NEDEN BAĞIRSAKLARIMIZ BU KADAR ÖNEMLİ? HASTALIK OLUŞUMUNA ETKİSİ NEDİR?

Her Hastalık bağırsakta başlar. Sağlıklı olmak lakin sağlıklı ve yanlışsız çalışan bir sindirim sistemine sahip olmakla mümkündür. Bu durum insan bedeninin bir bütün olup tüm organ ve sistemlerin etkileşim halinde olmasıyla açıklanabilir.

Bağırsak florası yararlı , ziyanlı ve fırsatçı mikroorganizmalardan meydana gelir. Bağırsak florası besinlerin emilimini sağlar ve tıpkı vakitte bağırsak astarını besler. Sağlıklı bir insanın bağırsağında yararlı mikroorganizmalar çoğunluktadır. Bağırsak florasındaki istikrar bozulduğunda yani artık zararlı(patojen )mikroorganizmalar fazla çoğaldığında bağırsak astarı kâfi besini alamadığı için ziyan görür ve artık bağırsak astarı tam sindirilmemiş proteinlerin ,günlük hayatta dışarıdan bedenimize aldığımız toksin ve mikropların kana karışmasına müsaade verir. Bağışıklık sistemi harekete geçer ve bedende enflamasyonu başlatır. Enflamasyon ise bedende oluşacak otoimmun ve kronik hastalıkların birinci habercisidir.

Kronik hastalıklar genlerle taşınır lakin bağırsak florası, çevresel faktörlerin tesiriyle genetik malzemenin %90’ını şekillendirir.

Bağırsaktan kana hakikat olan toksin akışından beyin etkilendiğinde BAĞIRSAK VE PSİKOLOJİ SENDROMU, bedenin geri kalanı etkilendiğinde ise BAĞIRSAK VE FİZYOLOJİ SENDROMU ortaya çıkar.

BAĞIRSAK VE PSİKOLOJİ SENDROMU

Çocukta

  • OTİZM

  • DİKKAT EKSİKLİĞİ, HİPERAKTİVİTE

  • ÖĞRENME GÜÇLÜĞÜ

  • DİSPRAKSİ(SAKARLIK,EL GÖZ UYUM BOZUKLUĞU)

  • ÖĞRENME-DAVRANIŞSAL- TOPLUMSAL PROBLEMLER

  • EPİLEPSİ

Yetişkinde

  • MADDE BAĞIMLILIĞI

  • DEPRESYON

  • YEME BOZUKLUKLARI

  • EPİLEPSİ

 

BAĞIRSAK VE FİZYOLOJİ SENDROMU

Tüm sindirim bozuklukları: IBS (İrritabl Bağırsak Sendromu), gastrit, kolit, çölyak hastalığı

Otoimmün hastalıklar : iltihaplı romatizma , şeker hastalığı , idrar yolları iltihabı, sedef hastalığı, kellik

Alerji, astım, egzema, saman nezlesi, besin alerjisi , besin intoleransı ,kronik yorgunluk

Adet düzensizlikleri ,polikistik over sendromu

Migren, nörolojik problemler

Kronik idrar yolları iltihabı

PEKİ TAHLİL NEDİR ?

GAPS Diyeti ,bozulan bağırsak florasını (disbiyozis) düzeltmek; hasarlı bağırsakduvarını ve bağırsak epitel dokusunu düzgünleştirmek için uygulanan özel bir beslenme programıdır. GAPS Diyeti yalnızca GAPS SERTİFİKA EĞİTİMİNİ tamamlamış , GAPS TRAINER sertifikası olan uzmanların takibinde yapılmalıdır.

GAPS Diyeti ile ilgili ayrıntılı bilgiye ‘GAPS DİYETİ İLE KRONİK HASTALIKLARINIZDAN KURTULUN’ isimli yazımdan ulaşabilirsiniz.

Başa dön tuşu