Neden Kilo Veremiyorum?

Kilo alımının nedeni olarak güç alımının güç tüketimini aştığı, yüksek kalorili alımlı ve hareketsiz ömür biçimi olan bireylerde açıkça ortaya çıktığı görülmüştür.

Bireylerin kilo verememesinin altında birçok sebep olabilir. İşte bunlardan kimileri ;

1.Endokrin Hormonlarında Bozukluklar

Hipotiroidi :Primer hipotiroidizm, dünya çapında çok yaygın bir hastalıktır. Hipotiroidizm sıklığı iyot eksikliği bölgelerinde daha yaygın olabilir. Hafif kilo alımına ek olarak, hipotiroidizm klinik olarak yorgunluk, soğuğa duyarsızlık,  eklem ağrıları, kabızlık, depresyon, kuru cilt, saç dökülmesi ve adet düzensizliği ile görülebilir.

Cushing Sendromu : Cushing sendromunda böbrek üstü bezinden fazla kortizol üretimi sonucu obezite ile sonuçlanır, yüzdeki yağ birikimi (ay yüzü), boyun, dorsoservikal alan (buffalo kamburu), supraklaviküler alan (yağ yastıkları), retroorbital boşluk (ekzoftalmi), tüylenme ile sonuçlanır. Kol ve bacaklar protein yıkımı nedeni ile incelir, elma tipi dediğimiz bir yağlanma oluşur. Bu bireylerde obeziteye ek olarak, hipertansiyon, bozulmuş glikoz toleransı, proksimal  kas güçsüzlüğü, cildin zayıflaması üzere bulgular görülebilir.

Polikistik Over  Sendromu :Polikistik overler sendromu (PKOS) en yaygın bayan üreme bozukluklarından biridir .PKOS’un temel klinik özellikleri, adet düzensizlikleri olup , tüylenme, akne ve erkek tipi saç dökülmesi  görülebilmektedir.

Büyüme Hormonu Eksikliği :Büyüme hormonu  eksikliği, hipofiz hastalığında gözlenen en yaygın hormonal eksikliğidir. Büyüme hormonu, güç harcaması, beden kompozisyonu, kemik mineral yoğunluğu, lipit metabolizması ve kardiyovasküler işlevin düzenlenmesinde değerli rol oynar.  Erişkinlerde büyüme hormonu eksikliği, azalmış kas kütlesi, artmış gövde yağlanması ve toplam beden suyunun azalması ile alakalıdır .

Menopoz :  Benzer halde, menopoz sıklıkla kilo alımı olsun ya da olmasın, artmış organ  yağlanması ile azalmış yağsız beden kitlesi ile alakalıdır. Postmenopozal bayanlarda yağın tekrar dağılımında, östrojen ve progesteron kaybının ve büyüme hormonunda  nispeten süratli düşüşün bir sonucu olduğu düşünülmektedir. Postmenopozal bayanlarda obeziteye eğilim artmış kolesterol seviyeleri bozulma ve kan şeker yüksekliği üzere metabolik anormallikler görülür ve bu değişimler kardiyovasküler riski direkt etkileyebilir.

2.Fiziksel aktivite azlığı

Kilo verebilmek için  harcanan gücün alınan güçten fazla olması gereklidir. Alınan güç yediğimiz besinlerden gelirken  harcadığımız güç ise bazal metabolizma suratı (kişinin dinlenir halinde bedeninin ürettiği güç ) ile kişinin günlük olarak yaptığı  fiziksel aktivite toplamıdır.Bu ikisi ortasında istikrar bozulduğu vakit şahıslar kilo almaktadırlar.

3.Demir Eksikliği Anemisi

Vücudumuzda demirin eksik olduğu durumlarda anemi oluşur ve buna bağlı olarak da demir eksikliği anemisi tanısı konulur. Demir hemoglobinin yapısına giren bir elementtir  ve akciğerlerden alınan oksijenin hemoglobine bağlanarak dokulara aktarılmasını sağlar.Eğer bedenimizde yeteri kadar demir yok ise hemoglobin o kadar az oksijen taşır ve besinlerin yakılması için gerekli oksijenin sağlanmaması sonucunda kâfi kilo randımanı gerçekleşmez.

4.İnsülin Direnci

Vücuttaki yağ dokusunun fazlalığı sonucunda  özellikle karaciğer kas dokusunda yağlanma ile seyreden kan trigliserit seviyesinin arttığı ,şeker metabolizmasının bozulduğu bir durumdur.Bozulmuş açlık glikoz,bozulmuş tokluk glikoz,hipertansiyon,diyabet ,hiperlipidemi insülin direnci nedenidir.

5.D  vitamini eksikliği

Toplumumuzda bilhassa kış aylarında güneşin eğik açılarla gelmesinden kaynaklı D vitamini eksikliği görünmesi yaygındır.Bununla bir arada bilhassa yazın kapalı giyinen, kapalı ortamlarda çalışan ,koruma faktörlü güneş gözetici kullanan şahıslarda ve bilhassa kilo sorunu olan bireylerde sıklıkla rastlanılmaktadır. Eksikliğinde kilo vermede zorluk ve kas eklem ağrıları üzere şikayetler yapabilir. ,D vitamini eksikliği kanda bakılarak şahıslara hekim denetiminde  uygun dozda verilmelidir. Aksi halde fazlalığı bedende toksik tesir yaratabilir.

6. Kâfi su içmemek

Yeterli su içmek hem bağırsak işlevlerini  hem de bedenimizde kan akışını arttırırarak metabolizmamızı  hızlandırır.  Yeterli su alıp almadığınızı, idrarın rengini denetim ederek anlayabilirsiniz.İdrar renginiz açık berrak renkteyse kâfi su içiyorsunuz manasına gelmektedir.

7.Uzun müddet aç kalmak : Uzun mühlet aç kalınan devirde metabolizma suratı  yavaşlayabilir böylelikle o periyot de kilo verme suratı da düşebilir. Bilhassa ritm sorunu , hipoglisemi atakları olan hastalar ve yaşlı şahıslarda  uzun müddet aç kalmak uygun değildir.

8.Light eserleri fazlaca tüketmek: Bu üslup eserleri kalorisi sıfır eserler değillerdir.Hatta kimi eserlere nazaran daha yüksek güç içerebilirler.Sağlıklı ve düşük kalorili diye bu eserlerin fazlaca tüketilmesi şahıslarda kilo alımına sebep olabilir.

9. Süratli yemek

Mideden beyefendisine bedenin doyma sinyali yaklaşık 20 dakikada gidiyor.Yemeğin süratli yenmesiyle  doyma sinyalini çabucak ulaştıramadığı için şahıslar yemek yemeye devam ederler ve bununla bir arada süratli yiyenlerde büyük lokma yuttukları için sindirim sorunları görülmektedir.Çiğneme hareketini arttırarak besinlerin daha uzun müddette yenmesini sağlayabilirsiniz.

10.Kronik Gerilim ve Uykusuzluk : Uzun vadeli gerilim ,depresyon ve kâfi uyku uyuyamama  sorunları kişinin metabolizmasının yavaşlatarak kilo alımına sebep olabilir. Bu üzere  durumlarda beden fizyolojik olarak gerilime girerek kanda kortizol hormon düzeyleri yükselir ve bu hormonun uzun müddet yüksek olması karın etrafı yağlanmaya sebep olabilir.Ayrıca gece uyanık kalmak beraberinde atıştırmalık yapmayı bu da ek kalori alımını sağlayarak kilo alımına neden olabilir.

Başa dön tuşu