RAMAZANDA BESLENME VE KİLO KONTROLÜ

İnsanların beslenme alışkanlıklarının değiştiği periyotlardan biri ramazan ayında oruç tutulan devirdir. Bu devri vücudumuz açısından sağlıklı ve kilo artışına neden olmadan geçirebilmek için her vakit olduğu üzere kâfi ve istikrarlı beslenmemiz gerekir.

Kontrolsüz diyabet, böbrek hastalığı, yüksek tansiyon üzere kronik hastalığı olanların, daima ilaç kullananların, sindirim sistemi rahatsızlığı olanların, hamile ve emziren bayanların, büyüme-gelişme çağındaki çocukların sıhhatleri açısından oruç tutmaları sakıncalıdır ve ilgili uzman tabibe danışılmadan oruç tutmaları muhakkak önerilmemektedir.

Ramazan ayı ile birlikte beslenme sistemimiz, yaptığımız öğün sayısı ve tercih ettiğimiz yiyecekler değişir. Olağanda orta öğünler ile birlikte 5-6 olan öğün sayısı 2’ye düşer. Alınan karbonhidrat ve yağ oranı artar, ekmek, hamur işi, kızartma, şerbetli tatlılara yönelim artar. Bununla birlikte uzun periyodik açlık, orta öğünlerin ortadan kalkması ve toplam öğün sayısının azalmasına bağlı olarak metabolizma yavaşlama eğilimi gösterir ve kilo denetimi zorlaşır. Yanlış ve istikrarsız beslenme sonucu birçok insan ramazan ayını kilo alarak bitirir. Lakin yanlışsız bir beslenme stili ve planlanmış hakikat idman ve fizikî aktiviteyle ramazan ayını kilo almadan geçirmek mümkündür.

Öğünler sahur ve iftar olmak üzere iki ana ve iftardan sonra 1-1.5 saat aralıklarla iki orta olarak düzenlenmelidir. Sahurun en kıymetli öğün olduğu unutulmamalı ve muhakkak atlanmamalıdır. Sahurda tercihinizi kahvaltılık yiyeceklerden tercih etmeniz hafif, sağlıklı ve tok tutucu olacaktır. Çok tuzlu, yağlı, unlu besinlerden uzak durulmalıdır.

İftarda oruç su ve az ölçüde iftariyelik ile açılmalıdır. İftariyelik tercihi hurma, peynir, domates, salatalık olabilir. Yemeğe konut üretimi hafif bir çorba ile başlanmalı, ortadan 15- 20 dakika geçtikten sonra ana yemeğe geçilmelidir. Kan şekerini istikrarlı bir biçimde yükselten besinler tercih edilmelidir. İftarda çok şerbetli, yağlı tatlılar yerine; sütlü tatlılar (sütlaç, güllaç, muhallebi vb.) yahut meyve tatlıları tercih edilmelidir. Beslenme sistemindeki değişikliklere bağlı olarak oluşabilecek kabızlığı önlemek için, yemeklerde lif oranı yüksek besinler (kurubaklagiller, kepekli tahıllar, sebzeler) seçilmelidir.

Hem ramazan ayı hem de ramazan ayı dışında yapılan en büyük yanlışlardan biri olan yemekleri süratli yemekten kaçınmalı, yavaş yavaş ve yeterlice çiğneyerek yenilmelidir.

Günde ortalama 2- 2,5 litre su içmeye ihtimam gösterilmelidir. İçmemiz gereken suyun büyük kısmını iftarda tüketmek midede gerginliğe ve rahatsızlığa neden olabilir, bu yüzden iftar ve sahur ortasında sistemli aralıklarla içilmelidir.

İftar yemeğinden çabucak sonra televizyon yahut bilgisayar karşısında vakit geçirmek, koltukta dinlenmek yerine, kısa aralıklı yürüyüşler yapmak hem sindirime yardımcı olması hem de kilo denetimi açısından faydalı olmaktadır.

Başa dön tuşu