Kış kapıda pekala siz ne kadar hazırsınız?

Havaların soğumaya başladığı şu günlerde hastalıklardan kendimizi korumak için çeşitli metotlar geliştiriyoruz.
Bitki çayları, suplementler, aktarlardan aldığımız karışımlar başımız hayli karışıyor. Öncelikle dikkat etmemiz gerekenleri sıralayacak olursak önceliği uyku kalitesi alıyor.

İyi bir uyku verimli bir gün demek
Uyku kalitemiz bağışıklık sistemimizi güçlendirecek faktörlerden biri bu sebeple en az 7 en fazla 8 saat kaliteli uyumaya itina göstererek dinlenmiş uyanmayı hedeflemeliyiz. Dinlenmemiş , istikrarlı ve tertipli beslenmemiş bedenin hastalıklara karşı direnci düşecektir.

 Kahvaltısız güne başlamayın
Şayet daha zinde günde başlamak istiyorsanız, kahvaltısız güne başlamayın. Günün en değerli öğünü kahvaltı besleyici olmalıdır. İçerik olarak karbonhidrat  ve yağ yüklü olmamalıdır.Protein içeriği yüksek besinler tüketmek daha uzun mühlet tok kalmanızı sağlayacaktır.

Öğün Atlamayın
Günde 3 ana öğün ve 2-3 orta öğün yapacak halde tüketim yapmak, kan şekerinizi dengelediği üzere istikrarlı ve nizamlı beslenmenin birinci basamağını geçmiş olduğunuzu gösterir. Sağlıklı alternatifleri seçmeniz sizi kaçamaklardan uzak tutacaktır. Güçlü bir bağışıklık sistemi için her besin kümesine muhtaçlık vardır.

3 çeşitten fazla bitki çayını birbirine karıştırmayın.
Bitki çayları bağışıklık sistemimizi güçlendiren bileşenler içerir. Antioksidan içeriği yüksek yeşil çay fazla tüketimle birlikte düşük tansiyona sebebiyet verebilir. Besin-ilaç etkileşimi göz önünde bulundurulduğunda farklı çeşitlerin toksik tesir yaratmaması için günde en fazla 2-3 fincanla bitki çayını sınırlandırmalısınız. Çayınızı çubuk tarçın yahut balla tatlandırabilirsiniz.

Suplementler-Besin Takviyeleri
Kan değerlerinizde eksiklik olmadığı takdirde suplementleri kullanmak birikime bağlı toksik bileşenlerin oluşumuna ve ilerleyen vakitlerde emilim bozukluklarına sebebiyet verebilir. Bu sebeple her besinde olduğu üzere doktorunuzun ve diyetisyeninizin önerisi olmadan suplement kullanmayın.

Sağlıklı yaşam…Sağlıklı beslenme dileğiyle.

Başa dön tuşu