Popüler Diyetlerin Yalanları ve Yanlışları

  1. Hızlı kilo kaybına sebep olmak. Kısa yoldan süratlice kilo kaybetmek herkes tarafından istenilen bir süreç. Ama kilo kaybı ne kadar süratli olursa geri gelişi de o kadar süratli olacaktır. Bedeni ani sarsan bu cins diyetler kilo kaybının yanı sıra farklı besin yetersizlikleri ve ya dengesizlikleri ile bedene ziyan da vermektedir.

  2. Limitsizce tüketmek. Her hangi bir besinin limitsizce tüketilmesi ile yapılan diyetler sıhhatimizi sandığımızdan çok daha fazla tehdit etmektedir. Gün boyunca tek tip gıdayı sınırca tüketmek ( lahana çorbası, salatalık, greyfurt.. gibi) kan şekeri, tansiyon üzere parametrelerde önemli oynamalara neden olmaktadır.

  3. Özel besin kombinasyonları ile kilo vermek. Yapılan bilimsel çalışmalarda her hangi bir besinin öteki bir besin ile tüketildiğin bedene detox tesiri yaparak kilo kaybı sağlayacağına ve ya tam aksisi olarak toksik tesir yapacağına dair bir sonuç ne yazık ki yoktur. Bu nedenle karbonhidrat-protein birlikteliğinden sakınmak, proteinleri birbirine karıştırmamak telaffuzlar yalnızca rivayetten ibarettir.

  4. Belirlenen net menülerin tüketilmesi ile yapılan diyetler uygularken tahminen hoş sonuçlar doğurur ancak uzun vadede uygulanabilirliği ne yazık ki yok. Ağır yorucu hayata yetişmeye çalışırken birde öteki seçeneğinin olmadığı bir beslenme programını takip etmek hayli zordur.

  5. Spora gereksinim duyulmayan programlarla kilo vermek elbette mümkün. Lakin daha sağlıklı olmak için uyguladığımız diyetlere eklenen idmanlar hem kilo kaybını kolaylaştırır, hem kilo kaybından kaynaklanan deformasyonları önler.

Başa dön tuşu