Ramazan Bayramını Kilo Almadan Geçirin

Sağlıklı beslenme, hayatımızın her noktasında dikkat etmemiz ve ömür halimize çevirmemiz gereken noktalardan biridir. Bayramlar, tatiller ve seyahatlerde artan kaçamaklar süratli bir halde kilo alımına neden olabilmektedir.

Özellikle ramazan ayında geçirilen uzun vadeli açlıkların akabinde, bayram sabahı kurulan geniş kahvaltı sofraları, gün içerisinde ikram edilen tatlılar, hamur işleri, ağır yemekler mide rahatsızlıkları, sindiriminizin zorlaşması, şekerinizin yükselmesi üzere farklı sıhhat meseleleri doğurabilmektedir.

Bu süreci rahat ve sağlıklı geçirmek ismine bayramda dikkat etmeniz gereken birtakım püf noktalar bulunmaktadır.

  • Bayram sabahı çok ağır olmayan bir kahvaltı ile güne başlayabilirsiniz. Yumurta, peynir, tahıllı ekmek, yeşillik, zeytin, 1 tatlı kaşığı bal ya da reçel tüketebilirsiniz.

  • Midenize birden yüklenmemek ve kan şekerinizi dengelemek için, orta öğün yapabilirisiniz. Orta öğünde meyve, çiğ fındık, çiğ badem, sütlü kahve tercih edebilirsiniz. Bilhassa öğlenden sonra ki orta öğünde daha tok kalacağınız,

peynir + grisini ya da ayran + form bisküvi üzere tercihler kullanabilirsiniz.

  • Gittiğiniz yerlerde tatlı tüketiminize dikkat etmelisiniz. Olabildiğince porsiyonlarınızı küçültmeye, sütlü tatlı tercih etmeye itina göstermelisiniz.

  • Ana yemek yanında bol salata, yoğurt, tahıllı ekmek ya da bulgur pilavı tercih edebilirsiniz.

  • Ramazan ayında daha az tüketilen günlük su alımınızın 2-2.5 litre olmasına ihtimam göstermelisiniz. Sıvı alımınızı arttırmak ismine şekersiz komposto, ayran, süt tercih edebilirsiniz. Olabildiğince meyve suları, asitli içeceklerden uzak durmalısınız.

  • Çok yağlı, kızartılmış, hamur yüklü yiyecekler tüketmemelisiniz. Izgara, haşlama, fırında pişmiş bir yemek tercih etmelisiniz.

  • Günde 30 dk ya da haftada 3 gün 45 dk yürüyüş yapmaya dikkat etmelisiniz. Hareket etmek hem fazladan aldığınız kalorinin yakımını sağlar hem de metabolizmanızı hızlandırır.

  • Sindiriminizi düzenlemek için rezene çayı ya da yeşil çay günde birkaç fincan tercih edebilirisiniz.

Başa dön tuşu