KETEN TOHUMU ZAYIFLAMAYI SAĞLIYOR MU? FAYDALARI VE ZİYANLARI NELER?

  • KETEN TOHUMU ZAYIFLAMAYI SAĞLIYOR MU? FAYDALARI VE ZİYANLARI NELER?

Keten tohumu, bir devir bilhassa başta zayıflama gayeli olmak üzere başka nedenlerle birlikte herkesin mutfağından geçmiş bir besindi. Keten tohumunu kullanma nedenleriniz genel sınırlarıyla gerçek bilinenler şeylerdir, lakin ne kadarı gerçek ne kadarı yanlış? Ben bu yazımda; keten tohumunun yararlarına ve hakikat bilinen yanlışlara, zararlarına ve kimlerde ziyanlı tesir oluşturduğuna değineceğim.

Keten tohumu ekseriyetle bizim işlevsel besin ya da biyoaktif besin dediğimiz besinlerin içerisinde yer alır. İşlevsel besin nedir dediğinizi duyar gibiyim… İşlevsel besin; bedenin muhtaçlıklarını karşılamanın ötesinde insan fizyolojisi ve metabolik işlevleri üzerinde ek yararlar sağlayan, böylece hastalıklardan korunmada ve daha sağlıklı bir yaşama ulaşmada aktiflik gösteren besinler yahut besin bileşenleridir.

Keten tohumunun içeriğine bakacak olursak 100 gram keten tohumu 35 gram lif içermektedir. Bu lif içeriğinin yüksek olduğunu gösterir. Tıpkı vakitte zerzevat ve meyvelere nazaran 80 kat daha fazla lignan bulunmaktadır. İçeriğinde; potasyum , kalsiyum, demir, a vitamini , e vitamini , folik asit ve B vitaminleri bulunmaktadır. Keten tohumu yağının yaklaşık %55’ini omega-3 yağ asitleri oluşturmaktadır.

  • KETEN TOHUMUNUN FAYDALARI

Keten tohumu öncelikle yüksek lif içeriğiyle bağırsak hareketlerini arttırıp, bağırsakların sistemli çalışmasını sağlayarak İBS hastalığına ve kabızlığa âlâ gelmektedir. Omega-3 içeriğinin âlâ olması keten tohumunun antiinflamatuar (iltihabı önleyici) hastalıklarda aktifliğini arttırır, kolesterolü düşürmeye ve hudut dokularını onarmaya yardımcı olur. Damar sertliği oluşmasını önler. Keten tohumunun lignan içeriğinden bahsettik. Lignanlar bitkisel östrojenlerdir. Yani bedende östrojen hormonuna misal tesir gösterir. Menapoza giren hanımlarda östrojen düzeyleri azaldığı için keten tohumu menapoz sendromlarına yardımcı olacaktır.Yapılan bir çalışmada keten tohumu tüketiminin menopoz devrinde ki ateş basmalarını büyük oranda azalttığı görülmüştür. Keten tohumu içeriğinde bulunan A vitamini, E vitamini ve öbür antioksidan bileşenlerle antikanserojen tesir göstermektedir. Yapılan bir araştırma da hormonlara bağlı olmayan kanser tiplerinde keten tohumunun kanser hücresinin büyümesini yavaşlattığı görülmüştür.

  • KETEN TOHUMU ZAYIFLATIR MI?

Yıllardır benim etrafımda olmak üzere zayıflamak için kaşıklar dolusu keten tohumu tüketti. Pekala bu tüketimin ne kadarı hakikat? Keten tohumunun evet zayıflamaya yardımcı tesiri var ancak direk zayıflatma üzere bir tesiri yoktur tüm öteki besinlerde olduğu üzere. Keten tohumu lif içeriği yüksek olduğu için uzun mühlet tok kalmayı sağlayarak zayıflamanıza yardımcı olur. Günlük tüketiminiz gramı geçmemelidir. Diyetinize orta öğün olarak ; 1 çay kaşığı keten tohumu(ezilmiş) ve 2 YK yoğurt formunda eklemeniz zayıflamanıza yardımcı olacaktır.
1 çay kaşığı keten tohumu 2 gram ve7 kaloridir.

  • KETEN TOHUMUNUN ZARARLARI

Keten tohumu, fazla ya da uzun mühlet tüketildiğinde , bedende oksidatif gerilimi arttırarak bedene ziyan vermekte ve kanser riski oluşturmaktadır. İçeriğinde bulunan bir unsur B6 vitaminin emilimini engelleyen bir bileşen vardır .Bu yüzden uzun vadeli yada fazla kullanımı B6 vitamini eksikliğine yol açabilir. Ayrıyeten keten tohumu, çinko ,kalsiyum üzere minerallerin de emilimini olumsuz etkileyebilir.

  • KETEN TOHUMUNU KİMLER KULLANMAMALI?

Hamile ve emzikliler, göğüs ve prostat kanseri riski olanlar, diyabet ilacı , kan sulandırıcı ve tansiyon ilacı kullananlar ,çayır ve yabani ot alerjisi olanlar kullanmamalıdır.

Sağlıklı günler geçirmeniz dileğiyle….

Başa dön tuşu