Ramazan’da Tok Tutacak 5 Süper Gıda

  1. YUMURTA: insan bedeni için gerekli olan en değerli amino asit dizilimlerine sahip olan yumurta mükemmel bir protein kaynağıdır. Uzun periyodik tokluk hissi için en kıymetli silah olan yumurtayı her sahur sofrasında kesinlikle bulundurmalıyız. Pişirme sistemine gelirsek yağ kullanımı denetim edildiği sürece omlet, menemen ve ya haşlanmış nasıl isterseniz tüketebilirsiniz.

  1. TAM BUĞDAY EKMEĞİ: bilhassa ramazan ile özdeşleşen pidenin gelişiyle unuttuğumuz ekmek, tokluk hissi sağlamak için son derece değerlidir. Ne yazık ki beyaz undan yapılan pideler uzun müddetli tokluk sağlamamaktadır. Bu nedenle bilhassa sahur sofralarında pide, makarna, hamur işi üzere eserler yerine tam buğday ve ya çok tahıllı üzere varlıklı ekmekler tercih etmeliyiz.,

  1. SÜT/ YOĞURT: hem iftarda hem de sahurda soframızdan eksik etmememiz gereken en kıymetli besinlerden biri de süt ve yoğurttur. Tokluk hissini arttırmalarının yanı sıra bağırsak sistemini de düzenleyecek olan süt ve yoğurt iftar, sahur yahut orta öğün olarak günde en az 2 porsiyon kesinlikle tüketilmelidir.

  1. SALATA: hepimizin bildiği üzere diyetlerin en vazgeçilmezi salata.. Zira doygunluk sağlar, uzun periyodik tokluk sağlar, besin çeşitliliği ile muhtaçlığımız olan vitamin ve minerallerin kazanımını sağlar. İşte bu nedenledir ki ramazanda da hem iftar hem de sahur soframızda salata ve çiğ sebzeler eksik olmamalıdır.

  1. SU: ne yersek yiyelim bedenin sistemli çalışmasını sağlayacak tek gerçek sudur. Uzun periyodik açlığı ve susuzluğa neden olan yaz ramazanlarında kâfi su tüketimi gerçekleşmediği takdirde tokluk istikrarını kurmak çok zordur. Bilhassa susuzluğa bağlı açlık yani susuzlukla karıştırılan açlıkların yaşanmaması için günde en az 2 litre su kesinlikle tüketilmelidir.

Başa dön tuşu