Maden Suyu ve Soda

Soda: İçilebilir özellikteki bir suya karbondioksit ve bikarbonat ek dilerek elde edilir ve gazlı içecekler sınıfında kıymetlendirilir.

Maden suyu: İçerdiği tüm mineraller ve karbondioksit gazı ile yer altındaki çatlaklardan yol bularak yeryüzüne çıkar ve büsbütün doğal bir mineral deposudur. Bikarbonat, sülfat, klorür, flor, kalsiyum, magnezyum, demir ve sodyum üzere mineraller içerir. Yurtdışında mineralli su olarak bilinmektedir.

Ter, teneffüs, idrar ve spor ile kaybolan minerallerin desteği için su içmenin yanı sıra maden suyu içerek bu muhtaçlığımızı karşılamış oluruz. Amerikan Obezite Birliği sağlıklı bireyler için günlük 500-600 mL tüketim belirlemiştir.

Maden suyu ve soda karşılaştırıldığında ikisinin de mideyi rahatlatma özelliği vardır, lakin sodanın öbür bir fonksiyonu yoktur, maden suyu birebir vakitte doğal bir mineral deposudur.

Maden Suyu ve Soda Ortasındaki Fark

  • Doğal maden suyu mineralce çok zenginken soda doğal olarak mineral içermez. Yapay minerallerin bedene katkıları sonludur.

  • Maden suyunda karbondioksit gazı doğal olarak bulunurken sodaya daha sonradan eklenmiştir.

  • Maden suyunun içerdiği kalsiyum kemik yapısının, flor ise ağız ve diş sıhhatinin gelişmesinde son derece faydalıdır.

  • Gün içerisinde bedenden çeşitli halde atılan su ve mineralleri yerine koymak için günde 1-2 şişe maden suyu içebilirsiniz.

  • Maden suyu menopoz sonrası bayanlar ve ileri yaşlardakilerin günlük kalsiyum ihtiyaçlarını karşılar. İçerdiği sülfat, bikarbonat iyonları sayesinde sindirim sistemi (mide ve bağırsaklar) ve boşaltım sistemi (böbrekler ve idrar yolları) işlevlerini destekleyerek sağlıklı kılar.

Maden Suyu Tüketmemesi Gereken Kişiler

Fakat dikkat sodyum alımı kısıtlanması gereken böbrek hastaları, kalp hastaları ve hipertansiyon hastalarının maden suyunu tüketmemesi gerekir. Maden suyu seçimi yaparken düşük sodyum, yüksek magnezyum ve kalsiyum içerikli olanlar tercih edilmelidir. Birtakım maden sularında sodyum ölçüsü da yüksek olabilir. Şayet tansiyon yüksekliği şikayetiniz varsa maden suları tüketmemeniz önerilir. Soyum ölçüsünün yüksek olup olmadığını maden suyu etiketinden denetim edebilirsiniz.

Maden suyu olarak satılan sodanın içerisine katılan doğal olmayan aromalar, tatlandırıcılar ve çok bikarbonat içeriği nedeni ile ziyanı görülebilmektedir. Bu yüzden her vakit için etiket okumaya dikkat edilmesi gerekir.

Başa dön tuşu