KENDİNİZİ İHMAL ETMEYİN, BAĞIŞIKLIĞINIZI GÜÇLENDİRİN !…

Kimyasal hususlara maruz kalma, gerilim, radyasyon, sigara-alkol kullanımı, hava kirliliği, güneşin ziyanlı ışınları, sıhhatsiz ve yetersiz beslenme… Günlük hayatta bedenimizin savunma sistemini zayıflatan birçok faktör bulunmaktadır. Bu faktörlerin tesirini azaltmak için, bağışıklık sistemimizi desteklememiz için beslenmemizde dikkat etmemiz gerekenler kimi noktalar vardır.  

    Besinlerin, tahminen de kestirim ettiğimizden daha fazla tesiri vardır, hem hastalıkların oluşumunda hem de hastalıkların seyri üzerinde. Hayat kalitemizi etkileyen en kıymetli etkenlerden biridir kâfi ve istikrarlı beslenmek. Bilhassa soğuk havaların hissedilmeye başladığı şu günlerde kendinizi ihmal etmeyin, sağlıklı beslenin, bağışıklığınızı güçlendirin.

    Besinlerin içeriğini oluşturan çeşitli bileşenlerin varlığı, bağışıklığımızı, bedenimizin savunma sistemini dayanaklar. Bilhassa A, B, C, E vitaminleri, Selenyum, Magnezyum, Çinko üzere mineraller, yağ asitlerinden bilhassa omega-3 yağ asitlerinin kâfi seviyede alımı değerlidir. Bu ögeler farklı besinlerde çeşitli oranda bulunur. Ağır olarak bulundukları besinleri soframızdan eksik etmemek, kış aylarına girdiğimiz ve beden direncinin etkilendiği şu günlerde, kendimiz için aldığımız hem kolay hem de kolay bir tedbir olacaktır.

    İşte, bedenimizi kışa hazırlarken soframızda eksik etmememiz gereken besinler:

  • Ispanak : Bilhassa A ve C vitamini, folik asitten zengindir. Pişmiş yahut salata üzere çiğ olarak tüketilebilir. Yumurtayla birlikte pişirdiğinizde A vitamini açısından daha güçlü bir örüntü olur.

  • Lahanagiller ( Lahana, karnabahar, brokoli, brüksel lahanası): A ,C ve E vitamininden zengindirler. Hür radikal denilen, bedende harabiyet oluşturan, bedene ziyan veren hususlara karşı hamidir. Kanser oluşumuna karşı hami tesir gösterir.  

  • Yaban mersini: Antioksidan tesiri ve lif içeriği yüksek olan bir meyvedir. Görme ile ilgili yaşanan kimi problemler üzerinde olumlu tesirleri vardır, kan şekerini istikrarlar, kolesterolü düşürür. A ve C vitaminleri açısından zengindir, folik asit içerir. Bedenin savunma sistemi üzerinde olumlu tesirleri vardır.

  • Nar: C vitamini içeriği hayli yüksektir. Antioksidan özelliği vardır. Virüslerle savaşta ve  kanser oluşumunu önlemede olumlu tesirleri vardır.

  • Kivi: A, C, E vitamini ve lif içeriği yüksek bir meyvedir. Bedenin savunma sistemi, sindirim sistemi üzerinde olumlu tesirleri vardır. Antikanserojenik tesir gösterir.

  • Greyfurt, portakal: C vitamininden zengindir. Antimikrobial atki gösterir, savunma sistemini takviyeler. Portakal yenilirken bilhassa dikkat edilmesi gereken; turuncu dış kabuğunun ince soyulması, portakalın üzerindeki beyaz katman ayrılmadan iç kısmıyla bir arada yenilmesidir.

  • Turpgiller (Havuç, turp): A ve C vitaminleri ile lif içeriği yüksektir. Antibiyotik ve antikanserojenik tesirlidir. Bedenin savunma sistemi üzerinde olumlu tesirlere sahiptirler.

  • Balık: Omega-3 yağ asitleri ve Selenyum açısından zengindir. Bedenin savunma sistemi üzerinde olumlu tesirleri vardır.

  • Yağlı tohumlar (ceviz, badem, fındık): E vitamini, Folik Asit ve lif içeriği açısından günlük muhakkak ölçülerde alımı bedenin savunma sistemini dayanaklar.

  • Sarımsak: Selenyum çerir. Mikroorganizmalar üzerinde antibiyotik tesir gösterir. Bedenin savunma sistemini dayanaklar. Kolesterol düşürücü, tansiyon dengeleyici etlileri de vardır.

    Besinler, çeşitli mucizeleri içlerinde barındırıyor. Kâfi ve istikrarlı beslenme açısından mevsimine uygun zerzevat ve meyve tüketimi, besinler açısından çeşitlilik sağlanması son derece değerlidir. Besinlerdeki vitamin ve mineral kaybını en az seviyeye indirmek içinse; sebzelerin pişirme mühletinin kısa tutulması, salata yapılacaksa sofraya konmaya yakın bir müddette hazırlanması, sebzelerin mümkünse metal ile doğranmamasına dikkat edilmelidir.

Başa dön tuşu