OBEZİTE VE POPÜLER DİYETLER

Dünya Sıhhat Örgütü (DSÖ) tarafından obezite, sıhhati bozacak ölçüde bedende çok yağ birikmesi olarak tanımlanmıştır. Obezite bedenin tüm organlarını etkilemektedir ve önemli hasarlar sonucu ölümlere bile neden olabilmektedir. Yetişkin erkeklerde beden yükünün %15-20’si, bayanlarda ise %20-25’i yağ dokusundan oluşmalıdır. Bu oranın erkeklerde %25’i, bayanlarda ise %30’u geçmesi obeziteye neden olmaktadır. Obezite tedavisi uzun ve irade gerektiren bir süreçtir. Bu periyotta şahısların iradelerinin kırılmaması için etraflarındaki bireylerin takviyelerine muhtaçlıkları vardır. Diyet sözünü duyan herkes cümlenin devamını aç kalmak, yemek yememek, ölümcül diyetler yapmak sözleri ile tamamlamaktadır. Lakin diyet sözü Yunanca ‘diaita’ sözünden gelmektedir ve ‘yaşam tarzı’ manasını taşımaktadır. Yani bireyler yasaklarla yaşamamalı ömür biçimlerini düzenlemelidirler. Her parmağımızın parmak izleri bile farklıyken; öbür bireylerle besin ihtiyaçlarımız, ferdi özelliklerimizin birebir olması sizce ne kadar mümkün ???

Gelin bir arada tanınan diyetler ve tesirlerine bakalım bunun kararını bir arada verelim…

Karatay Diyeti: Karbonhidratın tüketilmesi istenmeyen bir diyettir. Bedenimiz güç elde etmek için öncelikle karbonhidratları kullanmaktadır. Karbonhidrat olmadığı vakit güç için yağlar ve proteinler kullanılmaya başlanır. Bu olaya glukoneogenez denmektedir. Buda istemediğimiz bir durumdur.

Kalorisi düşük olan diyetler:İsveç diyeti, hafta sonu diyeti, ani zayıflama diyetleri üzere diyetlerdir bu diyetlerin ortak özellikleri güçlerinin 1000kkal altında olmasıdır. Bol sıvı, çiğ zerzevat, fizikî aktiviteyi kombinlemeleridir. Bu sayede haftada yaklaşık 3 kg kayıp sağlanır. Dünya Sıhhat Örgütünün belirttiği sayı ise haftada asgarî 0,5 kg azamî 1 kg kayıptır. Bu nedenle bu diyetler sağlıklı değildir. Bu diyetlerle bedeninizde sıvı kaybı gözlenir. Buda istenen bir durum değildir. Zira bedeninizde sıvının azalması bedenin savunma sistemini çalıştırarak olan sıvıyı hücreler ortasında biriktirmesine buda ödeme neden olacaktır.

Bölgesel Zayıflama İçin Kullanılan Diyetler:Bölgesel incelme için yalnızca antrenman kâfi değildir. Bu nedenle beslenme ve antrenman bir bütün olmalıdır. Haftada 3-4 gün 30-60 dakika ortasında antrenman yapılmalıdır. Karın bölgesini sıkılaştırmak mekik ile mümkündür. Yağ yakmak için kardiyo antrenmanlar tercih edilmelidir. Bu antrenmanlar yürüme, koşma, yüzme, tenis üzere egzersizlerdir. Lif içeriği yüksek sebzeler, tam tahıllar, yağsız et ürünleri-süt, yoğurt ve peynire yer verilmelidir. Bunların dışında mucize bölgesel zayıflama diyetleri diye bir şey yoktur.

Atkins Diyeti:Günlük alınması gereken güç paha 2000 kkal’dir ve bu diyetin %70’i yağdan oluşmaktadır. Karbonhidrat içeriği epeyce düşüktür. Bu diyeti kullanan şahıslarda kan kolesterol bedellerinde yükselme, damar sertliği ve birtakım mineral eksiklikleri görülebilir. Kalsiyum eksikliğine bağlı kemik erimesi, magnezyum eksikliğine bağlı kalp ritim bozuklukları görülebilir.

Ketojenik Diyetler:Ketojenik diyetin özelliği karbonhidrat oranının düşük olmasıdır. Karbonhidrat kısıtlaması olduğu için bu diyette ekmek kümesi ve meyve kümesi kısıtlanmıştır. Diyetin karbonhidrat oranı 80 grama kadar düşürülebilmektedir bu nedenle yağ ve protein oranı epey yüksektir. Ketojenik diyetler ile süratli kilo verilebilmektedir ama uzun devirde hudut sistemi hastalıklarına neden olabilmektedir. Tıpkı vakitte diyetin protein oranı yüksek olduğu için kalsiyum atımına neden olur ve beraberinde kemik erimesi üzere hastalıklara neden olabilir.

Başa dön tuşu