SAĞLIĞINIZI GELİŞTİRECEK 10 SÜPER BESİN

Sağlıklı besinler tercih etmek beden sıhhatinizi destekleyeceği üzere mental sıhhatiniz açısından da yarar sağlamaktadırlar.
Tertipli olarak sağlıklı besinleri hayatınıza aldığınızda ve tertipli idmanı hayat formunuz haline getirdiğinizde hayat kalitenizin arttığını ve gerilim seviyelerinde düşmeler olduğunu fark edeceksiniz.
Badem

Diyetinize badem eklemeniz daha fazla kalsiyum almanızı sağlayacaktır. Sert kabuklu yemişler ortasında en yüksek kalsiyum kaynağı sağlayan bademdir. Badem E vitamini açısından da epey varlıklı bir besindir günlük önerilen e vitamini alımının % 15 ini sağlayabilir.. Tıpkı vakitte bedelli protein kaynaklarından biridir.
Brokoli

Beslenmede ve sıhhat üzerindeki kıymetli tesirlerinden ötürü en pahalı sebzelerdendir. Brokoli, potasyum, demir, kalsiyum, lif bakımından çok güçlü bir sebzedir. A, C ve K vitaminlerinden de epey zengindir. Brokoli lutein içeriğinden ötürü antioksidan tesir göstererek bedeni hür radikallere karşı korur. Brokoli besleyici pahası en yüksek olan çok pahalı bir sebzedir.
Sıhhat üzerindeki yararları
Yaşlanmayı geciktirir
Daha güçlü bir kemik yapısı sağlar
Hipertansiyon riskinde düşme sağlar
Bedende inflamasyonu azaltır.
Kansere karşı korur.
Alzheimer hastalığını önler.
İnmeyi önler
Doğum anomalilerine karşı hamidir.

Avokado

Güney Amerika’da ve Meksika’da yetişen avokado meyvesi dışarıdan almamız gereken sağlıklı yağları barındırır. Düşük yağlı diyet alan bireylerde bu sağlıklı yağlar değerli derecede düşüktür. Avokado bedene tekli doymamış yağ asitleri sağlar ve sıhhatinizi takviyeler.

Kefir

Kefir, bilhassa A, D, C ve B vitaminlerinden varlıklı bir besin kaynağıdır. Kefir tıpkı vakitte Kalsiyum, magnezyum, fosfor ve orta zincirli yağ asitlerinden (MCT, medium chain triglycerides) ve minerallerden zengindir.

Buğday

Buğday günlük diyetimizde bulundurmamız gereken bir tahıldır. Buğday, demir, kalsiyum, magnezyum, amino asitler, A vitamini, C vitamini ve E vitamininden epeyce zengindir.
Somon Balığı

Özellikle omega 3 yağ asidi(vücudumuzun sentezleyemediği, sıhhatimizin sürdürülebilmesi için dışarıdan almanız gereken bir yağ asidi) istikametinden en pahalı kaynaklardan biridir.

Keten tohumu

Keten tohumu, içeriğinde bulunan yüksek ölçüde omega 3 yağ asidi sayesinde, diyabet, kanser, kalp hastalıkları ve inflamasyona karşı muhafaza sağlar. Omega 3 yağ asitdi açısından güçlü bir diyet depresyona karşı muhafaza sağladığı üzere beyin işlevlerinin da düzenlenmesini sağlar.
Keten tohumunda bulunan başka besin öğeleri, B6 vitamini, bakır, fosfor, folat, magnezyum, lif ve manganezdir.

Yaban mersini

Yaban mersini, kronik hastalıklarla savaşmaya yardım eden besin öğesi tarafından zengindir. Bu besin öğeleri, fito nütrientler, C vitamini ve liftir.

Tarçın

Sağlık için bir çok yararı bulunan tarçını günlük diyetinizde bulundurabilirsiniz.
Üriner sistem enfeksiyonlarına karşı muhafaza sağlar
Beyin işlevlerinin gelişimesine katkı sağlar
LDL kolesterolün düşmesinde etkilidir
Glukoz metobolizmasını destekleyerek, kan şekeri regülasyonu sağlar.

Tatlı Patates

İçeriğinde Beta karoten, B6 vitamini, C vitamini, lif ve potasyum bulunur.
Beta karoten A vitamini öncüsüdür ve gereksinim duyulduğunda karaciğerde A vitaminine dönüştürülür. A vitamini yaşlanın geciktirilmesinde ve birtakım kanser tiplerinin riskinin azaltılmasında tesirli bir vitamindir.

Başa dön tuşu