KIŞ GELMEDEN DEMİR DEPOLARINIZI DOLDURUN

Demir bedenimiz için değerli bir mineraldir, bedende üretilmediği için besinler yoluyla kâfi ölçüde alınması gereklidir. Kanda oksijeni taşıyan hücrelerin ismi “alyuvar”dır. Besinlerle aldığımız demir, alyuvarların imali ve oksijen taşıması için kıymetlidir. Besinlerle gelen demirin gereksinim fazlası, bedende depolanır. Lakin kâfi demir alınmazsa bu depo tükenir ve alyuvar üretimi aksamaya başlar. Demir kırmızı kan hücrelerindeki hemoglobinin yapısına girerek oksijen taşımaya yardımcı olduğundan, demir eksikliğinde kâfi oksijen taşınamaz. Bu durumda güç üretimi için oksijen gereksinimi da aksar, kalp yorulur, kişi kendini güçsüz hisseder, uyku hali ve yorgunluk dikkat alımlı hale gelir.

Vücutta demir istikrarının sağlanması bağışıklık sistemi açısından kıymetlidir. Demir yetersizliğinde gücünü kaybeden bağışıklık sistemi, hastalık yapan etmenlere karşı gereğince savaşamaz. Demir yetersizliği anemisi olan bireyler bulaşıcı hastalıklara karşı daha hassas olur, sık hastalanır ve hastalıklarını kolay atlatamazlar. Hastalıklardan korunmak için demir mineralinin besinler ile nizamlı alınması gerekir. En sık hastalandığımız kış mevsimine girmeden şayet demir eksikliği varsa tespit edilmeli ve ilaç yahut beslenme ile tedavi edilmelidir. Demirden güçlü besinlere beslenmemizde yer vermemiz gerekir.

Hangi yiyecekler demirden zengindir?

Proteinden güçlü besinler bilhassa sırasıyla sakatatlar, dana eti, koyun eti ve tavuk eti hem demirden varlıklı besinlerdir hem de içerdikleri demir emilimi yüksektir.

Etlerden diğer âlâ pişmiş olan kurubaklagiller, soya fasulyesi, yumurta, kuru meyveler ( bilhassa kuru üzüm, kuru kayısı ), pekmez, yeşil sebzeler ( ıspanak ), fındık, fıstık, susam, tahin üzere yiyecekler demirden zengindir.

Demir emilimini artırmak için demirden varlıklı olan besinlerle C vitamini birlikte tüketilmelidir. Yumurtanın portakal suyu yahut domatesle birlikte tüketilmesi, köftenin salata ile tüketilmesi örnek olarak verilebilir.

Kepekli un, kepekli ekmek, kurubaklagillerin içindeki fitatlar, çay, kahve içindeki tanenler demir emilimini azaltan faktörlerdir. Bu yüzden diyetteki posa ölçüsünü çok istikrarlı tutmak, çoka kaçmamak gerekir. Yemekten çabucak sonra çay, kahve içilmemelidir.

Başa dön tuşu