Otizmde Beslenme | Diyetisyen Tavsiyesi

Otizmde Beslenme

Otizm tanısı almış bazı çocuklarda gastrointestinal sorunlar görülebilmektedir.Bu çocuklarda sızıntılı bağırsak hastalığı denen bağırsak geçirgenliğinin artmasıyla kana karışan bazı besin maddelerinin beyinde afyon etkisi yaparak otizm semptomlarını ve beyindeki uyuşukluk durumunu artırdığı söylenmektedir.Bu teoriye göre diyetten gluten içeren besinler ve süt ürünleri çıkartıldığında semptomlar kontrol altına alınabilmektedir.Birçok çalışma bunu doğrularken çalışmaların bir kısmı ise tam tersini iddia etmektedir.

 

1. GFCFSF DİYETİ (gluten, soya ve kazeinsiz diyet) UYGULANMALI

Otistiklerin çoğu süt, soya ve buğday başta olmak üzere pek çok besinden aldıkları proteinlerin yıkımı için gerekli enzimlere sahip değildir. Bu da sindirilmemiş büyük moleküllü proteinlerin geçirgenliği bozulmuş bağırsaklara ulaşması demektir. Kabızlık, ishal ve davranış bozukluğu görülen birçok vakada diyetten gluten, soya ve kazeinin çıkartılması belirgin düzelmeler sağlamıştır.

2. PROBİYOTİKLERDEN ZENGİN DİYET UYGULANMALI

Probiyotik; yeterli miktarda yenildiğinde insan sağlığını olumlu yönde etkileyen faydalı mikroorganizmalara denir. Sindirim sistemi sağlığı için kullanılan ve yeterli miktarda bu probiyotik bakterileri içeren besinlere ise probiyotik besin denir. Sağlıklı bir insanın bağırsak florasında trilyonlarca mikroorganizma vardır. Buların %85’i yararlı yani probiyotik bakterilerdir. Normalde bağırsak hücreleri sindirilmemiş gıda ve toksik maddelerin kana geçmesine müsaade etmez. Yani bir güvenlik duvarı oluşturur. Probiyotik bakteriler bu güvenlik duvarını tutan başlıca askerlerdir. Eğer zararlı bakteriler sayı üstünlüğü ile faydalıları geçerse o zaman geçirgenlik bozulmaya başlar. Otistiklerin bağırsak florasında denge bozulmuştur. Probiyotik sayısı çok azalmıştır. Bu sebeple her gün düzenli probiyotik besin tüketmeleri sağlanmalıdır. Fermente süt ürünleri en iyi probiyotik kaynaklarıdır.

 

3. PREBİYOTİKLERDEN ZENGİN DİYET UYGULANMALI

Prebiyotikler; sindirim sistemi boyunca vücutta emilmeden kalın bağırsağa gelen ve burada probiyotik bakterilerin çoğalmasını sağlayan ve aktivitesini uyaran, insan sağlığını olumlu yönde etkileyen besin lifleridir. Otistikler için en uygun prebiyotik besinler; yulaf, sebze ve meyvelerdir. Diyetlerindeki lif miktarını 25-35 gr / gün olması gereklidir.

OTİSTİKLER İÇİN EN ÖNEMLİ PROBİYOTİK & PREBİYOTİK KAYNAĞI BESİNLER;

 • 1. Keçi sütünden mayalanmış yoğurt ve kefir

 • 2. Keçi peyniri

 • 3. Sirke, Turşu (betainden zengin olduğu için özellikle pancar turşusu)

 • 4. Boza

 • 5. Sebze & Meyveler

 • 6. Yulaf

 • 7. Probiyotik ve prebiyotik beslenme destek ürünleri

 

4. AĞIR METAL VE TOKSİNLERDEN ARINMIŞ DİYET UYGULANMALI

 • 1. Tüm deniz ürünleri

 • 2. İşlenmiş hazır gıdalar, hazır meyve suları ve konserve gıdalar

 • 3. Hidrojenize yağlar

 • 4. Raf ömrü olan ve katkı maddesi içeren besinler diyetlerinde yer almamalıdır.

 • 5. Plastik, streç, alüminyum folyo ve mikrodalga fırın kullanılmamalıdır. Cam mutfak araç-gereçleri kullanılmalıdır.

 • 6. Organik gıdalar, köy yumurtası, doğal yemlerle beslenen, hormonsuz hayvan etleri kullanılmalıdır.

 • 7. Sebze, meyveleri çok iyi yıkanmalı ve küflü baharatlar, küflü besinlere çok dikkat edilmelidir. Açıkta satılan gıdalarda ve kuruyemişlerden uzak durulmalıdır.

 • 8. Civalı termometre gibi civalı aletler kullanılmalıdır.

5. UYARICI MADDELER YASAK

Kafein, tatlandırıcılar, gıda boyaları, renkli şekerlemeler, nitrit, sülfitler, koruyucu maddelerin tüketimi sakıncalıdır.

6. RAFİNE EDİLMİŞ KARBONHİDRATLAR KULLANILMAMALI

Un ve şekerden fakir diyet uygulanmalı. Hazır meyve suları, şeker ve şekerli gıdalar tüketimi sınırlandırılmalıdır. Otistiklerde mantar enfeksiyonları çok sık görülür. Şekerli ortamda mantarların üreme hızı 200 kat artar.

7. ANTİOKSİDANLARDAN ZENGİN DİYET UYGULANMALIDIR

Antioksidanlar immün sistemi güçlendiren ve vücudu serbest radikallere karşı savunan askerlerdir. Otistiklerde çökmüş bağışıklık sistemini güçlendirmek için antioksidan besinlere her gün bolca yer verilmelidir. A vitamini, C vitamini, E vitamini, Selenyum, Çinko ve Omega 3’ler antioksidan özellikleri ile öne çıkan besin gruplarıdır. Otistiklerin her gün düzenli olarak koyu yeşil yapraklı sebze, meyve (kırmızı elma, kırmızı üzüm ve çilek fenol içerdiği için yasak), ceviz, badem gibi yağlı tohumlar, karaciğer, keçi sütü ve ürünleri, yumurta, et, kurubaklagil tüketmeleri tavsiye edilmektedir.

Otizm İçin Örnek Menü

Sabah 

1 adet haşlanmış yumurta

1 tatlı kaşığı tereyağı

1 tatlı kaşığı pekmez

1 dilim glutensiz ekmek

 

Ara 

 

1 küçük nardan sıkılmış nar suyu 

Öğle

1 köfte kadar et/tavuk/balık

4 yemek kaşığı sebze yemeği

1 dilim glutensiz ekmek

3 kaşık glutensiz makarna

 

Ara

1 çay bardağı yoğurt + 2 yemek kaşığı yulaf 

Akşam 

 

4 yemek kaşığı sebze yemeği

1 çay bardağı yoğurt

3 kaşık pirinç pilavı

 

Ara 

 

1 su bardağı kefir + 2 tam ceviz 

 


Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Başa dön tuşu