Ramazanda Su Kaybı Eklemleri Etkiliyor

Ramazanda oruç ibadetini yerine getirirken dikkat edilmesi gereken kıymetli temeller var. Orucun sıhhate yararları olmakla birlikte yaptığımız yanlışlarla bedenimize ziyan verir hale gelebilir. Ramazan ayında bedenin çalışması ve metabolizmamızda kıymetli değişiklikler olur. Uzun süren susuzluk sıvı istikrarında ve beden sıvılarında bulunan elektrolitlerde bir ekip değişikler yapar. Bu değişiklikler kronik hastalıkları olup, çoklu ilaç tedavileri alan hastaları ve yaşlıları daha fazla etkilemektedir. İçilen ilaçların birçoklarının bedenden atılımı böbrekler yoluyla ve suyla birlikte olmaktadır. Bu yüzden, kâfi sıvı alımı epeyce değerlidir. Mide ülseri, gastrit, reflü hastalığı, kardiyak hastalığı olanlar, sistemli ve çoklu ilaç kullanımı olan hastalar, diyabet ve yüksek tansiyon hastalığı olanlar oruç tutmadan evvel doktorlarıyla görüşüp, teklif almalıdırlar. Ramazan ayında beslenmeye başka vakitlerden daha çok dikkat etmek gerekir. Unutulmamalıdır ki bedenimizin temel yapıtaşı olan su ve elektrolit istikrarının bozulması tüm beden işleyişini ve hasebiyle eklemleri de etkileyecektir.

Baş ve boyun ağrıları Ramazan ayında çok sık karşılaştığımız durumlardır. Bilhassa tansiyon tipi baş ağrıları, boyun, kas ve iskelet sistemi ağrıları, kramp stilinde ağrılar bunlardan bazılarıdır.
Sıcak bir yaz ayı geçirmemiz ve oruç mühletinin uzun olması nedeniyle klimaların faal çalışması kas tutukluklarına bağlı ağrıları artıracaktır.

Aç kalmak, öğün atlamak yahut oruç tutmak birçok hastada migren krizine yol açar. Oruç tutarken baş ağrısı şikâyetinin en kıymetli nedeni sağlıklı beslenme kurallarına ters olarak yüksek hava sıcaklığı ve ter yolu ile kaybedilen yüksek sıvı ölçüsüne karşın su içilmemesidir.

Oruç tutmanın beden için faydalı tesirlerini herkes bilmektedir, fakat mide ve bağırsaklar açısından bu sürecin birtakım zorluklar yaratabileceğini de unutmamak gerekir.
Bilhassa ramazan ayında boş kalan mideye iftar ve sahur vakitlerinde yüklenmenin önemli mide ve sindirim sistemi rahatsızlıklarına yol açabileceğini unutmamak gerekir. İftar ve sahur vakitlerinde ağır, yağlı yiyecekleri tüketmekten kaçınılmalıdır.

Uzun açlık müddetince midede kimi salgılarda azalma olmaktadır. Bu durum mide ve bağırsakları dış etkenlere karşı daha hassas hale getirir ve hafif bir gastrit, düzgünleşme yolunda olan bir ülser ya da benzeri hastalıklar bu koşullar altında barizleşir. Bu yüzden mide şikayetleri olanların ya da geçirilmiş ülser, mide kanaması üzere geçmişi olanların oruç tutmaya başlamadan evvel, kesinlikle tabip teklifini dikkate almaları uygun olur.

Sık karşılaşılan reflü hastalığında ise oruç tutmanın sorun yaratabileceği görülmektedir. Olağanda reflü hastalarının az az, sık sık yemeleri, yedikten sonra çabucak yatmamaları gerekmektedir. Ramazanda ise uzun müddet aç kaldıktan sonra iftarda süratli yemek yemek reflü ataklarını tetikleyecektir.

Ayrıca iftarla sahur ortasında bol sıvı, zerzevat ve meyve tüketilmelidir. Tatlı olarak ise ağır hamur işi tatlıların yerine hafif ve sütlü tatlılar tercih edilmelidir. Bilhassa yağlı yemeklerde mide boşalması geciktiği için reflü hastalığı belirtileri de artabilmektedir. Yemek yedikten sonra çabucak yatmanın reflü hastalığı belirtilerini arttırdığı bilinmektedir. Bu nedenle sahurda da çok fazla ve çeşit yemek yenmemesi, gerekmektedir.

Özellikle orucu açtıktan bir saat kadar sonra kırk dakikalık yürüyüşler yapmamız kalp damar sıhhati için kıymetli olduğu kadar, kaslarımızı güçlendirerek eklem ağrılarımızı azaltacaktır. Ramazanda aniden ağır idman ve spor yapmamamız gerekir.

Oruç tutarken sahur öğününü atlamak sıhhatimiz için uygun değildir. Buna ilaveten, sahurda tüketilecek besleyici özelliği yüksek olan yiyecekler tüketilmediğinde istikrarsız beslenmeye bağlı sıhhat sıkıntıları ortaya çıkacaktır. Bu kolay tedbirler ramazan ayında daha konforlu bir süreç geçirmemizi sağlayabilir.

Başa dön tuşu