METABOLİZMANI ATEŞLE!

Kış uygulamasına geçen metabolizmayı uyandırmanın vakti gelmedi mi sizce? O halde bahara bir kala, baharatların sihirli dünyasına girip metabolizma hızlandıranlara bi göz kırpalım ne dersiniz?

ZERDEÇAL

Çağın altın baharatı zerdeçal! Sarı renk veren ‘’curcumin’’ isimli kimyasal bileşeni sayesinde, sıhhat üzerindeki tesirini katlayan mükemmel bir baharat. Curcumin, hür radikallerin (toksinlerin) bedenden atılmasına, hücre DNA hasarını önlemede tesirlidir. Böylelikle yüksek antioksidan özelliği sayesinde hücre yenilenmesini destekleyerek anti-aging tesiri gösterir. Kan şekerinin düşmesine ve insülin hassasiyetine de takviye olarak direncin azalmasını sağlar.

ZENCEFİL

Metabolizma üzerine olumlu tesirini duymayan kaldı mı? İçeriğindeki ‘gingerol’’bileşeni metabolizmayı tertibe sokmaya yardımcı oluyor. Kafein içermemesine karşın ^kafein etkisi^ oluşturarak bedende adrenalin salınımını arttırır. Böylelikle güç düzeyini yükseltir. İnsülin salınımı ve hassasiyetini arttırırken beden lipid profilini güzelleştirir. Böylelikle glisemik denetimi sağlar.

MUSKAT

Sağlıksız ömrün baş faktörü stres! Biraz gevşemek ve hudut uçlarını besleyip beyin işlevlerini arttırmak için muskat, hakikat tercih. Birebir vakitte bağışıklık sistemini de güçlendirerek metabolizmanıza katkıda bulunur.

FitNot: Muskatın fazlası bedende istenmeyen tesirlere sebep olabilir. Bu sebeple, günlük tüketim için küçük bir tutam kâfi.

SAFRAN

Yoğun antioksidan kraliçesi safran! Flavanoidlerden hayli varlıklı olan safran, yüksek ölçüde antioksidan özelliği taşıyor. Bu özelliği sayesinde hücre yenilenmesine ve bağışıklığın güçlenmesine katkıda bulunurken metabolizmanızı da destekliyor. Salata, çorba ve yemeklerinizde tüketebilirsiniz.

KEKİK

E ve C vitamini, magnezyum minerali zengini canım kekik! Cildinizin parlamasına, bağışıklık sisteminizin güçlenmesine ve kasların beslenmesine takviye.  Hem güzelliğinize hem sıhhatinize yatırım için kekiği masanızdan eksik etmeyin.

Hadi çabucak mutfağa girip yemeklerinize sevginizi katıp baharatlarla dans perdesini açın.

Başa dön tuşu