RAMAZAN VE KABIZLIK

Ramazanda oruçlu kalınan mühletin yaklaşık 17 saat kadar uzun sürmesi bir yandan sindirim sisteminin tüm istikrarını değiştirmekte, bir yandan da çeşitli sindirim sıkıntılarının yaşanmasına sebep olabilmektedir.

Aç kalınan müddette beslenme faaliyetinin olmaması, tüm sindirim kanalının faal halden inaktif hale gelmesine neden olur. İftarla birlikte süratli ve yüksek ölçülerde besin tüketimi; mide ve barsaklarda şişkinlik ve gaz şikâyetlerine sebep olabilmektedir. Sindirim sisteminde meydana gelen değişikliklerden dolayı yaşanabilecek kabızlık, şişkinlik, gaz üzere şikâyetleri hakikat besinlerle beslenerek ve kimi probiyotik-prebiyotik içerikli desteklerle aşmak mümkündür.

Barsaklarımızda dost bakteriler dediğimiz probiyotikler yer almaktadır. Bu bakteriler sağlıklı sindirim florasının oluşmasında, besinlerin sindirilmesinde, bağışıklık sisteminin desteklenmesinde, K ve B vitaminlerinin sentezinde değerli yer tutmaktadır. Ayrıyeten makus bakterilerin çoğalmasını da engelleyerek gaz, şişkinlik ve kabızlık üzere sindirim sorunlarını de ortadan kaldırabilmektedirler.

Ramazan ayında sıklıkla karın ağrısı, sık tuvalete çıkma isteği, şişkinlik, gaz şikâyetleri ile kendini gösteren “Hassas Barsak Sendromu”nda artış gözlenmektedir.

Yeterince su tüketmek, öğün sayısını artırmak, gaz yapan besinlerden uzak durmak, probiyotik ve prebiyotik içerikli gıdalara(yoğurt, kefir, lifli sebzeler) sofralarda fazlaca yer vermek tedaviye değerli katkılar sağlayacaktır.

Ramazan ayında kabızlık sorunu yaşamamak için bilhassa iftar ile sahur ortasındaki vakit diliminde 2lt kadar su tüketmek gerekmektedir. Ayran, zerzevat ve meyve tüketimi gün uzunluğu bitkin düşen vücudu canlandıracaktır. İftar sofrasında yağlı, ağır, kızartma üzere besinler tüketmek yerine daha hafif yiyecekler tüketilmelidir.

İftar yemeğinde evvel çorba içilmesi bir yandan sindirim sorunlarını giderirken, bir yandan da doygunluk hissi sağlayacaktır. Çorbadan 5-10 dakika kadar sonra ana yemek yenmelidir. Küçük porsiyonlar biçiminde azar azar tüketmek değer taşımaktadır. Açlığa yenik düşüp birden mideyi doldurmak, yapacağınız en büyük kusur olacaktır.

İftarda tüketilen yiyecekler güzelce çiğnenmeli ve çok tuzlu, yağlı ya da tatlı yiyecekler olmamalıdır. İftardan 2 saat kadar sonra yarım saat kadar yürünmesi sindirim sistemini rahatlatacak, kabızlık sorununun önüne geçecektir.

Başa dön tuşu