Kış Diyeti

Kış periyodunda metabolizmamız beynimizle işbirliği halinde her hareket öncesi; ısı korunumunu, bağışıklığını kaybedip kaybetmeyeceğini, kapının önünde bekleyen hastalıkları düşünür. 

Günün aydınılık ve karanlık vakitleri üzere; yılın aydınlık vaktinde daha çok çalışan beden, karanlık vaktinde dinlenme haline meyillidir. Öte yandan  soğuktan korunma gayeli ısı yalıtımı vücutta yağın artmasıyla ayarlanır. Bunlar kış devrinde kilo alımını makul kılan pek çok husus başlığından birinci akla gelenler…

Oysa ki kış periyodu kendimize vakit ayırmanın daha kolay olduğu, vakit planlaması için daha az yoldan çıkaranla  baş etmemiz gerektiği bir periyottur. Akşam aktiflikleri, düğün tertipleri, tatil planları yerini mecburi kapalı yer aktifliklerine bırakırken; hastalıkların, direnç düşüklükleri ve grip salgınlarının daha sık karşılaşıldığı bir periyoda girmiş oluruz.

Öncelikle kendi ısı yalım-tımını sağlamak için yağ oranını arttırmaya maksatlı bedeni daha çok hareket ettirmek gerektiğini; sonrasında hastalıklarndan salgınlardan korunma hedefli meyve, çiğ zerzevat tüketimimizi denetimli arttırabileceğimizi bilmeliyiz. Bununla birlikte bağışıklık dostu bitki çaylarımız; içine limon, zencefil, zerdeçal, tarçın,nane,doğal bal yahut meyveler de eklenerek gün içinde ve geç saatlerde bize eşlik etmelidir.

Beslenmemiz yaz periyodunun tanınan diyetlerinin tesirinden sıyrılarak sağlıklı ve istikrarlı formda tüm besin kümelerini içeren, sıvı tüketiminde denetimli, bitkisel kaynaklı yağ tüketiminin (ceviz, fındık, badem, zeytinyağı) hayvansal kaynakllı yağ tüketimine kıyasla daha önde olduğu, basit  ve yapay karbonhidrat kaynaklarından(şeker, rafine un üzere..) alınan gücün yerini tam tahıl kümelerine, meyvenin doğal şekerine bıraktığı (ki hepsi denetimli olmalı) bir beslenme sistemine sağlıklı pişmiş zerzevat yemekleri ve yağ oranı düşük ve protein açısından güçlü çorba tanımlarımız eklenirse son olarak da öğünlerimizden biri sağlıklı protein kaynaklarından biriyle planlanırsa (et, hindi, kurubaklagiller..) kış periyodu hem fit hem hastalıklardan uzak geçebilir.

Sağlıkla kalın…

Diyetisyen Ekin ÇİLİNGİR

Başa dön tuşu