Sağlıkçılardan Şiddete Karşı Sıradışı Tepki!

Bu eylem, sağlık çalışanlarının şiddete maruz kalma riskine dikkat çekmek ve bu sorunun çözümü için adımlar atılmasını talep etmek amacıyla gerçekleştirildi.

Prof. Dr. Tarhan: Hekimlerin de Bir Vizyonu Olmalı

Prof. Dr. Tarhan: Hekimlerin de Bir Vizyonu Olmalı

Ancak, 11 Ekim 2023 tarihinde İzmir’de yapılan basın açıklamasında sendika, şiddetle ilgili taleplerini farklı bir şekilde ifade etti. Birlik ve Dayanışma Sendikası Genel Başkanı Dr. Derya Mengücük liderliğinde toplanan sendika üyeleri, Sağlık Bakanı’na yönelik işaret dilini kullanarak tepkilerini dile getirdi. Bu yöntem, sağlık çalışanlarının yaşadığı şiddet sorununu vurgulamak ve toplumun dikkatini çekmek için tercih edildi.

Sağlık çalışanlarının iş güvencelerinin sağlanması, daha güvenli çalışma koşulları oluşturulması ve şiddetin önlenmesi konularındaki talepler, sendikanın öncülüğünde yapılan bu eylemlerle bir kez daha gündeme taşındı.

Birlik ve Dayanışma Sendikası Genel Başkanı Dr. Derya Mengücük, yaptığı açıklamada, “Yine “Sağlıkta Şiddet Sona Ersin ” diye bir aradayız. Pek çok defa olduğu gibi  yine başta sağlıkta şiddete neden olan aşırı iş yükü, bilim dışı muayene süreleri, hasta sayıları, insan  ve sağlık odaklı olmayan uygulamalarla birlikte sağlık çalışanının maruz kaldığı her türlü şiddet durdurulsun diyoruz. Şiddeti körükleyen, toplumu yanlış yönlendiren ALO 184 SABİM kapatılsın istiyoruz. Can güvenliği, çalışma güvenliği sağlansın diye pek çok kez açıklamalar, mitingler, eylemler, iş bırakmalar gerçekleştirdik. Birlik ve Dayanışma Sendikası olarak 9-13 Ekim tarihlerinde bu hafta 5 gün ülke genelinde iş bıraktık. İdari ve siyasi sorumluları, Sağlık Bakanını göreve çağırdık. Sağlık ve şiddet bir arada olmaz, şiddeti engellemek sizin sorumluluğunuz, göreviniz dedik. Sağlık Bakanı ile görüşme talepleri karşılanmadı. Şiddet varsa hizmet yok dedik. Duyan, Gören, Bakan yok dedik. Hala bakan, gören, duyan yok.  Duymamazlıktan geliyorlar.  Duymuyorlar. Bu nedenle biz bugün başta Sağlık Bakanlığı ve Sağlık Bakanı’na ve Sağlık’ta şiddetin tüm sorumlularına başka bir şekilde seslenmek istiyoruz. Bir kez daha, bu sefer farklı bir iletişim dili ile  “Sağlıkta Şiddet Sona Ersin”, “Şiddet Varsa Hizmet Yok”, ” Doktora, Hemşireye Şiddet Son Bulsun, Bitsin” diyoruz.” diye konuştu.

Başa dön tuşu