Keten Tohumu

Keten tohumu işlevsel besin alanında fitokimyasalların ana kaynaklarından biridir. Fitokimyasallar bitkilerde doğal olarak bulunan; kalori ve besin bedeli olmayan fakat hastalıkların önlenmesinde değerli rollere sahip bileşiklerdir. Keten tohumu ayrıyeten çoklu doymamış bir yağ asidi olan ALA( alfa linolenik asit) ve çözünür lif kaynağıdır. Sıhhate tesirlerini birlikte inceleyelim.

Keten Tohumu Kanser Riskini Azaltır

Keten tohumu içerisinde lignan ismi verilen antioksidan bir bitkisel östrojen bulunur. Hatta keten tohumu en güçlü lignan kaynağıdır ve öbür bitkilere oranla 75-800 kat daha fazla lignan içerir. 

Keten tohumu tüketen bayanlarda menapoz sonrası göğüs kanseri riski daha düşük bulunmuştur. Günde 30 g keten tohumu tüketen erkeklerde ise prostat kanseri görülme sıklığı azalmıştır. Ayrıyeten kimi araştırmalar keten tohumunun başta cilt ve kolon kanseri olmak üzere kanser cinslerini önleyebileceğini gösterse de kesin bir şey söylemek için daha fazla araştırmaya muhtaçlık vardır.

Keten Tohumu Diyet Lifinden Zengindir

İçerisindeki çözünmez lifler bağırsak hareketlerimizi düzenler, kabızlığı ve kolon kanserini önlerken çözünür lifler de kan şekerimizi düzenler ve kolesterolümüzü düşürür.

    Günlük 30 g keten tohumu tüketmenin düzgün kolesterol dediğimiz HDL’yi yükselttiği, toplam kolesterol ve LDL kolesterolü düşürdüğü görülmüştür.

    Lif içeriğinden ötürü tokluk mühletini uzatır ve kilo vermeye yardımcı olur.

    Keten Tohumu Tansiyonu Düşürebilir

    Günde 30 gram keten tohumu tüketmenin, sistolik ve diyastolik kan basıncını sırasıyla 10 mmHg ve 7 mmHg düşürdüğü tespit edildi. Kan basıncındaki 2 mmHg’lik bir azalma, felçten % 10, kalp rahatsızlığından vefat riskini% 7 azaltabilir.

    Keten Tohumu ve Kan Şekeri Kontrolü

    Araştırmalara nazaran günlük diyetlerine en az bir ay boyunca 10-20 gram keten tohumu tozu ekleyen tip 2 diyabet hastalarının kan şekeri seviyelerinde% 8-20 oranında bir azalma görülmüştür. 

    Nasıl Tüketilir?

    Çeşitli yararlarına karşın çok keten tohumu kullanılması da ziyanlı olabilir. Bu nedenle bayanların 2 -3 tatlı kaşığı, erkeklerin ise 1-2 tatlı kaşığından fazla kullanmaması tavsiye edilir. Menopozdaki bayanlar 1-2 kaşık daha fazla alabilirler. 

Öğütülmemiş keten tohumlarının beden tarafından kullanımı zordur. Keten tohumlarını kahve öğütücüsünde öğütebilir, hava almayan bir saklama kabında saklayabilirsiniz. Salatalarınıza, çorbalarınıza, yoğurdunuza ekleyebilirsiniz.

Başa dön tuşu