Kurban Bayramında Beslenmemizde Dikkat Etmemiz Gerekenler | Diyetisyen Tavsiyesi

Bayramlar, ailelerin bir araya geldiği, uzun sofraların kurulduğu, geleneksel yemeklerin ve tatlıların yapıldığı özel günlerdir. Kurban bayramında tatlı tüketiminin yanı sıra et tüketimi de artıyor. Kırmızı etin doymuş yağ ve kolesterol içeriği yüksek olduğundan tüketimine dikkat edilmelidir. Ayrıca etler çabuk bozulabilen potansiyel riskli besinlerdir. Kurban etlerinin hepsi tüketilmeyeceği için depolama koşullarına da dikkat edilmelidir.

Kurban bayramında et tüketimi

Etlerin sebzeler ile tüketilmesi sağlıklı beslenme için oldukça önemlidir. Sebzelerin içerisinde ki C vitamini etteki demir emir emilimini ve vücutta kullanımını arttırmaktadır. Bayram boyunca artacak olan et tüketimi yanı sıra sebze/salata tüketimini de arttırın. İç organları(sakatat) tüketmeyin. Çünkü kolesterol ve yağ miktarı oldukça yüksektir.

Özellikle kronik hastalığa sahip ve yüksek risk grubunda bulunan bireyler (çocuklar ve yaşlılar) kurban bayramında daha dikkatli olmalıdırlar. Et tüketiminin arttığı bu dönemde kalp-damar, diyabet(şeker), hipertansiyon ve böbrek hastaları risk altındadır. Risk altında ki gruplar Kurban bayramında etin yağsız veya az yağlı kısmını tercih etmeli ve et tüketiminde aşırıya kaçmamalıdırlar.

Et sindirimi zor olan bir besindir. Yeni kesilmiş hayvanların etlerinde rigor mortis dediğimiz ölüm sertliği hem pişirmede hem de sindirimde zorluk oluşturur. Kesildikten birkaç saat içinde tüketilen kurban eti hazımsızlık yapar. Özellikle Mide-bağırsak hastalığı olan bireylerin kurban etini bir gün dinlendirdikten sonra tüketmelidirler.

Etlerin depolanması

Et çabuk bozulan bir besindir. Saklama koşullarına çok dikkat edilmelidir. 

Kurban etleri, ölüm sertliği sırasında güneş görmeyen serin bir ortamda 3-4 saat bekletilmeli, daha sonra 4°C soğutucu 24 saat olgunlaşması gerekmektedir.

Kurban etlerini tek parça saklamayın, kullanacağınız şekilde ve miktarda paketleyin. Etleri kıyma haline getirmek yerine parçalar halinde depolanmaya çalışın. Bu şekilde depolama ile besin değerindeki kayıplar minimuma iner.

Paketleme yaparken etleri buzdolabı poşetinde vakumlayın. Bu şekilde hem yer tasarrufu sağlamış hem de etin hava ile temasını keserek bakteri üremesini engellemiş olursunuz.

Etler derince dondurucuda -18°C de 4-6 ay depolanabilir. Donmuş etler, buzdolabında 6-8 saat bekletilerek çözdürülmeli. Çözünme esnasında etlerin sıvıları çevreye damlamamalıdır.  Ve çözünmüş et tekrar dondurulmamalıdır.

Herkese sağlıklı, mutlu ve huzurlu bir bayram diliyorum…

 


Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Başa dön tuşu