Okul Çağı Döneminde Beslenme

Beslenme; sıhhati korumak , güzelleştirmek ve hayat kalitesini yükseltmek için bedenin ihtiyacı olan besin ögelerini uygun ölçülerde ve uygun vakitlerde almak için şuurlu yapılması gereken bir davranıştır.Günlük alınan besinler hayat müddetince büyüme ve gelişmeyi destekleyerek bunun yanında kronik hastalıklardan korunmamıza da yardımcı olurlar.Gün geçtikçe artan bulaşıcı olmayan obezite,hipertansiyon,diyabet,kanser üzere hastalıkların temeli de beslenme tertibine bağlanmaktadır.

Beslenme alışkanlığı, tüm ömrümüzü etkileyecek çok değerli bir parametredir.Bu alışkanlık, okul çağına gelene kadar daha çok ebeveyn faktörü ile ilgilidir. Okul çağına gelindikten sonra ebeveyn tesiri azalır ve etraf tesiri baskınlığını hissettirmeye başlar.Okul çağı devrinde çocuklar için değerli olan beden imajı ve dış görünüştür.Moda olan eğilimlerden en çok bu devirde etkilenilir.Çocuklar kendisini artık bir birey olarak hissetmeye ve kendi harcamalarını yapmaya başlarlar.Özgür seçimler doğmaya başladığı için çocukların yönelimine arkadaş,çevre,medya,reklam tesiri ebeveynlerden daha çok tesir eder.Birçok kronik hastalığın temeli çocukluk çağında atılır ve çocukluk çağının büyük bir kısmını okulda geçiren çocuklar obezite,hipertansiyon,diyabet,kanser üzere hastalıklara yakalanmamak ve onlardan korunmak için sağlıklı bir temelle okul çağına giriş yapmalılar. Bu yüzden ebeveynlerin sağlıklı beslenme seçimlerini öğrenip çocuklarına da okul çağına gelmeden öğretmeleri gerekmektedir. Araştırmalar da ebeveynler tarafından bir temel oluşturulmayan çocukların devamında beslenme eğilimlerinin daha sıhhatsiz ve hastalıklara yakalanma risklerinin de manalı olarak daha çok olduğunu gösteriyor ve bu cümleleri doğruluyor.

Okul çağı, ergenliğe geçiş periyodudur ve ergenlik devrine nazaran gelişim daha yavaş ve daha sakindir. Daha sakin olan bu devirde çocuklar sağlıklı besinleri reddedebilir lakin sağlıklı besinlerin tüketimini, çocuğun fark etmeyeceği halde minik değişikliklerle sağlayabilirler. Örnek verecek olursak, yapılan makarnanın ölçüsünü azaltıp içerisene katılacak olan sosun içeriğine daha çok renkli zerzevat eklenirse bu halde çocuklar sağlıklı besinleri tüketebilirler.Bunun yanında kesinlikle kahvaltı alışkanlığı kazandırılmış olunması gerekir zira kahvaltı yapmayan çocuklar kantinde kolay şeker ve yağ içeriği yüksek besinler tüketmeye yönelirler.Bu durum uzun vakitte obezite,insülin direnci,diyabet,karbonhidrat bağımlılığı üzere rahatsızlık risklerini en üst düzeye çıkarır. Yalnızca kahvaltı alışkanlığı diye bakılan bu durum büyük felaketlere neden olabilir. Çocuklar okula gitmeden onlara hoşlanacağı renkli besinlerle hazırlanan bir kahvaltı yahut hazırlanan yemeklerin tatlı sunumlarla sunulması hem onları keyifli edecek hem de ruhsal ve fizyolojik doygunluk sağlayacaktır.

Motor maharetlerinin daha hissedilir olarak gelişmeye devam ettiği bu devirde ebeveynlerin vazifesi azalmakta ve okul sıhhati kıymet kazanmaktadır.Okullar; obezite,diyabet,koroner kalp hastalıkları,kanser üzere kronik rahatsızlıkların önlenmesi için uygulanan ulusal uğraşıların değerli bir modülüdür.Okullarda verilecek olan eğitimlerle çocukların eğitime katılma potansiyeli ve ömür kalitesi artacaktır. Çocuklara sağlıklı bir gelecek sağlamak için okul temelli beslenme eğitimlerine öncelik verilmelidir.Okul temelli beslenme eğitimlerinin tabip,diyetisyen,hemşire üzere sıhhat alanında eğitim görmüş kimselerin ve öğretmenlerin multidisipliner çalışmasıyla yapılması ve devamının sağlanması gerekmektedir.

Başa dön tuşu