Ramazan Ayında Beslenme

Ramazanın gelmesiyle birlikte sabrımız, irademiz güçlü bir imtihana girer. Ruhsal ve bedensel arınma için bize vakit verir. Ölçülü yemek yemeyi, denetimli davranmayı sınar. Oruç, nefsine hakim olmaktır. İsteklerini ertelemeyi bilebilmektir. On bir ayın sultanı olan Ramazan’da bir ay boyunca irademizi, nefsimizi, vücudumuzu terbiye edebilmek mümkün. Ancak bu ayda gayemiz kilo kaybetmek olmamalıdır. Mümkünse birebir kilo korunmalıdır. Ramazanda vücudumuza dinlenme fırsatı vermeli şayet yanlış alışkanlıklarımız varsa onları değiştirmek için harekete geçebiliriz. Bu yanlış alışkanlıklardan biri beslenmedir. Metabolizmanın farklı çalıştığı bu devirde oruç tutmayı sıhhate yararlı hale getirebiliriz. Nasıl bir beslenme planı olmalı?

 Ramazanın bahar aylarına denk gelmesi münasebetiyle açlık mühletinin yaklaşık 17-18 saat olması demek oluyor. Bu yüzden gece kesinlikle sahura kalkılmalıdır.

 Sahurda ağır yemeklerden kaçınılmalı, yüksek güçlü ve kolay hazmedilecek besinler tercih edilmelidir.

 Sahurda bilhassa yulaf üzere tam taneli tahılların tüketilmesi kan şekeri istikrarını koruyacak hem de uzun mühlet tok kalmamıza sebep olacaktır. Bunun için süt ya da yoğurt ile karıştıracağınız yulaf ezmesini ercih edebilirsiniz.

 Sahurda kesinlikle bol su içilmeli ve bir porsiyon meyve tüketilmelidir.

 İftarda boş mideye bir anda yüklenilmemelidir. Öncelikle oda sıcaklığında su içerek oruç açılmalıdır. Sonrasında hurma, peynir, zeytin üzere iftariyeliklerden tadımlık olarak alınmalıdır. İstenirse yanında 1 avuç içi kadar pide tüketilebilir.

 Daha sonra 1 kase çorba ve salata yenildikten sonra yemeğe biraz orta verilmelidir. Son olarak etli / kıymalı zerzevat yemeği ve yoğurt ya da ızgara ve salata ile iftar tamamlanabilir.

 İftardan sahura kadar olan periyotta sıvı tüketimi çok değerlidir. Bu saat aralığında mideyi yormayacak formda yavaş yavaş su içilmeli. Hazmı kolaylaştıran bitki çayları, şekersiz kompostolar tercih edilebilir. Bitki çaylarını dilerseniz demledikten sonra soğutup içine buz, limon, kabuk tarçın atabilirsiniz.

 İftardan sonra tatlı tercihinizi sütlü tatlılardan ya da dondurmadan yana kullanabilirsiniz. Daha hafif olacağı için ben meyve tüketmenizi öneririm.

 Haftada azamî 2 defa sütlü tatlı tüketilmelidir.

Nelere dikkat edilmeli?

 Bilhassa kızartmalardan, hamur işlerinden, çok yağlı şekerli besinlerden, şerbetli tatlılardan, sucuk, salam, sosis üzere şarküteri eserlerinden mümkün olduğunca uzak durulmalıdır.

 Yemekler çok sıcak ya da soğuk olmamalıdır. Uzun mühlet aç kalındığı için sindirim probemlerine yol açabilir.

 Posa alımına itina gösterilmelidir. Bol ölçüde zerzevat, yeşillik, tam tahıllı eserlerin tüketilmesine itina gösterilmelidir.

 Çorbalarda krema, kaşar ve yağlı sos kullanılmamalıdır. Baharatlar ile lezzetlendirebilirsiniz.

 Havaların sıcak olmasından ötürü sıvı kaybını dengelemek için yemeklerin yanında ayran ya da cacık tüketilebilir.

 Oruçluyken katiyen spor yapılmamalıdır. İftardan sonra hafif yürüyüşler yapılabilir.

Başa dön tuşu