SAĞLIKLI BESLENME

Sağlıklı beslenme kâfi ve istikrarlı beslenmedir.Vücudumuzu oluşturan hücrelerin tertipli ve istikrarlı çalışması için besin öğelerinden yani yağlar, karbonhidratlar, proteinler, vitaminler ve minerallerden kâfi ölçüde almalıyız. Bedenimizin tüm besin hususlarına muhtaçlığı vardır. Tek taraflı beslenmek yani yalnızca protein yahut karbonhidratla beslenmek yanlıştır. İstikrarlı beslenerek vitaminler, mineraller ve lifler üzere kıymetli besin hususlarından de almış oluruz.

Karbonhidratlar: Alt kümede yer alan ve sıklıkla tüketilmesi gereken besinlerdir. Karbonhidratlar pirinç, bulgur, makarna üzere tahıllardır.

Mineraller:Sağlıklı ömür için gereklidir. Mineraller (kalsiyum, bakır, iyot, demir, çinko vb.) zerzevat ve meyvelerde bulunur, hücre korunması ve sağlıklı diş, kemik, cilt yapısı için kıymetlidir. Mineraller ayrıyeten kalp ritmi, kan basıncı, bedendeki sıvı istikrarı üzere daha birçok düzenleyici işlevlerde rol oynar.

Proteinler:Vücudun en tesirli kalori yakıcı kısmı olan kas dokusunu güçlendirmek açısından çok kıymetlidir. Protein ette, süt eserlerinde ve daha az olarak hububat eserlerinde bulunmaktadır.

Yağ-şeker:Yağ veşeker, çok az tüketilmesi gereken besinlerdir ancak A, D, E ve K vitaminleri üzere bedenimiz için kıymetli vitaminleri taşıma vazifesi yaptıklarından ötürü sıhhatimiz için yenilmesi de çok kıymetlidir. Sıvı ve katı yağlar, şeker ve tatlılar bu kümede yer alır.

Yemek yeme alışkanlığımız zihinsel ve bedensel faaliyetlerimizi etkileyen ögelerden biridir. Sıhhatsiz beslenme düşünme ve kavrama yeteneğinin azalmasına ve hafıza kayıplarına neden olur. Günde 8 saat uyuduğunuz halde kendinizi yorgun hissediyor, bedensel, zihinsel faaliyetlerinizde çabuk yoruluyor, hafıza ve fikrinizde azalma görüyorsanız kesinlikle yemek yeme alışkanlığınızı gözden geçirin ve aşağıdaki tekliflerimize bir göz atın.

Dengeli Beslenme Önerileri:

Doymuş yağ (tere yağ, kuyruk yağı) oranı yüksek besinleri daha az tüketin.Yeterli ölçüde doymamış yağ (ay çiçek, mısırözü, soya, fındık, zeytin yağı) almaya dikkat edin. Yarım yağlı süt, yağsız yoğurt tüketin.Yağlı kırmızı et yerine yağsız et, kuru baklagiller (nohut, mercimek, fasulye gibi) balık ve tavuk tercih edin. Süt ve süt eserleri de (yoğurt, peynir vb.) tüketilmeli ancak bunlarında az yağlı olmalarına dikkat edilmeli.Yemeklerinizi haşlama, fırında pişirme yahut ızgarada pişirme teknikleriyle pişirirseniz yemeğe eklenecek yağıda azaltmış olursunuz.

Aşırı şekerli besinlerden kaçınmalı ve hatta çay, kahve üzere içecekler şekersiz içilmeli yahut şeker ölçüsü azaltılmalıdır.

Gıdalardan aldığımız günlük tuz ölçüsü 6 gr.ı (bir tatlı kaşığı) geçmemelidir. Bu ölçüye yemeklerden, ekmekten, içeceklerden aldığımız tuz ölçüsü dahildir. Tuz tüketimi ile yüksek tansiyon ortasında münasebet bulunmaktadır. Yüksek tansiyonu olanlar hekimlerinin tavsiyesine nazaran ya hiç tuz kullanmamalı yada ölçüsünü azaltmalıdır.

Güne kahvaltınızı yaparak başlayın. Gece uzunluğu besin alımı olmadığından beyninizin sabah kalkınca güce muhtaçlığı vardır. Daha sonra besin alımınızı kahvaltıdan başlayarak gün içine yaymanız daha faal kalori yakmanıza neden olur.Öğünlerinizi evvelce belirleyiniz.Mümkünse yediklerinizi 3 ana öğün, 3ara öğüne bölün az ve sık beslenin.Bol su için, yiyecekleri uygunca çiğneyin. Her yemek yediğinizde midenin 1/3’ünü boş bırakın. Tam olarak dolu mide sıhhatimizin vakit içinde bozulmasına ,erken yaşlanmaya neden olur.Midenizi katı besinlerle doldurmayın .Katı besinlerle dolu mide içeriğinin gerekli öz suyu her tarafa istikrarlı ulaştırması güçleşir ve sindirim zorlaşır. Tertipli yemek yiyenler daha istikrarlı ve sağlıklı beslenmekte ve ülkü kilolarını korumaktadırlar.

Zihinsel faaliyetlerin gerektirdiği güç kaynaklarının en kıymetlilerinden biride meyvelerdir. Beynin oksijen dışındaki tek gücü glikozdur. Glikoz meyvelerde hazır halde bulunur. Öbür besinlerle alınan şeker midede yakılarak glikoza çevrilir. Bu nedenle meyveleri aç karnına yemeliyiz.Meyveler yemeklerden 30 dakika evvel yahut 3 saat sonra alınmalıdır.Mide doluyken alınan meyveler midede kalıp besin pahası kaybolup orada mayalanacağı için bütün sindirim sistemimizi yorar.

Vücudumuzda dakikada 10 milyon hücre ölür ve bir o kadarı da yenilenir. Ortalama 100 günde (beyin ve hudut hücreleri hariç) bütün bedenimiz yenilenir.Düzensiz makûs beslenme yenileme sistemini aksatır. Cildiniz canlılığını, tazeliğini kaybeder ve en değerlisi hastalıklara açık olursunuz. Yorgunluk, çabuk yorulma, baş ağrısı olabilir. Fikir ve hafıza sistemi bulanıklaşır.Bu nedenlerden ötürü sistemli ve sağlıklı beslenmeye dikkat etmeli ve yemek için yaşamamalı yalnızca yaşamak için yemeli görüşünü benimsemeliyiz.

Başa dön tuşu