Mevsimsel Alerjiler ve Beslenme

Burun akıntısı, nefes darlığı, kaşınan ve yanan kıpkırmızı gözler… Nisan ayının da gelmesiyle bahar ya da polen alerjisi olan bireylerde bu semptomlar can sıkmaya başladı. Tabibimizin verdiği antihistaminiklere ek olarak beslenmenizde yapacağınız ufak tefek değişiklikler alerjiyi daha hafif atlatmanıza yardımcı olabilir. Pekala, neler tüketmeli, nelerden uzak durmalıyız? Birlikle inceleyelim.

Yeşil çay

İçerisindeki doğal antihistaminiklerin alerji semptomlarını bilhassa sabah hapşuruklarını önlemeye yardımcı olduğu söyleniyor.

Probiyotikler

Yoğurt, kefir, turşu üzere fermente besinlerde bulunan probiyotikler bağışıklık sisteminizi düzenler, böylelikle alerji semptomlarımız azalmış olur. Yapılan çalışmalar probiyotik alan bireylerde burun akıntısının daha az görüldüğünü göstermiştir. Bilhassa polen alerjisi görülen çocuklar kesinlikle yoğurt tüketmelidir.

Biyoflavaoidler

Bazı araştırmalar biyoflavonoidlerin histamin salgılanmasından sorumlu mast hücrelerine tesir ederek alerjene reaksiyon veren hücre sayısını azalttığını gösteriyor. Quercetin olarak isimlendirilen spesifik bir biyoflavonoid, iltihaplanmayı ve alerji semptomlarını azaltabilir. Düzgün quercetin kaynakları, elma soğan, çay ve kırmızı şarap, çilek, kişniş, yeşil ve siyah çay, narenciye, muz, biber olarak sıralabilir.

     Omega 3 Yağ Asitleri

    Anti-enflamatuar tesirleri olan ve alerjik tepkilere neden olan kimyasalların üretimini engelleyebilen omega-3 yağ asitleri en çok somon, ringa balığı, sardalye, uskumru üzere balıklarda bulunur. Bir çalışmada, balıkta bulunan bir omega-3 yağı olan EPA’nın yüksek olduğu şahıslarda alerji riski daha düşük olduğu görülmüştür. Ek olarak, ceviz, keten ve chiada bulunan bir çeşit omega-3 ALA alımı, alerjik rinit riskinin azalmasıyla ilişkilendirilmiştir.

    C vitamini

    Portakal, biber, ananas, çilek, mango üzere meyve ve sebzelerde bol olarak bulunan C vitamini; doğal bir antihistaminiktir ve bilhassa kaşıntıyı azalttığı gösterilmiştir. Histaminle savaşma gücüne ek olarak, iltihaplanmayı azaltarak alerjinin azaltılmasını sağlar. C vitamini bir antioksidandır, özgür radikallerin enflamatuar tesirlerine karşı koyar. Ayrıyeten C vitamini istikametinden varlıklı besinler quercetin ve burun şişmesini azaltan, nefes almayı kolaylaştıran bir enzim bromelain kaynaklarıdır. 

    Zerdeçal

    Zerdeçal, histamin salınımını engelleyen, alerjik yansımayı engelleyen ve oksidatif gerilimi azaltan, antienflamatuar bir bileşik olan kurkumin içerir. Kurcuminin alerjisi olan bireylerde immün cevabı desteklediği gösterilmiştir.

    Bal

    Yıl içerisinde nizamlı olarak doğal bal tüketmek daima bir ölçü polen almanıza neden olacağından bağışıklık sisteminizi güçlendirmenize yardımcı olabilir.

    Alerji periyodunda fast food, çok tuzlu ve baharatlı yiyeceklerden uzak durun. Her ne kadar C vitamini, quercetin ve bromelain içerse de çiğ zerzevat meyveler polen ve pestisit içeriği yüzünden alerjinizi artırabilir o yüzden pişmiş zerzevat ve meyve tüketmek daha akla yatkın olacaktır.

    Beslenmenizdeki değişiklikler yalnızca alerjinizi hafifletmeye yardımcı olur ve ilaç tedavisi yerine geçmez.

Başa dön tuşu