OKUL ÇOCUKLARINDA KAHVALTININ ÖNEMİ VE GÜNLÜK İHTİYAÇLAR

Nasıl ki yeni dikilmiş bir ağaç sulandığı ve bakımı yapıldığı sürece büyüyor ve gelişiyor ise çocukluk periyodu de bizlerin büyüdüğü ve geliştiği periyottur. Çocuğun kilo alma suratı ve uzunluğunun uzama suratının bu periyotta denetim edilmesi değerlidir. Tüm gece aç kaldığı ve çocuğun gücünün sağlaması için kahvaltının ehemmiyeti çocuk için çok büyüktür. Beyin kendi gücünü üretemez ve dışardan aldığı glikozu kullanır. Glikoz beynin en kıymetli güç kaynağıdır ve kahvaltı değerli bir glikoz deposudur. Çocukların okul başarısı için kahvaltı epeyce kıymetlidir.

Yeni bir güne gözlerimizi açtığımız andan itibaren bedenimizin gücü, gereksinimleri, güne hazır olması fizikî ve ruhsal olarak bizi tesirler. Tertipli olarak kahvaltı yapan çocukların yapmayanlara nazaran daha başarılı ve verimli oldukları görülmüştür. Kahvaltı alışkanlığına sahip olmayan çocukların dikkat eksikliği, yorgunluk ve bitkinlik ile karşılaştıkları görülmüştür. Ayrıyeten sistemli kahvaltı yapan çocuklarda vitamin ve mineral eksiklikleri görülmemekte, sabahları kahvaltı yapmayan çocukların ise daha süratli kilo aldığı görülmüştür.

Çocuklarınızın sağlıklı beslenmeyi alışkanlık haline getirmesini istiyorsanız onlara öncelikle kahvaltı yapmayı aşılamalısınız. Ve çocuğunuzun kahvaltı yapmasını istiyorsanız okula gitmeden evvel çocuğunuzla bir arada sofra tertibinde kahvaltı yapmanız ve ona rol model olmanız epeyce kıymetlidir. Çocukların öğrenirken zorluk çekmemesi için okul hayatında kahvaltı hayli değerli bir yere sahiptir. Gelişim sürecini şimdi tamamlamamış olan çocukların süratli değişimlerini kâfi ve istikrarlı beslenme etkilemektedir. Çocuğun gereksinimi olan karbonhidrat, protein, yağ, vitamin ve minerallerden oluşan besin öğelerinin yanlışsız öğünlerde kâfi ölçülerde alınması bağışıklık sistemini güçlendirecek ve hastalıklardan koruyacaktır. Tıpkı vakitte kahvaltı yapıldığı takdirde çocukların karın ağrısı yahut şiddetli açlık ağrılarının önlendiği görülmüştür.

Kahvaltı yapmamanın nedenlerinden kimilerini ise şöyle sıralayabiliriz:

  • Çocuğun kendini aç hissetmemesi,

  • Çocukların sabahları midelerinin bulandıklarını hissetmeleri,

Çocukların kahvaltı yapmadıkları vakit zayıf kalacaklarını düşünmeleri,

  • Çocukların servislerini gelmesi ve kahvaltı yapacak vakitlerinin kalmaması.

Kahvaltıda dikkat edilmesi gereken noktalar:

  • Kahvaltıda karbonhidrat ve yağ içeriği yüksek olan poğaça, börek tercih edilmemeli ve besleyici kahvaltı seçenekleri tercih edilmelidir.

  • Çocuğunuzun kahvaltısında kesinlikle protein içeriği yüksek yumurta, peynir, süt bulunmalıdır.

  • Çocuk süt içemiyorsa bile kesinlikle peynir tüketmesi gerekmektedir. 2 dilim (60 gram) peynirin kalsiyum içeriği 1 su bardağı (200ml) sütün içerisindeki kalsiyum ölçüsüne eşittir.

  • Vitamin içeriği yüksek olduğu için meyve ve yanında bir bardak sütte tercih edilebilir.

  • Kahvaltıda çay içerisinde bulunan fitat ve tanen hususları vitaminlerin emilimini azaltacağı için tercih edilmemelidir. İçilecekse bile açık çay limon ile birlikte tüketilmelidir.

  • Kahvaltıda çay yerine süt ya da taze sıkılmış meyve suları tercih edilmelidir.

6-10 yaş (Okul çağı dönem) günlük gereksinimler:

Süt-Yoğurt……….350-400 gram/gün (1.5-2 su bardağı)

Peynir……………..30 gram/gün (1dilim)

Et-Balık……………50 gram/gün (1.5-2 köfte kadar)

Yumurta…………..1 adet (50 gram)

Kurubaklagil……..30 gram/gün

Sebze-Meyve…….300-350 gram/gün

Tahıllar……………260-310 gram/gün (Ekmek:200-250 gram=8-10 dilim)

Şeker………………25-30 gram/gün

10-19 yaş (Adölesan çağı ) günlük gereksinimler:

Süt-Yoğurt………450-500 gram/gün (2-2.5 su bardağı)

Peynir…………….30-60 gram/gün (1-2 dilim)

Et-balık……………90-120 gram/gün (3-4 köfte kadar et)

Yumurta…………..1 adet (50 gram)

Kurubaklagil…….30-60 gram

Sebze-Meyve……400-500 gram/gün

Tahıllar……………300-400 gram/gün

Yağ…………………40-60 gram/gün (4-6 yemek kaşığı)

Şeker………………40-50 gram/gün

Başa dön tuşu