Reishi Mantarı | Diyetisyen Tavsiyesi

Reishi mantarı, lingzhi olarak da bilinen ve sıvı olarak özünün tüketildiği bir mantar türüdür. Reishi yenilebilir bir mantar değildir. Reishi mantarının tadı acıdır ve oldukça serttir. Tadının acı olması nedeniyle genellikle taze veya kurutulmuş olarak ince toz haline getirilir ve suda çözdürülerek kullanılır. Yüksek miktarda antioksidan içerir bu nedenle hemen kullanılmazsa yaklaşık bir buçuk saat içinde özelliğini büyük ölçüde yitirir.

 

‘Ölümsüzlük mantarı’ olarak da bilinen kırmızı reishi mantarı geleneksel Çin ve Japon tıbbında yaklaşık 4 bin yıldır kullanılan en eski mantar türüdür. Doğada ender olarak bulunur. Alternatif tıpta “Ölümsüzlük Mantarı” olarak da bilinen “Reishi Mantarı” kanser hastalıklarına ve ebola virüsüne karşı koruyucu özelliğe sahiptir.

 

Reishi Mantarının, Kimyasal içeriğinde, kompleks karbonhidratlar (suda eriyen polisakkaritler), steroid hormonlara benzeyen triterpenler (ganoderik asid), amino grup asitler, ergosterol, kumarin, mannitol, laktonlar, alkaloidler, doymamış yağ asitleri, vitaminler, mineraller ve proteinler bulunur.

Araştırmacılar içeriğinde bulunan en etkili öğelerin polisakkaritler ve ganoderik asid olduğunu ortaya koymuşlardır.

Reishi mantar moleküler yapısı ganoderik asit olarak bilinen bir triterpen grubunun bilinen tek kaynağıdır. Tedavi edici biyolojik olarak aktif polisakkaritlerin bir kaynağıdır.

 

Reishi mantarının faydaları nelerdir?

 

Reishi Mantar etken maddesi  Ganoderma lucidum, özellikle karaciğer bozuklukları, kanser, artrit ve hipertansiyon gibi rahatsızlıklar için devam eden tedavinin yanında, besin desteği olarak tercih edilmektedir.

Yaşımız ilerledikçe karşılaştığımız ilk problemlerden biri dolaşım sistemimizle ilgilidir. Özellikle kanın viskozitesi artar ve dolaşım güçleşir, ayrıca kan yağlarının(kolesterol, trigliserit) miktarı ve damarlarda birikme eğilimi artar. Bütün bu faktörler kalp-damar sistemi hastalıklarına yol açar. Reishi Mantar dolaşımı güçlendirmekte, kan yağları miktarını belirgin derecede azaltmakta, trombositlerin kümeleşmesini önlemekte yardımcı rolü vardır.

Yaşlanmayla sinir sistemindeki değişiklikler sonucu mental kapasitede düşme olur, öğrenme ve hatırlamada güçlük ortaya çıkar. Erken yaşlanmanın sebepleri arasında yetersiz uyku, beslenme bozuklukları, stres de vardır. Araştırmalar Reishi mantar ‘nin sinir sistemi üzerine yatıştırıcı ve sakinleştirici etkisini ortaya koymuştur. Uyku ve iştah azalmasını düzeltmede, yaşam enerjisini arttırmada, hafızayı güçlendirmede yardımcıdır.

Reishi Mantar içeriğindeki polisakkaritler; immün sistemi yani Bağışıklık Sistemini düzenlemeye ve tansiyonun düşmesine destek olabilmektedir. İçeriğindeki diğer aktif öğe olan ganoderik asit ise histamine bağlı alerjilere, nefes darlığı ve karaciğer fonksiyonlarını destekleyebilmektedir.

 

1. Altı kanserle savaşan tıbbi mantar

Bu minyatür canlıların uzun bir tıbbi geçmişi var ve Asya’nın pek çok yerinde binlerce yıldır kullanılmaktadır. Çok sayıda cins ve tür altısında, iyi araştırılmış ve bağışıklık artırmada ise mücadele kanser yardımcı olmak üzere gösterilmiştir.

Bazı insanlarda Reishi Mantar yada ürünlerine karşı alerjisi olanlar aşırı duyarlılık yaşarlar. Aşırı duyarlı kişilerde Reishi kullanımının en yaygın yan etkileri, kırmızı, kaşıntılı deri döküntüsü.Diğer kullanımını takiben ağız, burun ve boğazda kuruluk görülmüştür.

Michigan Üniversitesi Araştırmasında, Reishi Mantar bazı reçeteli ilaçlar ile karışabilir. Eğer Diyabet kontrolü için ilaç alıyorsanız, bir Reishi  takviyesi almadan önce mutlaka doktorunuza danışın. Diyabet ilacı ile Reishi etkileşimi kan basıncında tehlikeli bir düşüşe neden olabilir.

Reishi Mantar  yüksek tansiyon olan bazı bireyler için sağlıklı olabilir.Kan incelmesine yardımcıdır.Ancak, uzun süreli kullanımı mide kanaması, bir tehlikeli yan etkiye yol açabilir. Reishi düşük dozlarda kullanmak, bazen ishal veya kanlı dışkı neden olur. Onun tehlikeli şekilde düşük kan basıncı neden olabilir.

 Güvenli kullanımı ile ilgili yeterli klinik veri olmadığından hamilelerin, emziren annelerin ve çocukların kullanması tavsiye edilmez.

 


Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Başa dön tuşu