Ramazan Ayı’nda Beslenmenin Püf Noktaları

Ramazan ayı deyince; bolluk, rahmet dolu günler ve samimiyetin, dostluğun arttığı bir ay gelir aklımıza. Bu ayda yapılan oruç ibadetinin, sıhhat açısından da  inanılmaz tesirleri vardır. En uygun detoks formüllerinden biridir “oruç” . Mide ve bağırsakların dinlenip temizlenmesini sağlayan daha yeterli bir prosedür olamazdı. Bununla birlikte, Ramazan Ayı’nda beslenme konusunda yapılan büyük yanlışlar insan bedeninde birtakım meselelere neden olabilmektedir. Bilhassa de bu yıllarda ramazan ayının gündüz saatlerinin uzun olduğu yaz aylarına denk gelmesi, ortalama 15-16 saat hiçbir besin ve sıvı alımının olmaması, hava sıcaklıklarının yüksek olması, bedeni çok daha fazla zorlamaktadır. Hal böyleyken en değerli mevzu, sıvı ve elektrolit istikrarıdır. Hem uzun saatler boyunca sıvı alımının olmaması hem de sıcak havanın tesiri ile beden önemli dehidratasyon (susuzluk) yaşayabiliyor. Bu durumu önlemek için iftar ve sahurda sıvı tüketimine çok daha fazla dikkat edilmeli. Bununla birlikte en sık yaşanılan başka bir sorun de uzun mühlet bedenin aç kalması sonucu kan şekerinin düşmesidir. Bu durum baş ağrısı, halsizlik, dikkatte azalmaya bağlı olarak günlük işlerde performansın düşmesine neden olabilir.

Diğer bir nokta ise, en çok korkulan bahis, yani kilo alma konusu. Bu sorun büsbütün bizim beslenme formumuzla alakalıdır. Ramazan Ayı’nda yapılan en büyük kusurlardan biri, hamur işleri ve tatlılara fazlaca yük vermektir. Gün boyunca uzun saatler aç kalıp yavaşlayan metabolizmaya böylesine fazlaca karbonhidrat ve kalori yüklenmesi tabi ki de beraberinde fazla kiloları getirecek. Halbuki ki ramazan boyunca günlük yiyecek alımı esasen hayli azalmaktadır. Buna bağlı olarak aslında bu süreçte çok rahat kilo verilebilir yahut ülkü kilo sağlıklı bir biçimde korunabilir. Bunu sağlamak için ramazanda da sağlıklı ve istikrarlı beslenme çok büyük değer taşımaktadır.

Peki beslenmede dikkat edeceğimiz püf noktalar nelerdir?

*Ramazan periyodunda yiyecekleri 2 öğünde süratli ve çok yemek yapılabilecek en büyük yanlıştır. Uzun periyodik açlık nedeniyle esasen bağırsak hareketlerimiz yavaşlar ve kabızlık üzere sorunlar ortaya çıkabilir. Ayrıyeten iftar ve sahurda, birden yüklenerek çok ölçüde ve ağır yemekler tüketildiğinde çok hazımsızlık ve gaz olur. Bu üzere sorunlar yaşamamak için, öğünlerinizi kesinlikle çok küçük lokmalar halinde, çok çiğneyerek ve yavaş yavaş yemelisiniz.

*İftar yemeğine kesinlikle çorbayla başlayıp ana yemeğe 15-20 dakika kadar sonra geçilmelidir. İftardan sonra da 1-2 tane orta öğün ve kesinlikle sahur öğünü yapılmalıdır. Yani Ramazan Ayı’nda da az az ve sık beslenmeye ihtimam gösterilmeli, günde 3-4 öğün olacak formda bir beslenme tertibi oluşturulmalıdır.

*İftardan sonra uyuyuncaya kadar en az 1.5 litre kadar su tüketilmelidir.

*İftardan 1 saat sonra 30-45 dakikalık hafif tempolu yürüyüşler, sindirim açısından da size inanılmaz kolaylık sağlayacaktır.

*Kesinlikle sahur öğünü yapılmalı ve çorba ile kahvaltılıklardan oluşan bir menü tercih edilmelidir. Çorba, gün içerisinde tok kalmamıza yardımcı olacak hoş bir besindir. Ancak iftariyeliklerden (pastırma, salam,sucuk, sosis üzere şarküteri ürünleri), kızartma, kavurma vb. yağlı yiyeceklerden, hamur işleri, acılı ve baharatlı yemeklerden, şerbetli-kızarmış tatlılardan mümkün olduğu kadar uzak durulmalıdır.

Ramazanda olması gereken gerçek besin tercihlerimiz:

*Çorbalar, hem iftar hem de sahur sofralarının baş tacı olmalıdır. Kurubaklagilli, sebzeli yahut yoğurtlu çorbaları rahatlıkla tercih edebilirsiniz.

*İftar sofralarında sebzelere kesinlikle yer verilmelidir. Zerzevat tüketimi ile lif alımımızı arttırıp konstipasyon(kabızlık) ve sindirim sorunlarını azaltabiliriz. Ayrıyeten zerzevatları mümkün olduğunca az suda, az yağlı ve az pişirerek tüketiniz.

*Ekmek ve ekmeğin yerine geçen tahıl kümemizde ise her vakit olduğu üzere tam tahıl eserleri tercih edilmelidir.

*Süt ve süt eserleri mutlaka yarım yağlı biçimde tercih edilmelidir. Bu ayda bilhassa fermente süt eserleri olan yoğurt, probiyotik yoğurt ve kefir sindirim sorunlarını azaltmada inanılmaz tesirlidir.

*Ramazan ayı boyunca et yemekleri sofralarda çok daha sık yer almaktadır. Tercihimiz ise yağsız kırmızı et, derisiz tavuk, balık ve hindi olmalıdır. Pişirme tekniği olarak da fırında, ızgarada pişirme ve haşlama metotları tercih edilmelidir.

*İftardan sonraki orta öğünleri hem tatlı muhtaçlığını hem de lif ve vitamin muhtaçlığını karşılaması için daha çok meyvelerle pahalandırmak en sağlıklı olandır. Mevsime uygun meyveler tercih edip kabuklu yenilebilenleri de mümkün olduğunca kabuklarıyla yemeye ihtimam şovunuz.

*Ramazan için sağlıklı tatlı alternatifleri ise az yağlı sütle konutta hazırlanmış az şekerli sütlü tatlılar yahut meyveli tatlılardır.

*Ayrıca Ramazan Ayı boyunca iftar ve sahur öğünlerinde toplam 2-3 litre su tüketmeye itina şovunuz.

Ramazan Ayı’nın sizlere sıhhat getirmesi dileklerimle…

Başa dön tuşu