Otoimmün Hastalık

Bağışıklık sistemi bedeni mikroorganizmalara karşı korumaktadır.Ancak bazen kazara kendi savunma hücrelerine saldırabilmektedir.Otoimmün hastalıklar bu halde ortaya çıkan hastalıklardır.80’den fazla otoimmün hastalık çeşidi bulunmaktadır.

ROMATOİD ARTRİT
Bağışıklık sistemi hücreleri eklemlere saldırarak eklemlerde ağrıya, şişmeye ve iltihaba neden olur. Romatoid artrit tedavi edilmezse kalıcı eklem hasarına sebep olabilir.

Romatoid Artritte Beslenme
Yapılan çalışmalarda romatoid artrit hastalarının doymuş yağ içeriği düşük, Akdeniz Diyeti üslubunda beslenmesinin hastalığın semptomlarını güzelleştirdiği ve iltihaplanmayı azalttığı bulunmuştur. Akdeniz Diyeti üslubu beslenmede; tavuk, balık ve yağsız kırmızı et, bol zerzevat, taze meyve, zeytinyağı, kepekli tahıllar, kabuklu yemişler ve yağlı tohumlar değerli yer tutmaktadır. İtalya Catania Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmada eklem yaralanması olan farelerin diyetine doğal soğuk sıkım zeytin yağı eklendi. 8 hafta mühletle diyetine soğuk sıkım zeytinyağı ekleyen farelerle eklenmeyen fareler takip edildi. Deneyin sonunda soğuk sıkım zeytinyağı eklenenlerde manalı derecede eklem sıvısında bulunan kıkırdakların yapısını koruyan ve kayganlaştırıcı özellik veren lubricinin oranları yüksek bulundu.

Bunun yanında bu hastaların kâfi güç, protein ve kalsiyum ihtiyaçlarını almaları da çok değerlidir. Hastalığın neden olduğu kronik inflamasyonlar bireylerin kilo kaybını, kas yıkımı ve protein muhtaçlığını arttırabilir.

Omega 3
Yapılan birçok çalışmada tuna, somon, uskumru, ringa, alabalık ve sardunya üzere omega 3’ten varlıklı balıkların birçok yararından bahsedilmektedir. Tertipli omega 3 tüketimi birebir vakitte genel inflamasyonun azalması, eklem ağrılarının azalması ve bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi için de gereklidir. Ayrıyeten omega 3 yağ asitlerinin (EPA, DHA), romatoid artrit kaynaklı kalp hastalıkları riskini de azalttığı bilinmektedir.

Kâfi omega 3 alımı için haftada en az 2 defa balık tüketmeye ihtimam gösterilmelidir. Ayrıyeten ceviz, semizotu, keten tohumu da başka düzgün omega 3 kaynaklarındandır ve ister yemeklerde, ister salatalarda rahatlıkla kullanılabilirler.

Demir ve folik asit
Hastaların %60’ında iltihaplanma ve steroid içermeyen ilaçların kullanımı sonucu anemi görülebilir. Bu nedenle demirden güçlü; yağsız kırmızı et, yumurta, yeşil yapraklı sebzeler, kuru baklagiller, zenginleştirilmiş tahıllara ve folik asitten varlıklı; karaciğer, ıspanak, mantar, kuru baklagiller, yeşil yapraklı sebzeler, yağlı tohumlara beslenmede yer verilmesi kıymetlidir. Ispanak ve kıvırcık lahana üzere koyu yeşil yapraklı sebzeler ise folik asit açısından varlıklı oldukları kadar yeterli birer antioksidan kaynağıdır. Bu besinler antioksidan özellikleriyle bağışıklık sistemini güçlendirerek romatoid artrit semptomlarını azaltmaya yardımcı olurlar.

Ayrıyeten C vitamini demirin emilimini arttıracağı için bu besinlerin yanında C vitamininden varlıklı zerzevat meyvelerin(turunçgiller, taze biber, maydanoz, kuşburnu yeşil yapraklı sebzeler) tüketimi de kıymetlidir.

Kalsiyum ve D vitamini
Romatoid artrit için verilen kortikosteroidler bedeninizin kalsiyum emilimini zorlaştırabilir, bu da kemiklerin zayıflaması ve osteoporoz riskinin artmasına neden olabilir. Bu nedenle romatoid artritli hastalar kalsiyumdan varlıklı süt, yoğurt, peynir üzere besinlerin tüketimini ihmal etmemelidir. Süt eserlerinin yağsız ve yarım yağlı olanları daha fazla kalsiyum içerdiği için tam yağlı eserlerin yerine tercih edilmelidir.

D vitamini kalsiyum emilimini arttırarak kemikleri güçlendirme ve osteoporozun önlenmesine yardımcı olmasının yanı sıra eksikliğinde romatoid artrit belirtilerinin artmasında da rol oynar. Çalışmalarda kâfi D vitamini alan bayanların romatoid artrite yakalanma mümkünlüğünün daha düşük olduğu bulunmuştur. D vitamininin en uygun kaynağı güneş olsa da balık, süt eserleri ve yumurta sarısı da D vitamininin kıymetli kaynaklarındandır.

*Asidik meyve ve sebzeler romatoid artrit belirtilerini ve eklem ağrılarını arttırabileceğinden ötürü az ölçülerde denenerek tüketilmelidir.

ZERDEÇAL

Araştırmalar zerdeçalın bağışıklık sistemini güçlendirdiğini ve anti-inflamatuar olduğunu kanıtlamaktadır. Kan temizleyen baharat zerdeçal içerisindeki kurkumin sayesinde anti-inflamatuar  casus olarak vazife yapar. 2006 yılında yapılan bir çalışma zerdeçalın artrit eklem iltihabını azalttığını ortaya çıkardı. 2009 yılında yapılan bir araştırmaya nazaran ise osteoartrit diz ağrısı olan insanlardan zerdeçalı tüketenlerde günlük 800 mg ibuprofen alanlara göre  ağrılarının daha çok azaldığı gözlendi. 

NARENCİYE

Bir araştırma için osteoartrit diz ağrısı olan bireyler 8 hafta sürecinde günlük bir doz narenciye kabuğu ekstratı aldı. Çalışmanın sonunda bioflavonoid olan nobiletin sayesinde diz ağrılarında azalma kaydedildi. Nobiletin portakalda beyaz kısmında daha çok bulunmaktadır,özellikle bu kısmı tüketilmelidir.

SARIMSAK

Araştırmalar şiş eklemler için sarımsağın değerli olduğunu gösteriyor. Anti-inflamatuar özelliği ağrıyı ve artrit nedeniyle oluşan inflamasyonu azaltmaya yardımcı olur. Sarımsağın içerisindeki allicin, artrit belirtilerini oluşturan mikroorganizmaların yavaş gelişmesini sağlar.
 

BRÜKSEL LAHANASI

Sodyum bakımından yoksul, kırmızı kan hücrelerinin üretimine yardımcı olan folat ve C vitamini bakımından güçlü bir sebzedir. Brüksel lahanası kolesterol içermez.Bu açıdan romatoid artrit hastalarının tüketmesi önerilmektedir.

LUPUS HASTALIĞI
Bu hastalıkta otoimmün antikorlar kendilerini beden dokularına bağlayarak eklemleri, kan hücrelerini, akciğerleri, böbrekleri ve hudutları tesirler.

LUPUSTA BESLENME

Hastalar kullandıkları kortikosteroid ilaçlar nedeniyle kilo artışı yaşamaktadırlar ve kilo denetimi sağlamak ömür kalitesi açısından yararlı olacaktır.

Lupus hastalarının sağlıklı insanlara nazaran 5 kat daha fazla ateroskleroza yakalanma riski bulunduğundan kan kolesterol düzeyleri denetim altına alınmalıdır ve bu açıdan istikrarlı bir diyet uygulanmalıdır.

Omega-3 yağ asitlerinden varlıklı beslenme yahut balık yağı desteklerinin, lupusta yararlı olduğu gösterilmiştir.Vitamin D takviyesi de lupusta yararlıdır.

Otoimmuniteyi azaltmak, bağışıklık sistemimizi güçlendirmek ve hücrelerimizi korumak için dikkat edilmesi gerekenler;

Beyaz un ve onunla üretilmiş her türlü besinden uzak durmak

 • Şeker ve tatlandırıcılardan uzak durmak

 • Yağ gereksinimimizi kabuklu yemişlerden (ceviz, fındık, badem vb) ve gerçek tohumlardan (zeytin, ayçiçeği, keten tohumu, kabak çekirdeği vb) ve soyadan karşılamak

 • Zencefil, zerdeçal üzere doğal iltihap önleyici besinleri diyetimize eklemek

 • Bol su içmek

İLTİHAPLI BAĞIRSAK HASTALIKLARI
Bağışıklık sistemi bağırsak duvarını tahrip ederek ishale, ani bağırsak hareketlerine, rektal kanamaya, ateşe, karın ağrısına ve kilo kaybına neden olabilir. Kron hastalığı ve ülserli kalın bağırsak hastalığı (Ülserli Kolit) üzere türevleri vardır.

Ülseratif koliti yahut Crohn hastalığı olan bireyler ekseriyetle aşağıdakileri yapmalıdırlar:

Günlük gıdanızı 5-6 porsiyona bölün ve her 2-3 saatte bir yemek yiyin. Daha küçük porsiyonlar, sindirim sistemindeki yükün hafiflemesine ve besinin daha âlâ sindirilmesine yardımcı olacaktır.

Yağ alımını azaltın. Yağlar, barsakların hareketlerini arttırır ve kramp formunda sancıya neden olurlar. Sıvı yağları, tereyağını, ağırlaştırılmış yağları ve margarinleri, kremayı, birebir vakitte tatlıları ve kremalı bisküvileri azaltmak yağ alımını azaltmanızı sağlar.

Basit şekerleri azaltın. Bunlar bal, tatlılar, pastalar ve konsantre meyve sularında bulunurlar. İshale neden olur yahut ishal mümkünlüğünü arttırırlar.

Süt ve süt eserlerini tüketmeyin yahut azaltın. Süt ve süt eserleri (süt, kaymak ve işlenmiş peynir, tam yağlı yahut az yağlı yoğurtlar daha az ölçüde) İnflamatuvar Barsak Hastalıklarının belirtilerini şiddetlendirebilirler. Alevlenme devrinde bunlardan kaçınmalı, daha sonra süt eserlerine toleransınız oranında beslenmenize azar azar arttırarak eklemelisiniz.

Katkı unsurlu yemeklerden ve yarı işlenmiş eserlerden kaçının.

Tuzlu ve baharatlı yemeklerden kaçının.

Yapay tatlandırıcılardan, bilhassa de sorbitolden kaçının. Tatlandırıcılar ishale neden olur yahut ishal mümkünlüğünü arttırırlar.

Fındık, fıstık ve tohumlardan kaçının.

Yağlı ve kızarmış yiyeceklerden kaçının. Bunlar gaza ve ishale neden olurlar.

Lif oranı yüksek besinlerin; taze meyve ve sebzeler ile tam tahılların alımını sınırlayın. Bunlar belirtileri kötüleştirebilir .Alevlenme sırasında lif oranı yüksek salatalar, sebzeler ve meyvelerin (özellikle lahana, Brüksel lahanası, turunçgiller, erik, üzüm ve kayısı) yanı sıra yulaf gevreği ve mısır gevreğinden de kaçınmak gerekir. Meyve ve sebzeler yenmeden evvel soyulmalı, çekirdekleri çıkarılmalı ve pişirilmelidir. (ör. Elma kompostosu uygundur)

Gaza neden olabilen fasulye, lahana, brokoli, kafein ve gazlı içecekler üzere besinlerden kaçının.

Takviyelerin İnflamatuvar Barsak Hastalıklarına faydası olup olmadığını araştıran çok sayıda deneysel çalışma bulunmaktadır. Kimi örnekler:

Balık yahut keten tohumu yağları, beslenmede yahut destek olarak alındığında İnflamatuvar Barsak Hastalıkları inflamasyonu ile savaşmaya yardımcı olmuşlardır.

İnce bağırsak tarafından sindirilmeyen kompleks karbonhidratlar (ör. Psilyum), kalın barsaktaki bakterileri kısa zincirli yağ asidi oluşturmaları için uyarabilirler. Bu da kalın barsak mukozasının (içini örten tabakanın) kendini iyileştirmesine yardım eder.

L-glutamat’ın, ince barsak iç yüzeyini beslediğine ve Crohn hastalığı başlangıcında güzelleşmeye faydalı olduğuna inanılmaktadır.

Probiyotikler (ör. Laktobasil müstahzarları ve canlı kültürle yapılan yoğurt). “İyi” bakteriler, barsak bakterilerinin istikrarını tekrar kurmaya yardım ederler. Mesken yoğurdu, barsağın güzelleşmesinde nitekim çok faydalı olabilir.

MULTİPL SKLEROZ(MS)

Bu hastalıkta bağışıklık sistemi hudut hücrelerine atak ederek körlüğe, ağrıya, istikrar yitimine, güçsüzlüğe ve kas kasılmalarına yol açar.

TUZ AZALTILMALI

Korziton böbrek üzerinde tuz tutma tesiri olduğu kadar, bir de bedenden potasyum atma tesiri vardır. Kortizon tedavisi alan bireylerde potasyum kayıpları görülür.  Bedende potasyumun atılması, kas güçsüzlüğünde ve kalbin kasılma fonksiyonunda olumsuz tesirlere yol açılmasına neden olur. Tuz tüketimini azaltırken, beslenmenizde zerzevat ve meyve tüketiminizi arttırmanız gerekmektedir.

KALSİYUM 

Kortizon kullanımı kalsiyumun bağırsaktan emilimini azaltır. Ve osteoporoza neden olur. Bu yüzden tertipli kemik mineral ölçümü yaptırılmalıdır.  Beslenmenizde kalsiyum açısından varlıklı besinlere yer vermenizde yarar var.

İŞLEM GÖRMÜŞ, HAZIR, PAKETLENMİŞ ESERLERDEN UZAK DURULMALI

Kortizon kan şekerinin yükselmesine neden olur. Zira Kan şekerinin hücre içine girişini azaltır, kan şekeri yükseltir, karaciğerde ve çizgili kaslarda glikojen sentezini ve depolanmasını arttırır.  Çoklukla kortizon tedavisi gören bireylerde iştah açıktır. İştahın artması demek, şişmanlığın önünü açması demek manasına gelir.

Tüm konserve besinler, meyve suları, asitli içecekler üzere markette satılan süreç görmüş, içerisinde esirgeyici husus bulunan bütün besinleri, kortizon tedavisi sırasında tercih etmek sakıncalıdır. Zira bu besinlerin içerisinde yükse oranda tuz, yağ ve şeker içeriği vardır. Ve bunlardan uzak durulması gerekir.

MS hastalığında 7 doğal tedavi

 1. Krill yağı omega-3 ( içerisinde astaxanthin ) : hem bedendeki iltihaplanmayı azaltır, hem de  hudut sistemi üzerinde olumlu tesirlere sahiptir.  Günde 2 kapsül kafidir.

 2. Multi-vitamin : Bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur.

 3. Probiyotik yahut prebiyotik takviyeleri: sindirim sistemini dayanaklar.

 4. D3 vitamini

 5. B12 vitamini

 6. Lesitin içeren besinler

 7. Hindistan cevizi yağı : Orta zincirli yağ asitlerini barındırır. (MCT)

ABD’li bilim insanları, D vitamininin MS hastalarında olumlu tesir yaptığını saptadı. Günde 1000 ünite D vitaminini 6 ay kullanan hastalar da, D vitamininin kandaki kimyasal etkiyi değiştirerek, hastalarda olumlu tesir yarattığı, fareler üzerinde yapılan araştırmalarda ise, MS hastalığının oluşmasını önlediği belirlenmiştir. 

TİP 1 DİYABET
Bağışıklık sistemi pankreasta insülin hormonu üreten hücreleri yok ederek şeker hastalığına yol açar.

 • Diyet programını planlarken atılan birinci adım güç ayarlamasıdır. Yetişkinlerde kişiyi uygun kiloya getirecek, çocuklarda ise büyüme ve gelişmeyi sağlayacak kalori hesaplaması yapılır.

KARBONHİDRAT İÇİN KEPEKLİ GIDALAR

 • Şeker hastalarının hiç karbonhidrat almaması bilgisi hakikat değildir. Hatta diyabetli hastanın alması gereken gücün en az yüzde 50’si, karbonhidratlardan gelmelidir. Kıymetli olan; alınan bu karbonhidratın yanlışsız vakitte, gerçek kaynaklardan, hakikat ölçülerde alınmasıdır. Alınan karbonhidratın yarıdan fazlası ‘kompleks karbonhidratlar’ (bulgur, kepekli ya da tam buğday ekmeği vb.) dediğimiz kaynaklardan sağlanmalıdır.

 • Kompleks karbonhidratlarda baz alınan nokta ise ‘glisemik indeks’tir! Şahısların kan şekerlerini dengelemek için, kolay karbonhidrat yerine kompleks karbonhidratlar tercih edilmeli. Kompleks karbonhidratlar ise glisemik indeksi düşük besinlerde bulunur.

Glisemik İndeksi Düşük Besinler
Kepekli Un
Kepekli Pirinç
Meyve (kabuklu)
Bütün halinde patates (özellikle soğuk) Kurubaklagiller
Kepekli makarna

Glisemik İndeksi Yüksek Besinler
Beyaz Un
Beyaz Pirinç
Reçel, bal, marmelatlar
İçine şeker giren her türlü hamur işi
Beyaz un ile yapılmış hamurlu gıdalar

YAĞI CEVİZ VE ZEYTİNDEN ALIN

 • Diyabetli hastaların beslenmesinde yağlar; kıymetli ve tartışmalı bir mevzudur. Diyabetli bireyin alması gereken gücün yüzde 30′u yağlardan gelmeli. Yani sanıldığı üzere; diyabetli birey, yemeklerini yağsız yemek zorunda değildir. Aksine zeytin, zeytinyağı ve ceviz üzere kaynaklar lipit profilini düzenlemede yardımcıdır. 

 • Etli zerzevat yemeklerine yağ konmamalı. Yağlar çeşitlendirebilir; fakat bilhassa zeytinyağına tartı verilmeli. Yemekler; 1 kilo zerzevata 2 yemek kaşığı ya da 1 tabak zerzevat yemeğine 1 tatlı kaşığı yağ konularak pişirilmeli. Salatalara ise en fazla 1 tatlı kaşığı yağ eklenmeli.

GÜNDE 3 GRAM TUZ YETERLİ

 • Diyabette karşılaşılabilecek olan böbrek rahatsızlıkları ve hipertansiyon üzere tuz sınırlamasını gerektiren rahatsızlıklar yok ise; kişi günlük 3 gram tuz tüketebilir. Ortalama 1 gram için silme (tepeleme değil) 1 çay kaşığı düşünülebilir. Lakin tuz sınırlaması gereken durumlarda sofra tuzu büsbütün kaldırılmalı.

 • Alkol; hepatik glikoz çıkışını baskılayarak, hipoglisemi ataklarına sebep olabileceğinden, diyabet hastalarında tüketilmesi önerilmiyor. Tüketecek diyabetliler ise; aç karnına olmamaya, ölçüsü az tutmaya ve yatmaya yakın tüketmemeye ihtimam göstermeli. 

Diyabette beslenme planı zerzevat ve meyvelerden varlıklı olmalıdır. Sanıldığı üzere diyabetli bir birey için yasak meyve yoktur; meyvenin porsiyon ölçüsü vardır! Her meyvenin içerdiği karbonhidrat farklıdır; bu nedenle her meyve için porsiyon ölçüsü de farklıdır. Bu ölçülere dikkat ederek, diyabetli birey üzüm de yiyebilir muz da; kâfi ki yanlışsız ölçüsü aşmasın!

POSALI BESLENME ŞEKERİ DENGELER

 • Diyabetik bir bireyin posa tüketimi, kan şekeri denetimine yardımcı olması ve kan kolesterollerini dengelemesi bakımından kıymetlidir. Yetişkinlerde günlük 25 gram, çocuklarda ise 15 gram posa tüketimi önerilmektedir. Alınan posa ölçüsünü arttırmak için kolay tercihler kâfi olur:

* Beyaz ekmek yerine esmer ekmek

* Beyaz pirinç yerine kepekli pirinç

* Sade makarna yerine kepekli makarna,

* Meyve suyu yerine meyvenin kendisi ve mümkünse kabuklu olanı

* Her öğünde zerzevat ve salata bulundurmak

* Kuru baklagilleri sıkça tüketmek üzere kolay tercihlerle posa tüketimi arttırılabilir.

SEDEF HASTALIĞI
Bağışıklık sistemi kan hücreleri (T Hücreleri) ciltte birikmeye başlarsa ortaya sedef hastalığı çıkar. Bu durumda sıklıkla deride gümüşi, pul pul plaklar oluşur.

SEDEF HASTALIĞINDA BESLENME

Gluten ve Maya:Sedef hastalığı ve gluten intoleransı ortasındaki ilişki tam olarak anlaşılamamıştır.Sedef hastaları glutene hassaslık açısından daha fazla risk altında olabilir.Glutensiz diyet belirtilerin hafiflemesine yardımcı olabilmektedir.

Balık ve omega-3:Yapılan çalışmalar omega-3’ün inflamasyonu azalttığını göstermektedir.Bu nedenle haftada iki defa balık tüketmek anti inflamatuar tesir gösterebilir.

Antioksidanlar,A ve D vitamini de hastalığın oluşturduğu inflamasyonu  azaltmaya yardım edebilir.

Yapılan çalışmalar düşük kalorili diyetin sedef hastalığının belirtilerini azalttığını göstermektedir.800-1000 kalorilik diyetle beslenen sedef hastaları bu açıdan fayda görmüşlerdir.

GRAVES HASTALIĞI
Bu hastalıkta bağışıklık sistemi tiroid bezlerini etkileyerek kandaki tiroid hormonu ölçüsünü artırır. Belirtileri kilo kaybı, şişen gözler, yüksek nabız, gerginlik ve kırılgan saçlardır.

GRAVES HASTALIĞINDA BESLENME

Lif insanın daha tok ve doygun olmasını sağlar ve ayrıyeten sindirime yardım eder. Bu da karşılığında tesirli kilo denetimini imkanlı kılar. Lif açısından varlıklı besinler ortasında kabuğuyla yenen elma ve armut, ahududu, muz, portakal, kuru incir, havuç, karnabahar, kuru fasulye sayılabilir.

Tatlı yiyecekleri elma, şeftali, çilek üzere meyvelerle değiştirin.. Kiloyu denetim etmenin en kolay yollarından biri bedeninizdeki su düzeylerini yüksek tutmaktır. 

Beslenmeye kompleks karbonhidratlardan uygun ölçülerde eklemek de Graves hastalığı diyetinin değerli bir ögesidir. Bu cins karbonhidratlar uzun şeker zincirleri içerir, bu da bedenin karbonhidratı daha yavaş bir süratle parçalamasına yardımcı olur. Karşılığında bedenin daimi güç kaynağını kalıcı bir formda muhafazasına yardım eder ve böylelikle daha az yemek muhtaçlığını ve düzgün kilo idaresini beraberinde getirir.Kompleks karbonhidratlara örnek olarak, mercimek, patates, börülce, soya fasulyesi, çok tahıllı ekmek sayılabilir.

Graves hastalığı diyeti tavuk, hindi yahut balık üzere yağsız etler olmazsa eksik kalır. Bu yiyecekler insanın uzun mühlet tok kalmasını sağlayarak yiyecek isteğini azaltır. Ayrıyeten bedene daha uzun müddet ayakta kalmak için ekstra güç verirler. Ancak en güzeli bunları yağda kızartmak yerine buğulayarak yahut fırında pişirerek tüketmektir.

 Tiroid hastalıklarında genel olarak 3 ana 3 orta öğün şeklinde beslenmek gerekiyor. 

 1. Sebze ve meyve tüketimine ihtimam göstermeli, yeteri kadar proteinli besin alınmalıdır. Proteinin yeteri kadar alınması tiroid bezinin daha sağlıklı çalışmasını sağlar.

 2. Bu hastalar tuz tüketecekse mutlaka iyotsuz tuz tercih etmelidirler zira iyotlu tuz yedikleri takdirde hastalıkları daha fazla şiddetlenir. İyotlu tuz yiyen hipertiroidili bir hastada alınan iyot, nodülün fazla çalışmasına neden olur ve tiroid bezinin çok çalışmasıyla hastalığın belirtileri artar. 

HAŞİMATO HASTALIĞI
Bağışıklık sistemi tiroid hormonu üreten hücrelere saldırıp tahrip ederek, kabızlığa, yorgunluğa, depresyona, çok kiloya ve cilt kuruluğuna yol açar.

Haşimato Tiroidi ve Beslenme

 • Yağ ve protein bakımından güçlü besinler tüketilmelidir. Zerzevat ve meyve taze tüketilmelidir.

 • Tiroidi engelleyebilecek omega-3 tüketimi yapılmalıdır. Daha fazla balık tüketmeli ve sonrasında yağsız kırmızı et ile hindi tüketilebilir.

 • Kuru baklagiller bol tercih edilmelidir. Bitkisel protein kaynağı olan bu eserler en azından haftada 2 defa tüketilmelidir.

 • Lif oranı fazla olan keten tohumunu beslenme programınıza ekleyebilirsiniz. Ayrıyeten keten tohumunun E vitamini açısından da güçlü bir besin olduğu bilinmektedir. Günde 1 ya da 2 yemek kaşığı öğütülmüş keten tohumunu çorbalara ya da salatalara ek ederek tüketebilirsiniz.

 • Tiroidi tetikleyen en değerli mineral iyottur. Fazlası alındığında tiroid hastalığına neden olduğu bilinmektedir. İyot tuzu bu hususta tüketilmemesi gereken besinler ortasındadır.

 • Deniz eserleri, badem, tavuk, ay çekirdeği ve süt tüketimine ihtimam göstermelisiniz.

 • Selenyum minerali, tiroid hormonu ismine değerlidir. Kanda yer alan TSH ve T4 hormonlarının yükselmesine neden olan selenyum eksikliği bu hastalığın şiddetini artırmaktadır.

 • Deniz eserleri daima tüketilmelidir. Ayrıyeten yumurta sarısı, kayısı, maydanoz, bira mayası ve mantar da hastalığa uygun gelen besinler ortasındadır.

 • Çiğ olarak tüketilmemesi gereken turp, brokoli, hardal, kara lahana ve yer fıstığı da kıymetli rol oynar. Ödem problemlerinin da yaşanmaması ismine bol su tüketimi yapılması gerekir.

MYASTHENİA GRAVİS
Bağışıklık sistemi, hudut hücrelerinin üzerine yapışarak kasları denetim etme yeteneklerini azaltan antikorlar üretir.

Myasthenia Gravis ve Beslenme

Bağışıklık sistemini destekleyen bir diyet, duruma nazaran semptomların azaltılmasına yardımcı olabilir ve remisyonları teşvik edebilir.
Weil, ziyanlı otoimmün karşılığı teşvik edebilecek barsak iltihabını tetikleyen besinleri kesmeyi önerir. İnflamasyona katkıda bulunan besinler, hayvansal proteinler, trans yağlı besinler, mısır, ayçiçeği ve aspir yağı üzere çoklu doymamış yağlar, beyaz unlu besinler ve sofra şekeri, kurabiye ve şeker üzere yüksek besinlerdir. Protein alımını, toplam kalori alımının% 10’undan daha azına ve fasulye, fındık, baklagiller ve soya üzere hayvansal olmayan kaynaklara odaklanmasını öneriyor. Süt eserleri bağışıklık sistemini tahrip edebilir ve azaltılmalıdır.

İnflamasyon otoimmün karşılığı tetikleyebileceğinden, Barsak iltihaplanmasını kolaylaştıran besinler yenilmemesi, enfeksiyonu daha da kötüleştiren yiyeceklerden kaçınılması gerekir. Güzel seçimler ortasında zeytinyağı ve kanola yağı ve yağlı balıklar, ceviz ve keten tohumu üzere omega-3 yağ asitleri bakımından güçlü besinlerde bulunan düzgün yağlar bulunur. Taze meyve ve sebzeler yenmelidir, bunlar en varlıklı antioksidan kaynakları olup hücre hasarını ve iltihaplanmayı önleyen ve sağlıklı bir bağışıklık sistemini teşvik eden besinlerdir.

POTASYUMUN ÖNEMİ

Düşük potasyum düzeyleri yorgunluğa neden olabilir.Vücutta kâfi ölçüde depo bulunmasını sağlamak için varlıklı potasyumlu besinler tüketilmelidir.

Potasyum bakımından varlıklı besinler ortasında muz, az yağlı keçi sütü, tavuk ve hindi üzere yağsız etler, balıklar ve çok çeşitli meyve ve sebzeler tüketilmelidir.

Australian Myasthenic Association, bu duruma eşlik eden yorgunluğu azaltmak için üç büyük öğün yerine gün boyunca daha küçük porsiyonlara bölünmüş öğünler yenmelidir demektedir.. Boğazında kalacak kılçıklı besinlerden kaçınılmalıdır.Sıcak yemeklerden çok ılık yemekler tercih edilmelidir.Dil kaslarındaki gevşekliği önler. Yutma zahmetinin şiddetlenmesini önlemek için alkol, baharatlı yiyecekler, limon ve sodalı sudan uzak durulmalıdır.

DAMAR İLTİHABI(VASKÜLİT)
Bu hastalıkta kan damarları bağışıklık sisteminin amacı hâline gelir.

Vaskülitte Beslenme

Beslenme tedavisine dair kanıtlanmış bir çalışma yoktur.Kortikosteroidlerin kilo denetimi üzerine olumsuz tesirlerinden ötürü yağ,tuz ve şeker kısıtlanmalı,sağlıklı beslenme planı oluşturulmalıdır.

Başa dön tuşu