Reishi Mantarı

Reishi mantarı, lingzhi olarak da bilinen ve sıvı olarak özünün tüketildiği bir mantar çeşididir. Reishi yenilebilir bir mantar değildir. Reishi mantarının tadı acıdır ve epey serttir. Tadının acı olması nedeniyle ekseriyetle taze yahut kurutulmuş olarak ince toz haline getirilir ve suda çözdürülerek kullanılır. Yüksek ölçüde antioksidan içerir bu nedenle çabucak kullanılmazsa yaklaşık bir buçuk saat içinde özelliğini büyük ölçüde yitirir.

‘Ölümsüzlük mantarı’ olarak da bilinen kırmızı reishi mantarı klâsik Çin ve Japon tıbbında yaklaşık 4 bin yıldır kullanılan en eski mantar çeşididir. Tabiatta seçkin olarak bulunur. Alternatif tıpta “Ölümsüzlük Mantarı” olarak da bilinen “Reishi Mantarı” kanser hastalıklarına ve ebola virüsüne karşı hami özelliğe sahiptir.

Reishi Mantarının, Kimyasal içeriğinde, kompleks karbonhidratlar (suda eriyen polisakkaritler), steroid hormonlara benzeyen triterpenler (ganoderik asid), amino küme asitler, ergosterol, kumarin, mannitol, laktonlar, alkaloidler, doymamış yağ asitleri, vitaminler, mineraller ve proteinler bulunur.

Araştırmacılar içeriğinde bulunan en tesirli öğelerin polisakkaritler ve ganoderik asid olduğunu ortaya koymuşlardır.

Reishi mantar moleküler yapısı ganoderik asit olarak bilinen bir triterpen kümesinin bilinen tek kaynağıdır. Tedavi edici biyolojik olarak faal polisakkaritlerin bir kaynağıdır.

Reishi mantarının yararları nelerdir?

Reishi Mantar etken unsuru  Ganoderma lucidum, bilhassa karaciğer bozuklukları, kanser, artrit ve hipertansiyon üzere rahatsızlıklar için devam eden tedavinin yanında, besin takviyesi olarak tercih edilmektedir.

Yaşımız ilerledikçe karşılaştığımız birinci sorunlardan biri sirkülasyon sistemimizle ilgilidir. Bilhassa kanın viskozitesi artar ve dolanım güçleşir, ayrıyeten kan yağlarının(kolesterol, trigliserit) ölçüsü ve damarlarda birikme eğilimi artar. Bütün bu faktörler kalp-damar sistemi hastalıklarına yol açar. Reishi Mantar dolaşımı güçlendirmekte, kan yağları ölçüsünü bariz derecede azaltmakta, trombositlerin kümeleşmesini önlemekte yardımcı rolü vardır.

Yaşlanmayla hudut sistemindeki değişiklikler sonucu mental kapasitede düşme olur, öğrenme ve hatırlamada zahmet ortaya çıkar. Erken yaşlanmanın sebepleri ortasında yetersiz uyku, beslenme bozuklukları, gerilim de vardır. Araştırmalar Reishi mantar ‘nin hudut sistemi üzerine yatıştırıcı ve sakinleştirici tesirini ortaya koymuştur. Uyku ve iştah azalmasını düzeltmede, ömür gücünü arttırmada, hafızayı güçlendirmede yardımcıdır.

Reishi Mantar içeriğindeki polisakkaritler; immün sistemi yani Bağışıklık Sistemini düzenlemeye ve tansiyonun düşmesine takviye olabilmektedir. İçeriğindeki öbür faal öğe olan ganoderik asit ise histamine bağlı alerjilere, nefes darlığı ve karaciğer işlevlerini destekleyebilmektedir.

1. Altı kanserle savaşan tıbbi mantar

Bu minyatür canlıların uzun bir tıbbi geçmişi var ve Asya’nın pek çok yerinde binlerce yıldır kullanılmaktadır. Çok sayıda cins ve tıp altısında, uygun araştırılmış ve bağışıklık artırmada ise çaba kanser yardımcı olmak üzere gösterilmiştir.

Bazı insanlarda Reishi Mantar yada eserlerine karşı alerjisi olanlar çok hassaslık yaşarlar. Çok hassas şahıslarda Reishi kullanımının en yaygın yan tesirleri, kırmızı, kaşıntılı deri döküntüsü.Diğer kullanımını takiben ağız, burun ve boğazda kuruluk görülmüştür.

Michigan Üniversitesi Araştırmasında, Reishi Mantar birtakım reçeteli ilaçlar ile karışabilir. Şayet Diyabet denetimi için ilaç alıyorsanız, bir Reishi  takviyesi almadan evvel kesinlikle hekiminize danışın. Diyabet ilacı ile Reishi etkileşimi kan basıncında tehlikeli bir düşüşe neden olabilir.

Reishi Mantar  yüksek tansiyon olan kimi bireyler için sağlıklı olabilir.Kan incelmesine yardımcıdır.Ancak, uzun periyodik kullanımı mide kanaması, bir tehlikeli yan tesire yol açabilir. Reishi düşük dozlarda kullanmak, bazen ishal yahut kanlı dışkı neden olur. Onun tehlikeli formda düşük kan basıncı neden olabilir.

 Güvenli kullanımı ile ilgili kâfi klinik bilgi olmadığından gebelerin, emziren annelerin ve çocukların kullanması tavsiye edilmez.

Başa dön tuşu