MAKSİMUM BAŞARI VE SAĞLIĞIN ANAHTARI : DENGELİ BESLENME ALIŞKANLIKLARI

Bedensel ve zihinsel gelişimin devam ettiği okul çağı devrinde çocukların hem büyüme ve gelişmelerini sağlamak hem de okuldaki muvaffakiyetlerini arttırmak için beslenme büyük değer taşımaktadır. Ayrıyeten bu devirde çocukların besinlere olan ihtiyacı artmakta ve yeni beslenme alışkanlıkları oluşmaktadır.  ileriki yaşları da etkileyecek olan bu alışkanlıkların mümkün sıhhat sorunlarının önüne geçecek ve onların sağlıklı bir vücuda sahip olmalarını sağlayacak özellikte olması gerekmektedir.

Çocukların bu süreci en güzel biçimde tamamlamalarının ve sağlıklı beslenme alışkanlıkları kazanmalarının en âlâ yolu ise onlara hakikat beslenmeyi aşılamaktır. Pekala ya yanlışsız beslenme çantası ve yeme alışkanlıkları nasıl olmalıdır ?

KAHVALTI OLMAZSA OLMAZIMIZ

Sağlıklı beslenme ismine çocuklarınıza kazandırmanız gereken alışkanlıklardan en değerlisi ” güne kahvaltı ile başlamalarıdır .” Bu mevzuda yapılan bir çok araştırma güne kahvaltı ile başlayan bireylerin gün içerindeki iştah denetimini daha âlâ sağladıklarını, konsantrasyon ve muvaffakiyet düzeylerinin daha yüksek olduğunu göstermektedir. Ama birçok çocuk erken kalkma saatleri yahut okula yetişme telaşı içerisinde bu öğünü atlamaktadır. Bu noktada ise iş siz sevgili ebeveynlere düşmektedir. Konutta kahvaltı yapamayan miniklerinizin beslenmesine koymak için hazırlayacağınız tam tahıllı ekmekler ile yapılmış peynirli/  yumurtalı /sebzeli sandviç yahut tostlar, gözlemeler, peynirli krepler, mesken üretimi börekler/ poğaçalar ve yanına ek ettiğiniz  1 bardak süt/ ayran/ taze sıkılmış meyve suyu sizler için kurtarıcı olacaktır. Konutta kahvaltı seçeneği olan minikler için ise kesinlikle kahvaltı sofraları hazırlanmalı ve  metabolizmalarına bir günaydın demeleri sağlanmalıdır.

ANA ÖĞÜNLER KADAR ORTA ÖĞÜNLER DE ÖNEMLİ

Malesef ki birçok çocuk açlık hissettiğinde beslenmesine koyduğunuz yemeklerin yanı sıra okul kantinindeki abur cubur besinlere yöneliyor. Ve bunun sonucunda sıhhatsiz bir beslenme modeli  ortaya çıkıyor. İşte bu noktada da tekrar imdadımıza  evde hazırladığınız ve orta öğün yerine geçebilecek olan kurabiye, kek, poğaça, meyve ve kuru yemişler yetişiyor. Ayrıyeten bu besinlerin yanına koyacağınız 1 bardak süt/ ayran/ taze meyve suyu hem öğünlerin besleyici kıymetini arttırıyor hem de çocukların tokluk müddetlerinin uzun olmasını sağlıyor.

KALSİYUM İLE KEMİKLERİ VE DİŞLERİ GÜÇLENDİRİN

Süt ve süt eserleri üzere kalsiyum açısından varlıklı olan, bilhassa kemik ve diş sıhhatine büyük katkı sağlayan besinleri çocuğunuzun beslenmesinde yıldızlı besinler ortasına koyun. Ve kesinlikle gün içerisinde en az 2-3 porsiyon bu kümeden bir besin tüketimini sağlayın. Şayet çocuğunuz bu besinleri tüketmekte zorlanıyorsa  meyve üzere öbür besinlerle birlikte  verebilirsiniz. Bunun için orta öğünlerine konutta hazırladığınız meyveli yoğurtları yahut sütleri ekleyin, tatlı tercihlerinizi ise sütlü tatlılardan yana kullanın. Ayrıyeten süt eserleri harici, yeşil yapraklı sebzeler, susam, badem, keten tohumu üzere besinler de kalsiyum içerdiğinden beslenmelerine kesinlikle bu besinleri ekleyin. Lakin tüm bunları yaparken çok süt tüketimin ( günlük 5-6 porsiyon ) demir eksikliği ve kabızlığa neden olabileceğini de unutmayın.

LİF TÜKETİMİNİ ARTTIRIN

Çocuklarınızın beslenmesine ek edeceğiniz lif içeriği yüksek zerzevat – meyveler ve  tam tahıllı eserler ile sindirim sistemini düzenleyecek ve ileride oluşma riski olan bir grup hastalıklar için tedbir almış olacaksınız. Ayrıyeten posa ( lif ) ile çocuklarınızın kan şeker düzeylerini dengelediğinizden ani acıkma ataklarının önüne geçecek ve gereksiz kalori alımını azaltacaksınız.

TERCİHİNİZ HER VAKİT TAM TAHILLI OLANDAN YANA OLSUN

Gerek tahıl eserlerini seçerken gerekse konutta yapacağınız besinleri hazırlarken tercihinizi her vakit beyaz undan yana değil tam tahıllı ( tam buğday-kepek-çavdar vs ) olandan yana kullanın. Böylelikle çocuğunuzun hem tokluk müddetini uzatacak hem de lif alımını arttıracaksınız.

TABAKLARI 4′ E BÖLEREK HAZIRLAYIN

Çocuğunuz için hazırladığınız öğünlerde ve tabaklarda kesinlikle bu modeli uygulayın. Bunun için tabağın yarısına zerzevat ve meyveleri, 1/4 lük kısmına protein içeren ( et ve et ürünleri)  besinleri , öteki 1/4 lük kısmına tam tahıllı besinleri koyun. Ayrıyeten tabağınızın yanına 1 porsiyon süt ve süt eserlerini de kesinlikle ek edin. Cips, kola, bisküvi üzere hazır besinlerin besleyici pahası olmadığını unutmayın ve çocuklarınızı bu besinlerden olabildiğince uzak tutmaya çalışın.

BESLENME ÇANTASINI ÇOCUĞUNUZLA BİRLİKTE HAZIRLAYIN

Beslenme çantasına koyduğunuz besinlerin sağlıklı olması kadar o besinlerin çocuğunuz tarafından tüketilebilir olması da kıymetlidir. Onların damak tadına hitap eden, sevdiği besinlerden hazırladığınız yemek menüsü ile çocuklarınızın hem istikrarlı ve sağlıklı beslenmelerini sağlayacak hem de beslenme çantası harici kantin vs yerlerden alışveriş yapmasını engellemiş olacaksınız.

 

ÖRNEK BESLENME MENÜLERİ

* ekmek ortası köfte ve yeşillik + ayran +  meyve

* peynir ve söğüş domates salatalık tost + süt + 1 dilim meyveli konut keki  

*  ev poğaçası/ pizza / börek  + ayran  + kuruyemiş ve kurumeyve karışımı

* tavuklu sebzeli sandviç + taze sıkılmış meyve suyu + konut kurabiyesi

*  fıstık ezmeli sandviç + süt + meyve

Not: ekmekler tam tahıllı olmalıdır.

Başa dön tuşu