Kilo Kontrolünde Zerdeçal Neden Önemli?

Kilo kaybı için diyet ve antrenman programları mevcut olmasına karşın, ilerleme çoklukla çok yavaş olmakta ve hayal kırıklığı yaratmaktadır. Son vakitlerde, besinlerde bulunan fitokimyasallar sıhhat üzerinde potansiyel faydaları olduğu için kanser, kardiyovasküler hastalık, inflamatuvar ve obezite üzere birçok metabolik hastalıkların önlenmesi emeliyle keşfedilmiştir.

Diğer yandan doğal olarak oluşan fitokimyasallar sınıfından olan ve kateşinler, antosiyaninler, resveratrol, kurkumingibi etken unsurları içeren polifenollerin; güç metabolizması, adipozite ve obezite ile ilgili fizyolojik ve moleküler yolağı düzenlediği görülmüştür. Polifenollerin adipozite ve obezite üzerindeki yararlı tesirleri; hücre kültürleri, hayvan modelleri ve birtakım beşerde klinik ve epidemiyolojik çalışmalar yapılarak ortaya çıkmıştır.

Çift kör bir klinik araştırmanın sonuçlarına ait 8 haftalık bir çalışma, zerdeçal destek edici besinlerin alınmasının metabolik sendromlu hastalarda -vücut kitle indeksini, bel boyutlarını ve beden yağını azaltabileceğini öne sürmektedir.Zerdeçal alanların plasebo alanlara kıyasla, kilo ve beden yağını kaybettiği ve bel etrafındaki yağını azalttığı gözlemlenmiştir. Ayrıca zerdeçal, hazmı kolaylaştırır ve ödem attırır.

Kilo vermek isteyen biri kişinin zerdeçalı nasıl tüketmesi gerekiyor?

Zerdeçal bir baharat olarak yemeklerimize aroma katarken sıhhatimizin korunmasına da katkı sağlamaktadır. Bu formda kullanıldığında zerdeçalın içerisindeki en önemli tesirli husus olan kurkumin bedenden emilemeden süratle atılmakta, emilim oranı yüzde 1 civarında kalmaktadır. Zerdeçalı baharat olarak kullandığımızda bu düşük oran kafidir. Bedenin kendi savunma sistemi içerisinde fazla ölçüde emilmesi beklenmemektedir. Fakat zerdeçalın bilhassa son yıllarda bilimsel araştırmalar ile ortaya konulan sıhhatimiz için kıymetli biyolojik tesirlerinden yararlanarak bir tedavi yanıtı oluşturulmak istendiğinde bu pürüzün aşılarak daha yüksek ölçüde kurkuminin emilmesini sağlamak gerekiyor. 

Zerdeçal metabolizmamızı nasıl etkiliyor?

Besinlerde bulunan fitokimyasallar sıhhat üzerinde potansiyel faydaları olduğu için kanser, kardiyovasküler hastalık, inflamatuvar ve obezite üzere birçok metabolik hastalıkların önlenmesi gayesiyle keşfedilmiştir.

Diğer yandan doğal olarak oluşan fitokimyasallar sınıfından olan kurkumingibi etken unsurları içeren polifenoller; güç metabolizmasına tesir gösterir.

Kurkumin desteklerinin, yüksek yağlı bir diyetin tesirlerini değerli ölçüde azalttığı gözlemlenmiştir.

Çalışmalar diyor ki…

  • %0,2-2,0 oranında diyetlerine kurkumin eklenmesi sonucu obez farelerde beden yağını düşürdüğü gözlemlenmiştir (Kubota et al.,2012). Bu uygulamanın daha düşük leptin düzeyleri oluşturduğu belirtilmektedir (bilindiği üzere, yüksek leptin kilo artışını teşvik etmektedir) (Bisht et al.,2007; Kubota et al.,2012).

  • 12 hafta boyunca günde 500 mg’lık (vücut yükünün kilogramı başına) oral yoldaki kurkumin destekleri, yüksek yağlı bir diyetin tesirlerini değerli ölçüde azalttığı gözlemlenmiştir. Tüm test hayvanları kilo almış olsa da az yağlı diyetle beslenen denetim kümesiyle karşılaştırıldığında kurkumin verilmiş olanlar çok daha az yağ depoladığı tespit edilmiştir. Üstelik kurkumin uygulaması, preadipositlerin olgun yağ hücrelerine dönüşmesini engellediği gözlemlenmiştir (Ejaz et al.,2009).

  • Yüksek yağlı bir diyetle 8 hafta sonra obez hale getirildikten sonra tertipli bir diyetle obez sıçanlara günlük olarak 1.25 ve 5 g / kg kurkumin dozları beden tartısına nazaran verilmiştir. Sıçanlar, kurkumin verilmeyen denetim kümesine nazaran daha fazla kilo verdiği bildirilmektedir (Yu et al.,2008).

  • Kurkuminin, yüksek yağ ile beslenmiş farelerde, AMPK yoluyla, adipositlerdeki güç metabolizması ve yağ asidi β- oksidasyonuna ek olarak besin alımını değiştirmeden beden yükünün düşmesini azalttığını göstermektedir (Ejaz et al.,2009).

Başa dön tuşu