Ramazan’da Nasıl Beslenmeli?

İlk sahur sofrasının kurulmasına sayılı saatler kala herkesi ‘ Ramazanda Nasıl Beslenmeliyim ?’ telaşı aldı. Gerek toplumsal medyada gerekse gazete ve mecmualarda ramazan diyeti ile ilgili pek çok bilgi var. Teklifler listesi uzayıp gidiyor. Yaş, cinsiyet, uzunluk, kilo, genetik yapı üzere ferdi özellikleri göz gerisi ederek örnek ramazan beslenme planı teklifinde bulunulan paylaşımlar dahi mevcut.

Peki tüm bu bilgi deryasının içinde ramazan ayını sağlıklı bir biçimde oruç tutarak geçirmek isteyen şahıslar nasıl bir yol izlemeli?

Tabi ki ramazanda ;

  • Su tüketimini kâfi olmalı ve iftar ile sahur ortasında vakte yayarak tüketilmelidir.

  • Oruçlu geçen mühlet mayıs ayında olmamız dolayısı ile uzun ,mutlaka sahur yapılmalıdır.

  • Sahurda ve iftarda kâfi protein alınmalı, zerzevat ve meyvelere ramazan sofralarında kâfi yer verilmelidir.

  • Gazlı ve şekerli içecekler sıhhatsiz olduğundan ve kâfi su tüketimini engelleyeceğinden tüketilmemelidir.

  • Egzersiz ihmal edilmemelidir.

Fakat temel birkaç nokta dışında herkese tıpkı teklifleri sıralamak BESLENMENİN ŞAHSA MAHSUS OLMASI unsuruna zıt düşmektedir. Bahsettiğim ramazan tekliflerindeki kâfi ölçü ve orta öğün yapılıp yapılmayacağı size özel olmalı.

Eğer oruç tutan bir kişi sabah erken kalkması gerektiği için gece saat 23.00’te uyuyorsa iftarını saat 20.23’te yaptıktan sonra nasıl orta öğün yapması önerilebilir? Yahut bu kişi referans alınarak ramazanda orta öğün yapılmamalıdır demek oruç tutan başka tüm bireyler için yanlışsız bir teklif olur mu?

Başkasının ilacını kullanmadığınız üzere diğerinin diyetine de uymayın.

Başa dön tuşu