ÖDEM SORUNUMUZ MU VAR?

Ellerim ayaklarım şişiyor kendimi çok rahatsız hissediyorum, ayakkabı ayağıma girmiyor, yüzük parmağımı acıtıyor mu diyorsunuz? Makyaj yapsanız dahi gözlerin şişliğini gideremiyor musunuz?  1-2 gün içerisinde 1-2 kilo alıp veriyor musunuz? Bunların yanıtı bedeninizdeki ödem olabilir.

Peki bedenimizde ödem neden oluşuyor gelin inceleyelim:

Kalp-damar problemleri, böbrek yahut karaciğer hastalıkları, hormanel problemler ve tiroit hastalıkları ödeme sebep olabiliyor. Ödeme sebep olacak önemli bir hastalık yoksa çok tuz tüketimi, yetersiz su alımı, hareketsizlik, yorgunluk, uzun müddet ayakta durmak, çok sıcak ortamda bulunmak, karbonhidratça varlıklı beslenmek, gerilimli günler ve regl devrinde ödemle karşı karşıya kalıyoruz. Bilhassa regl periyodunda sık rastlanan bu durumda 2 kiloya kadar ödem artışı görülebiliyor.

Ödem oluşumunu engellemek için ne yapmamı gerekir?

  • Yetersiz su tüketimi bedende ödeme sebep olur. Su muhtaçlığı şahıstan bireye değişse de ortalama olarak bir bireyin 2-2,5 litre su içmesi önerilmektedir. Kâfi su aldığımızıysa çok pratik bir prosedür ile izleyebiliriz. İdrar rengi ne kadar şeffafa yakınsa su tüketimimizin kâfi olduğunu anlayabiliriz.

  • Beslenmenizde tuz ve tuzlu besinlere daha az yer verin. Çok tuzlu peynirleri tüketmemeye itina gösterin. Hazır çorbalar, soslar, tavuk-et suyu tabletleri yüksek ölçüde sodyum içerdiğinden bunların tüketiminden kaçınılması gerekmektedir.

  • Düzenli antrenman yaparak bedenin sıvı istikrarının olağan hale getirmesini sağlayın.

  • Basit karbonhidrat kaynağı dediğimiz pirinç, beyaz ekmek, şeker, makarna, hamur işleri, şerbetli tatlılar yerine; kompleks karbonhidrat kaynağı olan bulgur, esmer ekmek ve esmer undan yapılmış eserleri tercih edin.

  • Posa bağırsak hareketliliğini artırıp ödem atımına yardımcı olacağından tüketimi artırılmalıdır. Bundan ötürü zerzevat ve meyve tüketimine ihtimam gösterilmeli ve posaca varlıklı olan kompleks karbonhidrat kaynaklarına yönelmelidir.  

  • Alkol ve asit ödem oluşumunu artıracağından yüksek ölçüde kola ve alkol tüketiminden uzak durulmalıdır. Bunlar yerine taze sıkılmış meyve suyu, süt, ayran, kefir, bitki çayı tüketimi daha avantajlı olacaktır.

  • Bitki çayları bedenden ödem atmaya yardımcıdır. Bilhassa yeşil çay, kiraz sapı, maydanoz sapı, mısır püskülü ödem atımını takviyeler.

Ödem attırıcı karışım tanımı :

Malzemeler :

1 orta uzunluk yeşil elma

1 tane limon

1 tutam maydanoz

1 kısım kuru tarçın

1 tatlı kaşığı karanfil

2 litre su içerisinde elma ve limon kesilerek başka materyaller eklenerek kaynatılır.  Günde 2-3 defa tüketilmesi ödem atımını sağlar.

Başa dön tuşu