Obezite Cerrahisinden Sonra Nasıl Beslenmeliyim?

Düzenli fizikî aktivite ile birlikte kâfi ve istikrarlı beslenme içeren sağlıklı bir ömür obezitenin tedavisi ve önlenmesinde birinci plandadır. Lakin obezite sıklığının giderek artması araştırmacıları farklı arayışlara itmiş, cerrahi müdahalelere yönlendirmiştir. Obezite cerrahisi günümüzde kilo kaybı sağlamak ve obezite nedeniyle ortaya çıkan hastalıkları azaltmak için en tesirli tedavi formülü olarak bildirilmektedir.

Diyetisyen Nezaretinde Olmadan Yapılan Beslenme Programları Kas Kayıplarına Sebep Oluyor

Cerrahi sonrasında hastaların beslenmesinde 2 temel maksat vardır. Bunlar, ameliyat sonrası doku güzelleşmesinin gerçekleşebilmesi ve yük kaybı esnasında kas kütlesinin korunmasını desteklemek maksadıyla hastaların kâfi ve istikrarlı beslenmesini sağlayabilmektir.

İlk bir ay diyetisyenler tarafından hastalara sıvıdan katıya gerçek giden 4 etaplı bir diyet programı uygulanır. Burada hedef sindirim sistemindeki yaraların güzelleşmesine yardımcı olurken, cerrahiden sonra toparlanmanın en süratli formda gerçekleşmesini sağlamak ve kas kayıplarını minimuma indirmektir.

Balayı Periyoduna Dikkat

Operasyon sonrası 1. ay prestiji ile hastalar katı besinleri tüketebilir hale gelmektedir. Fakat operasyon sonrası yenilen ölçüler çok az olduğu için, diyetisyen nezaretinde olmadan, protein hesabı yapılmadan uygulanan beslenme programlarına kas kayıpları ve beraberinde birçok külfet eşlik etmektedir. Cerrahi sonrası her hasta uygun beslenme alışkanlığını hedefleyip geliştirebilmek için ömür uzunluğu diyetisyen denetiminde olmalıdır.

Hastaların ameliyatlardan sonra beden yükü kaybı için beslenme alışkanlıklarını değiştirmeden ve fizikî aktivite ile ilgili değişiklikler yapmadan süratli beden tartısını kaybettikleri periyot, balayı periyodu olarak isimlendirilmektedir. Yapılan araştırmalar, balayı devrinde davranış değişikliği için gerekenleri yapmayan hastaların ilerleyen yıllarda beden yükünü geri kazanmaya daha yatkın olduklarını göstermektedir. Yeniden yapılan birçok araştırmaya nazaran; diyet denetimi altındaki hastaların, beden kas kayıplarının, takviye almayanlara nazaran daha az olduğu saptanmıştır.

Uzm. Dyt. Gülen Ecem Kalkan obezite cerrahisi sonrası dikkat edilmesi gereken kuralları aşağıdaki üzere sıralıyor;

  • Tüm katı besinleri, bilhassa et ve soğuk sunulan ince kesilmiş pişmiş etleri, çiğ yahut liften varlıklı meyve ve zerzevatları ve sıcak- nemli hamur işlerini (pizza, taze ekmek) küçük modüller biçiminde kesin ve yavaş yavaş çiğneyin.

  • İstenmeyen gastrointestinal belirtileri azaltmak ve istikrarlı yük kaybını sağlamak için her gün altı küçük öğün ile beslenin.

  • Öğünlerde sıvı alımından kaçının. Sıvıları almak çok değerlidir ve sınırlandırılmamıştır lakin öğünlerden 1 saat evvel yahut sonra tüketilmelidir.

  • Konsantre kolay karbonhidratlar (tatlılar, şekerli içecekler) tüketilmemelidir.

  • Diğer yüksek güçlü eserlerden uzak kalınmalıdır (dondurma, çikolata, şekerli tatlılar, kızartılmış atıştırmalıklar vb.).

  • Günlük protein alımı çok değerlidir bu sebeple günlük olarak kaliteli protein kaynakları kesinlikle tüketilmelidir (yumurta, peynir, et, tavuk, balık vb.)

  • Alkol gereğinden fazla kalori sağlar ve yük kaybıyla birlikte olduğunda sıklıkla klinik külfetleri yoğunlaştır. Bu sebeple mümkün olduğu kadar az tüketilmelidir.

  • Günlük vitamin ve mineral alınması unutulmamalıdır.

  • Sadece bir diyet üzere düşünmeyin, sağlıklı beslenme alışkanlıklarını kalıcı hale getirmeyi amaçlayın.

  • Sık kusma, ishal yahut halsiz hissetme durumlarında tıbbi yardım ve kıymetlendirme ebediyen istenmelidir.

Başa dön tuşu