Limonlu Su İle Güne Başlamak

Limonlu su sıhhate yararlı mı? Yoksa hiçbir tesiri yok mu? Bakalım bilimsel içerikler bizlere ne diyor!

Limonlu suyun sıhhate yararlarını gösteren çalışmalar net bir sonuca varmak için ne yazık ki yetersiz. Fakat limon ve suyun faydaları hakkında farklı başka birçok araştırma bulunuyor.

1. Nemlendirmeyi Teşvik Ediyor

Kg başına en az 30 ml gereksinimimiz olan su, hidrasyon için en düzgün içecektir. Ama kimi bireyler suyun tadını sevmedikleri için su tüketimleri epeyce azdır ve bu noktada da suyun lezzetini artıracak minik dokunuşlara gereksinim vardır. İşte limon da bunlar ortasındaki en hoş alternatiftir.

2. Düzgün Bir C Vitamini Kaynağıdır

Limon üzere turunçgiller, hücrelerin ziyanlı radikallere karşı korunmasına yardımcı olan birincil bir antioksidan olan C vitamini bakımından epey zengindir. Kalp damar hastalıkları ve felç riskini azaltıcı tesir gösterir. Bunun yanında kan basıncını düşürücü tesiri de vardır. O sebeple tansiyon rahatsızlığı olan ve ilaç alan bireylerin limonlu su tüketirken dikkatli olmaları gerekir.

3.Kilo Kaybını Destekler

Yapılan çalışmalar, limonlarda bulunan polifenol antioksidanlarının, obeziteyi indüklemek için çok beslenen farelerde ağırlık artışını önemli ölçüde azalttığını göstermiştir. Ayrıyeten antioksidan bileşikler tip 2 diyabet gelişiminde iki ana faktör olan kan glukoz düzeyleri ve gelişmiş insülin direnci üzerindeki olumsuz tesirleri de azaltmıştır.

4. Cilt Kalitesini Artırır

Limonlarda bulunan C vitamini cilt kırışıklıklarını, cildin yaşlanmasını ve güneşten ziyan görmesini önler. Suyun cildi nasıl güzelleştirdiği ise tartışmalıdır, fakat bir şey katidir. Cildimiz nem kaybederse, kurur ve kırışıklığa eğilimli bir yapıya dönüşür.

5. Sindirime Yardımcı Olur

Bazı insanlar kabızlığın önlenmesine yardımcı olmak için sabah müshil olarak limon suyu içerler . Bizlerde uyandığımızda ılık yahut sıcak limon suyu içerek sindirim istemimizin hareket etmesine yardımcı olabiliriz.

6. Nefesi Ferahlatır

Sarımsak kokusundan yahut öbür güçlü kokulardan kurtulmak için ellerinize hiç limon sürdünüz mü? Aynı halk ilacı, sarımsak, soğan yahut balık üzere kuvvetli kokularla beslenmenin neden olduğu berbat nefes için de geçerli olabilir. Limon suyu tükürüğü uyararak ağız kuruluğunu önlemeye yardımcı olur, sonucunda da bakterilerin neden olduğu makus koku oluşumunu azaltır.

7. Böbrek Taşlarını Önlemeye Yardımcı Olur

Limonlardaki sitrik asit böbrek taşlarının önlenmesine yardımcı olabilir . Bir sitrik asit bileşeni olan sitrat paradoksal olarak idrarı daha az asitli yapar ve hatta küçük taşları kırabilir. Limon suyu içmek yalnızca sitratı değil, birebir vakitte taşları engellememiz yahut temizlememiz için gereksinimimiz olan suyu da sağlar.

LİMON SUYUNU NASIL YAPACAĞIZ?

Limon suyunun sıhhate yararlarını görebilmemiz için sistemli bir halde içmeye ve kupada tek bir limon diliminden daha fazlasına gereksinimimiz var.

* Öncelikle birinci kuralımız taze limon suyu kullanmak

*2-2,5 lt ılık su içerisine yarım limon sıkabilirsiniz

*Daha fazla lezzet ve sıhhat artırmak için ise içerisine birkaç nane yaprağı, 1 dilim taze zencefil, 1 adet çubuk tarçın ekleyebilirsiniz

LİMON SUYUNUN YAN ETKİLERİ

Limon suyu çoklukla inançlıdır, lakin dikkat edilmesi gereken birkaç muhtemel yan tesiri var. Limon, diş minesini aşındıran sitrik asit içerir . Riski sınırlamak için, pipetle limon suyu içip ağzınızı duru suyla durulayabilirsiniz. Mide ekşimesi söz konusu olduğunda ise , limon suyu her iki tarafta de tesir gösterebiliyor. Sitrik asit birtakım insanlarda mide yanmasına neden olurken kimilerinde da limon suyunun alkali hale gelmesi ve sindirimdeki asiditeyi azaltması ile mide ekşimesi rahatlaması yaşanabiliyor. Bu durumda da sizlerin kendinizi deneyerek test etmeniz gerekiyor.

Başa dön tuşu