri ve kan yağlarının denetiminin sağlanması gerekmektedir.

Bunun için;

 • Sağlıklı bir halde, bedeni olması gereken tartıya getirmek birinci adım.

 • Protein alımına dikkat edilmelidir. Etler görünür yağlardan uzaklaştırılmalıdır. Kızartma, kavurma üzere pişirme yolları tercih edilmemelidir.

 • Protein yüklü diyetlerden uzak durulmalıdır.

 • Hayvansal yağlardan uzak durmalı; bitkisel sıvı yağlar ve badem ceviz fındık üzere sağlıklı kuru yemiş çeşitleri tüketilmelidir. Bu besinleri tüketirken de ölçü denetimine dikkat edilmelidir.

 • Et ile pişirilen besinlere ekstra yağ ek edilmemelidir.

 • Süt ve süt eserlerinde tam yağlı alternatifler yerine yarım yağlı ya da yağsız tercih edilmelidir.

 • Sülfür içeriği yüksek olan sarımsak ve soğan başta olmak üzere beyaz renkli zerzevatları, karaciğer için bulunmaz bir besin olan enginarı beslenme planına ek etmeye çalışılmalıdır.

 • Yağ oranı yüksek olan kaymak, krema, yağlı etler, mayonez üzere besinler diyetten çıkarılmalıdır.

 • Salam, sucuk, sosis üzere şarküteri eserleri, hamur işleri tüketilmemelidir.

 • Düzenli antrenman yapılmalı, haftada 3-4 gün 30-40 dk tempolu yürüyüş yapılmalıdır.

 • Su tüketimine dikkat edilmeli, günlük 2-2,5 lt su tüketilmesine ihtimam gösterilmelidir.

Alkolden uzak durulmalıdır.

Başa dön tuşu