KUŞKONMAZIN FAYDALARI

İzmir’de diyetisyen olmak bir avantaj. Neden mi? Zira Ege Bölgesi’nde zerzevat ve meyve çeşitliliğinin fazla olması diyet yapan bireylerin daha fazla diyet yemek tanımı oluşturabilmesine imkan sağlıyor. Bilhassa de otlar konusunda… Bende diyetisyen olarak daima yeni diyet tarifler deniyor, bu tanımları ve besinlerin faydalarını sizinle paylaşıyorum.

Bugünün konuğu, insanlık tarihinin en eski besinlerinden birisi olan kuşkonmaz. Evvelce yalnızca Batı Asya, Avrupa ve Kuzey Afrika’da yetişen kuşkonmaz, artık çabucak hemen her yerde yetişmektedir. Kuşkonmaz; pırasa, sarımsak ve soğan üzere Lily ailesinin bir üyesidir ve 300’den fazla çeşidi vardır. Magnezyum, fosfor, selenium, çinko, sodyum, demir, bakır, kalsiyum ve mangan üzere mineraller ve A,C, B6, K vitamini, tiamin ve niasin üzere vitaminleri içerir.

Kuşkonmazın Sıhhate Yararları:

Folik asit içeriği sayesinde tam bir kalp dostudur.

Potasyum açısından varlıklı, sodyum açısından yoksul bir besindir. Asparagin içeriği sayesinde tesirli bir diüretik ilaç üzeredir. Bu nedenle adet öncesi üzere bedenin ödem yaptığı devirlerde kullanılır. Ayrıyeten gerginlik ve yorgunluk üzere durumların güzelleşmesine katkıda bulunur. Bu yüzden depresyon tedavisinde kullanılır.

Bitkisel mineraller açısından güçlü olan kuşkonmaz, inulin içerir. İnulin sıhhate faydalı olan bağırsak bakterilerinin besin kaynağıdır. Münasebetiyle kuşkonmaz tüketimi ile bedene alınan inulin, bağırsak florasındaki faydalı bakterilerin sayısını arttırarak, bağırsak florasına olumlu katkı sağlar.
;

İçeriğindeki folat sayesinde spina bifida üzere doğum kusurlarını ve yenidoğanın düşük doğum yükü bahtını azaltır.

Kuşkonmaz suyunun alkali özelliği yüksektir ve hasebiyle kas dokuları temizleyerek, kan asiditesinin azalmasına yardımcı olur ve tıpkı vakitte böbrek taşlarının eritilmesine yardımcı olur
İçeriğindeki anti-inflamatuvar fitokimyasallar, artrit ve romatizmayı mahzurlar.

Nizamlı tüketimi lif açısından varlıklı olduğu için, bağırsak hareketini artırır.

Uygun bir antioksidandır. Hasebiyle kanser, katarakt ve öbür göz sıkıntılarını önlemeye yardımcı olabilir. Kemoterapinin muvaffakiyet oranını arttırdığı istikamette çalışmalar vardır.

Kan şekeri düzeyini ayarlar ve bu nedenle diyabet hastaları için epey değerli bir besindir.

Detoks özelliği sayesinde, idrar yolu enfeksiyonlarını önlemeye yardımcı olur.

Süt üretimini uyarır. Bu nedenle emziren anneler için epey yararlı bir besindir.

Bu kadar yararını sıraladıktan sonra, damak tadınıza hitap edecek bir tanım vermeden olmaz 🙂

Malzemeler:
10 adet kuşkonmaz
5 diş sarımsak
1 adet limonun suyu
4 yemek kaşığı zeytinyağ
100 gr light kaşar peyniri
Karabiber, tuz

Yapılışı:
1 adet limon suyu, 4 yemek kaşığı zeytinyağı ve dövülmüş 5 diş sarımsağı karıştırıp, sos haline getirin. Yağlı kağıt serdiğiniz fırın tepsisinin üzerine kuşkonmazları koyup üzerine sosu dökün. Tuz ve karabiber ek ettikten sonra 180 derecede 30 dakika pişirin. Piştikten sonra üzerine light kaşar peynirini ek edin ve eriyene kadar fırında tutun. İşte bu kadar!

 

Başa dön tuşu