Kış Aylarında Beslenmenin Önemi

Hepimiz bu o mevsimlerde hasta olmamak için çok çalışıyoruz; daha sıkı giyiniyoruz, daha sıcak şeyler içiyoruz, daha çok şeyler yiyoruz. Biliyoruz ki ne kadar çok güç alırsak o kadar çok koruruz kendimizi soğuk hava kurallarından. Lakin soğuktan korunayım derken fazla kilolarla da karşılaşıyoruz. Bununla birlikte “nasıl olsa kalın giyiyorum”un rahatlığı, düşen D vitamini düzeyimiz, çok daha hareketsiz ömür, uzun geçen kış geceleri ve içtiğimiz su ölçüsünün azalmasıyla metabolizmamız da düzgünce yavaşlıyor. Halbuki ki hem yanlışsız beslenip hem de hastalıktan korunabilirsiniz.

Öncelikle antioksidan kaynaklarını hayatımıza katmalıyız. Suyumuzun içine zencefil, birazcık bal, biberiye, tarçın, limon, greyfurt üzere vitamin deposu besinleri koyarak renklendirebiliriz. Istersek sıcak olarak da tüketebiliriz.

Ceviz, çiğ badem, fındık üzere yağlı tohumlar hem omega 3 kaynağı olarak bağışıklığınızı güçlendirir hem de yağlı içeriklerileriyle tok kalmanıza yardımcı olurlar.

Günde 2 fincan yeşil çay tüketebilirsiniz. Hem içeriğindeki antioksidanlarla metabolizmanızı hızlandıracak hem de sıcak sıcak içinizi ısıtacaktır.

Propolis, balık yağı, multivitamin destekleri üzere takviyeleri bu devirde bilhassa kullanmaya itina gösterebilirsiniz.

Mutlaka bu mevsimlerde D vitamini düzeyinizi ölçtürmenizi tavsiye ederim. Zira eksikliği yorgunluk, halsizlik üzere şikayetlere yol açabileceği üzere her 3 bireyden 2 sinde maalesef görülmekte.

Başa dön tuşu