Kolay ve Hızlı Zayıflama Yöntemleri | Diyetisyen Tavsiyesi

Son zamanların en çok görülen sorunu maalesef ki obezite.. Bu sebeple de sanki alınan kilolar bir anda alınmış gibi herkeste bir hızlı kilo verme telaşı başladı.İnternette hızlı kilo verdiren diyetler sıklıkla aranmaya, kişiye özel olmayan rastgele yazılan diyetler uygulanmaya başlandı. Bu ne kadar doğru?

Fazla kiloları ile başı dertte olanların en büyük arzusu kısa zamanda hızlı kilo vermek ve incecik bir bedene sahip olmak.Mutlaka bu kilolardan kurtulmak ana hedefimiz fakat bunu yaparken doğru planlama şart!! Kişiye özel olmayan, tek tip beslenmeyi öngören ,çok düşük kalorili diyetlerden uzak kalmanız için nedenler;

  • Karbonhidrat içeriği az olan bu diyetler kan şekeri seviyesinin sürekli düşük seyretmesine ve açlık hissinin artmasına sebep oluyor.

  • Kas kayıpları başlıyor ve yağ depolanması artıyor.

  • Kişilerde enerji düşüklüğü,konsantrasyon bozukluğu ve sinirlilik baş gösteriyor.

  • Karaciğer ve böbrekte fonksiyon kayıplarına sebep oluyor.

  • Kemik yoğunluğu azalmasına bağlı olarak eklem ağrıları ve yorgunluk hissediliyor

  • Hızlı kilo kaybı kanda elektrolit dengesini olumsuz etkileyerek, özellikle potasyum düşüklüğü ile kalp ritim bozukluklarına sebep olarak; kalp krizi riskini artıyor.

  • Safra kesesi taşları,saç dökülmeleri, cilt rahatsızlıkları görülebiliyor.

  • Çocuk ve gençler için;psikolojik sorunlara, gelişme geriliklerine,adet düzensizliği ,metabolik sorunlara neden oluyor.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) önerilerine göre kişiye göre değişmekle birlikte haftada 0.5-1.0kg arası kayıp ile ayda 2.0-4.0 kg arasıdır. Kilo verme programlarında mucizevi bir yöntem veya gıda yoktur. Sadece bazı gıdaların içeriğinde bulunan fonsiyonel özellilkleri olan etken maddeler işinizi kolaylaştırabilir, egzersiz ile de desteklenirse kilo verme hızlanır.Bu sebeple hızlı kilo kaybı tek tip beslenmeye, tek tip besine veya düşük kalorili diyetlere bağlı değil, bir çok etkisi olan faktörler ile değerlendirilecek bütünsel bir çalışmadır.Bu konuda uzman kişiler olan diyetisyeniniz ile , kulaktan dolma bigilere kanmadan, sağlıklı ve dengeli beslenmeyi öğrenerek ve hayatınıza uyarlayarak kilo vermek en kalıcı ve hızlı yöntem olacaktır.

 


Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Başa dön tuşu