Nasıl Sağlıklı Kilo Verebilirim?

Kilo verme, günümüzde bilhassa estetik telaşlarla gündemde olan, üzerinde çok konuşulup yazılan mevzuların başında gelmektedir. Kendimize karşı dürüst olalım! Bu kiloları 1 haftada almadık öyleyse onlardan 1 haftada kurtulamayız. Tüm literatürde sağlıklı kilo kaybının kişinin beden yüküne nazaran haftada 0.5 – 1kg olması önerilir. Sağlıklı ve kalıcı kilo kaybı sağlamak istiyorsak beklentilerimizi bu doğrultuda şekillendirmeliyiz.

Kaliteli ve sağlıklı beslenmenin en kıymetli kuralı, size uygun olmayan, kulaktan dolma bilgilerle uygunsuz bir biçimde diyet yapmak değil, diyetisyenlerin size özel hazırladığı kâfi ve istikrarlı bir beslenme programı içinde olmaktır.

Kısa müddette bireye özel olmayan, yanılgılı ve düşük güçlü diyetlerle yaşanan kas kayıpları metabolizmanızı yavaşlatarak diyeti bıraktığınızda sizi kilo alma adayı yapar. Aç kalarak, az yemekle yahut öğün atlayarak kilo verilebileceği inancı sizi amacınızdan uzaklaştırır. Uzun vadeli açlığın akabinde kan şekerinin düşmesiyle karbonhidratlara (beyaz unlu, kolay şekerli besinler,tatlı vb..) karşı bir yönelme olur ve metabolizma yavaşlayarak kendini müdafaaya programlar. Uzun vadeli açlığın akabinde çok yemek yenmesi kilo alımını artırır. Bu nedenle bilhassa kan şekeri istikrarının sağlanması, gün uzunluğu enerjik ve tok hissetmek için kesinlikle ana öğünlerimizi destekleyici orta öğünler yapılmalı, hiçbir halde kahvaltı ve orta öğünler atlanmamalıdır. Olaya ‘diyet’ değil, ‘sağlıklı beslenme eğitim’ süreci olarak bakılmalı ve hayat biçimi haline getirebilecek bir program izlenmelidir./p>

Sağlıklı beslenmede en temel kuralları şöyle sıralayabiliriz;

• Sık sık az az beslenin. Ana ve orta öğünleri atlamayın.
• Günde 7-9 porsiyon zerzevat meyve tüketmeye çalışın Kabuğu yenebilen meyveleri soymadan yemeye dikkat edin.
• Posa istikametinden güçlü besin tüketiminizi arttın. ( Beyaz ekmek yerine tam buğday, çavdar, kepek ekmeği; beyaz pirinç yerine esmer pirinç, bulgur; meyve suları yerine meyvenin kendisini yemek üzere. )
• Haftada 1–2 sefer kurubaklagil (kuru fasülye, nohut, yeşil mercimek vb. )tüketin
• Sağlıklı beslenmenin anahtarı ‘posa’dır. Kâfi ölçüde posa tüketimi doygunluk hissi sağlayarak çok besin tüketimini mahzurlar.
• Her öğününüzde 4 besin grubundan (süt, et, tahıl, sebze-meyve ) gereksiniminize uygun kâfi ölçülerde tüketmeye dikkat edin.
• Düşük yağlı yiyecekleri ( yağsız et, yarım yağlı yahut yağsız süt/yoğurt/peynir vb.) tercih edin.
• Etiket okuma alışkanlığı kazanmaya çalışın. Böylelikle yağlı ve şekerli besin tüketmekten korunmuş olursunuz.
• Yemeklerinizin porsiyonlarını küçültün.
• Kızartma yerine, fırında pişirme, buğulama, ızgara, haşlama vb. üzere yolları kullanın. Daha az tuzlu yemeye itina gösterin.
• Uyandığınızda 1 saat içinde kahvaltı yapmaya çalışın. Kahvaltının günü en değerli öğünü olduğunu unutmayın.
• Yemeklerini süratli yemek yerine yavaş yavaş yiyerek yemek yemenin tadına varın.
• Gün içerisinde daha hareketli olmaya çalışın. Tertipli fizikî aktivite yapmak için kendinize fırsat yaratın. Hareket edip kalori harcarken birebir vakitte kas kütlenizi arttırıp metabolizma suratınızı arttırabilirsiniz.
• Sağlıklı beslenmenin ömür biçimi haline getirilmesinde davranış değişikliği çok değerlidir. Bu mevzuda uzman psikologlardan takviye almaktan çekinmeyin.

Kalıcı kilo denetimini sağlamak, verdiğiniz kiloları geri almamak için ‘diyete giriyorum’ bakış açısını değiştirin. Kıymetli olan kâfi ve istikrarlı besleme’nin ‘yaşam şekli’ haline getirilmesi ve her şeyin bir istikrar içinde tüketilmesidir. Unutmayın ki ‘Sağlıksız besin yoktur. Sağlıklı yahut sıhhatsiz diyet vardır.’

Başa dön tuşu