SAĞLIĞINIZA DOST 10 BESİN

Sizin için değerli olan uzun yaşamak mı? Sağlıklı ve kaliteli yaşamak mı? Bana soracak olursanız insan sağlıklı olduğu, keyfini çıkarabildiği kadar yaşıyor hayatta.. Sıhhatin değerini bilenlerden ve sıhhatle hayatın keyfini çıkarmayı seçenlerdenseniz bu yazım tam size nazaran.

Sağlığına Sıhhat Katmak İsteyenler İçin Sıhhatinize Dost 10 Besin:

1)Zeytin-Zeytinyağı: Mucize kaynağı olarak görülen zeytinyağı gereksinimimiz olan tekli doymamış yağ asitlerini içermektedir. Yapılan araştırmalarda kolesterol yüksekliğinin en çok görüldüğü bölge zeytinyağını en az tüketen Karadeniz bölgesi olarak saptanmıştır. Kolesterolün en düşük olduğu bölge ise zeytinyağını bol tüketen Ayvalık etrafı olarak saptanmıştır. Bunun yanısıra Yunanistan ve İtalya üzere zeytinyağını bol tüketen ülkelerde kalp ve damar hastalıklarının morbidite ve mortalite oranları düşüktür. Ayrıyeten Zeytinyağı içerdiği E vitamini hücrelerin yenilenmesinde beyin işlevleri üzerindeki yıpratıcı etkiyi azaltmada tesirlidir. Hasebiyle yaşlanmayı engelleyici özelliği vardır. Mide asidini azaltıcı tesir ile gastrit ve gastroduodenal ülserlere karşı hamidir.

2)Bal: Basit karbonhidrat kaynağı olan balın %17,1’i su, %82,4’ü karbonhidrat ve geri kalanı proteinler, aminoasitler ile niasin, riboflavin ve pantotenik asit üzere vitaminler, kalsiyum, bakır, demir, magnezyum, manganez, fosfor, potasyum ve çinko üzere minerallerden oluşur. Kestane balı, çam balı ve püren balları üzere koyu renkli ballar daha çok mineral içermektedir. Soğuk algınlığının yaygın olduğu bugünlerde, boğaz iltihaplarını tedavide bal yardımcınız olacaktır. Antibakteriyel ve antibiyotik tesirleri olan bal yara güzelleşmesinde de faydalanabileceğimiz mucizevi bir besindir.

3)Yumurta: Örnek protein demek alınan proteinin bedenimizde %100 kullanılabir protein olmasıdır. Ve bu bizler örnek protein için anne sütü ve yumurtayı örnek gösteriyoruz. Yani anne sütünden sonra en pahalı protein kaynağı yumurtadır. Yapılan araştırmalara nazaran, kahvaltıda yumurta tüketmek olağan bir kahvaltıya nazaran daha uzun müddet tok tutmakta ve gün içinde iştahınızı denetim etmenizi sağlamaktadır. Yumurtanın pişirilme sistemi de kıymetli bir yer fiyat. Sağlıklı pişirme usullerinden kimileri haşlanması, suda pişirilmesi ya da kızgın tavada sebzelerin suyu eşliğinde sebzelerle pişirilmesidir. Haşlama yaparken dikkat etmeniz gereken nokta fazla haşlamamak ve oluşabilecek FeS halkalarını önleyerek yumurtanın biyolojik bedelini korumak olmalıdır. Tıpkı vakitte yumurta A, D, E ve B kümesi vitaminleri kıymetli oranda içermektedir. Bunların yanı sıra içerdiği kolin unsuru beyin işlevlerinin sağlıklı bir formda yürütülebilmesi için epeyce değerlidir.

4)Zencefil: Kanserden kollayıcıdır. Enfeksiyon gidericidir. Doğal ağrı kesicidir. Hafızayı güçlendirmektedir alzheimera karşı gözetici özelliği vardır. Mide bulantılarına karşı yararlıdır. Damar tıkanıklığından korumaktadır. Kanı temizleyici, kalp ritmini düzenleyicidir. Berbat kolesterol (LDL) düzeyini düşürür.

5) Zerdaçal: Körinin ana unsuru olan hint asıllı sarı renkli bir baharattır. Demir, manganez, B6 vitamini ve potasyum kaynağıdır. Curcumin hususunu içerir ve bu nedenle antidepresan üzere tesir göstermektedir. Anti-inflamatuar yani iltihap önleyici bir baharattır. Kanser hücrelerinin büyümesinin engellenmesinde değerli bir baharattır. Çocuklarda lösemi riskini azaltıcı ve kolesterol düşürücü olarak bilinir.

6)Sarımsak: Allisin unsurunu içerir ve bu unsur sayesinde hastalıklardan hamidir. Makûs kolesterolü (LDL) azalmasını sağlar, kalp sıhhatini korur ve kan basıncını azaltıcı tesir gösterir.

7)Yoğurt: Bağırsakların tertipli olarak çalışmasını sağlayarak sindirim sisteminin sağlıklı olmasına yardımcı olur. Kan şekerini düzenleyici tesiri ile şeker hastaları için âlâ bir besindir. Diyare tedavisinde kullanılabilecek âlâ bir probiyotik besindir. Kolon kanserine karşı kollayıcı kıymetli bir besindir.Vücuttaki kolesterol ölçüsünün azalmasını ve LDL-kolesterolün azalmasını sağlar.Kalsiyumun daha fazla emilmesini ve bağışıklık sisteminin güçlendirilmesini sağlamaktadır.

8)Kefir: Kafkasyadan günümüze kadar gelen beyaz mucizekefir B1, B12 ve K vitaminlerini içerir ve yoğurttan daha pahalı bir probiyotiktir. Hudut sistemimizi içerdiği kalsiyum ve magnezyum ile istikrarda tutan kefir birebir vakitte uygun bir fosfor kaynağıdır. Tokluk hissi veren kefir kilo denetimi sağlamanızda da size dost olacaktır.

9)Balık: Omega-3 yağ asidinden zengindir. Bilhassa somon,sardalya,hamsi ve orkinos üzere balıkların omega-3 yağ asidi içeriği daha yüksektir. Omega-3 yağ asidi olan DHA beynin temel yapısını oluşturur ve bu nedenle omega-3 yağ asidi zeka gelişimi için epeyce değerlidir.

10)Ceviz: Omega-3 ve omega-6 yağ asitlerini içerir. LDL kolesterolü düşürürken HDL kolesterolü yükseltir. Yani Makus huylu kolesterol azalır. Akciğerlerden dokulara oksijen taşınmasını kolaylaştırır. Kalp damar hastalıklarına yakalanma riskini azaltır. İçinde bulunan demir sayesinde kansızlığı önleyici tesir yaparken bulundurduğu posa ve magnezyum diyabetli bireylerin insülin ve glikoz istikrarını sağlamada değerli bir rol oynamaktadır.

Başa dön tuşu