Ramazan Bayramlarında Beslenme

Kısa notlarla Ramazan sonrası bayramda dikkat edilmesi gerekenlere değinelim;

• Ramazan ayının bittiği birinci günlerde artmış sıvı gereksinimini karşılamak gerekmektedir. Öteki besinlerde ve içeceklerle alınan sıvının içilen suyun yerini asla tutmayacağı unutulmamalıdır. Su tüketimi arttırılmalı, içecek olarak ayran yahut mineralli sular tercih edilmelidir.

•Ramazan ayı boyunca beslenme ve sıvı tüketimindeki yetersizlik ve dengesizlikler nedeniyle yavaşlayan metabolizmamızın olumsuz sonucu olan konstipasyon(kabızlık) şikayetlerini hafifletmek ismine lifli-posalı besinlerin tüketimi( mevsim meyve-sebzeleri, kurubaklagiller, tam tahıllı besinler) tüketimi arttırılmalıdır.

•Ramazanda unutulan öğün en değerli öğünümüz olan kahvaltıdır. Her sabah kahvaltı yapma gereksinimi hissetmesek de her gün kesinlikle kahvaltı yapılmalıdır. Lakin burada dikkat edilecek nokta kahvaltının içeriğidir. Bayram kahvaltılarının şölene dönüşmemesi, hafif ve az yağlı yiyeceklerden oluşması çok değerlidir. Örneğin börek, poğaçalar, sucuk, salam, reçel üzere yiyecekler yerine haşlanmış yumurta, süt, ceviz, esmer ekmek ve mevsim sebzelerinden oluşan bir kahvaltı hazırlanmalıdır.

•    Ramazan ayı boyunca alıştığımız sahur yemeklerine gece yemeği olarak devam edilmemeli, yatmadan 2 saat evvel besin alımı durmalıdır.

•    Bayram ziyaretlerinde bilhassa tatlı ve şekerleme, draje ve çikolata tüketimine dikkat edilmeli; bu çeşit besinlerin hacmi küçük gücü yüksek besinler olduğu unutulmamalıdır. 

•    Misafirlerinize baklava- kadayıf üzere şerbetli tatlılar yerine dondurma, meyveli ve sütlü tatlıları, şeker yerine kuru meyveleri ikram edebilirsiniz. 

•    Kuru meyvelerinizi ceviz, badem, fındık üzere kuruyemişlerle süsleyip vitamin- mineral içeriği yüksek, besleyici ikramlar hazırlayabilirsiniz.  

•    Tatlı- şekerlemelerle öğün geçiştirilmemeye dikkat edilmelidir.

•    Bayramda şekerli besinler kadar çay, kahve tüketiminde de dikkat etmek gerekmektedir.  Günde 8 bardaktan fazla çay, 2 fincandan fazla kahve tüketilmemelidir. Ayrıyeten gazlı içecekler ( soda hariç) tüketilmemelidir.

•    Bayramda kendimizi besin tüketiminin kısıtlandığı bir devirden çıkmış üzere hissetmek de denetimsiz ve bir anda yenen besin tüketimini engellemek ismine otokontrolü elden bırakmamak gerekmektedir.

•    İkramlara daha kolay karşı koyabilmek için meskenden sağlıklı besinlerden oluşan bir öğün tüketip tok çıkmak bir formül olabilir.

1 dilim baklava( 40gr) = 200 kkal

1 dilim baklava= 2 dilim ekmek+ 1 porsiyon meyve

1 dilim baklava= 2 porsiyon meyve+ 2 tam ceviz+ 1 dilim ekmek

1 dilim baklava= 20 küp şeker

1 dilim baklava = 45dk yürüyüş

1 dilim baklava= 30 dk koşu

1 dilim baklava = 1 saat dans etmek

1 adet sütlü madlen çikolata 15kkal= ¼ porsiyon meyve
1 kesim ağır bitterli çikolata ( 5g) 25 kkal = 1 tam ceviz
1 adet çikolatalı badem (4gr)  22kkal= 1/3 porsiyon meyve

Heppinize sağlıklı bayram sofraları dileriz…

Başa dön tuşu